Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Grzegorz Sroczyński

8.07.2022 21:51
Z kuferka prababci cz. V

Opowiadanie z książki z serii "Z kuferka prababci" - cz. V
Rok wydania 2020
Autorami są dzieci z Krytynopola na Ukrainie
Wydanie sfinansowane przez Fundację "Orlen"

Z kuferka prababci - o projekcie i spis wszystkich numerów.

Grzegorz Sroczyński

Autor: Witalij Kazmirczuk, 15 lat, uczeń Szkoły Sobotnio-niedzielnej im.Jana Pawła II, przy TKPZL w Czerwonogradzie
Kurator: Olena Brytan

Sroczyński Grzegorz, w zakonie Korneli ur. 17 listopada 1731r. Był bazylianinem, ihumenem Krystynopola i Ławrowa, kronikarzem, sekretarzem prowincji koronnej, konsultorem prowincji halickiej. W Przemyślu,w jezuickim kolegium uczył się łaciny i filozofii.
Do zakonu bazyliańskiego wstąpił w 1754 r. Rok później został wysłany do klasztoru lwowskiego, gdzie studiował teologię. W 1756 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W Zamościu był misjonarzem przy klasztorze bazyliańskim. W 1766 został wybrany na ihumena i prefekta misji w Krystynopolu i rozpoczął pracę pisarską. Napisał “Katechizm Zakonu S. Bazylego Wielkiego” (Lw. 1768), podręcznik metodyczny dla bazyliańskich misjonarzy ludowych (1770), “Dyariusz Fabryki murowaney, Cerkwi i Klasztoru Krystynopol oo. Missionarzów Zakonu Św. Bazylego “(1771),” Inwentarz Monasteru Krystynopolskiego” (1766), ”Metryka Zmarłych Ojców i Braci Naszych...” (1767), ”Okrucieństwo w Umaniu na Ukrainie“, a także wiersze właścicielom Krystynopola, woj. kijowskiemu Franciszkowi Salezemu Potockiemu i jego żonie Annie Elżbiecie, ich synowi Szczęsnemu.
Dzięki Sroczyńskiemu, zakończona była budowa klasztoru i kościoła Bazylianów. Stało się to już po śmierci Franciszka Potockiego, który powierzył o. Grzegorzowi zarząd nad funduszem.
Dla parafian założył bractwa religijne, szkółkę dla dzieci, bibliotekę.
Specjalnie dla bractwa św. Onufrego opracował książeczkę “Chwała Boga cudownego w Świętym Onufrym”, która była wydaną w r. 1773, staraniem oo. Bazylianów krystynopolskich . Była to publikacja z okazji stworzenia Bractwa Św. Onufrego w Krystynopolu, poświęcona Stanisławowi Szczęsnemu Potockiemu, synowi założyciela klasztoru O. Bazylianów. Odpusty wieczyste bractwu Św.Onufrego do cerkwi Krystynopolskiej oo.Bazylianów nadane 19 grudnia 1772 r. papieżem Klemensom XIV, a do używania pozwolone biskupom Chełmskim i Bełzkim Maximilianom Ryło. W tej książeczce są napisane zostały różne hymny, modlitwy, pieśni do:
* Św.Onufrego - jego biografia.
* Święty Onufry, niech dla twej przyczyny
* Baranek Boży zgładzi grzechów winy.
* Chwała bądź Bogu , Ojcu i Synowi,
* Pochodzącemu z obydwóch Duchowi
* Który nam przejrza Patrona takiego...
Była wydrukowane także: pieśń do Pana Jezusa Ukrzyżowanego, obraz którego znajdował się w cerkwi bazylianów w Krystynopolu, pieśń do Bazylia Wielkiego i do Św. Mikołaja, obraz którego też był w tej cerkwi. Z okazji założenia bractwa Św. Onufrego odbyła się uroczystość w cerkwi bazylianów 22-23 czerwca 1773 r., gdzie śpiewano duchowne pieśni Sroczyńskiego.
Bardzo cennym eksponatem dla historii Krystynopola jest ”Dziejopis monasteru Krystynopolskiego” (1766-1776), napisany K. Sroczyńskim, w którym zapisał wydarzenia na dworze Potockich, w kraju i dzieje klasztoru.
Opisał w nim również historię porwania małżonki Stanisława Szczęsnego Potockiego Gertrudy z Komorowskich, ale Adam Poniński i Karol Sierakowski wtargnęli do klasztoru, wymusili do oddania księgi, a część listów wycięli.
Dalej dziejopis kontynuował o. Krzyżanowski. Sroczyńskiego obrano ihumenem w Ławrowie, gdzie zmarł 21 III 1790 r.

Literatura:
http://obc.opole.pl/Content/7045/PDF/313746.pdf
https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografi ... sroczynski
“Chwała Boga cudownego w Świętym Onufrym”1773,Lwów
https://krystynopol.info/kornelij-sroch ... itopysets/