29384. Jaśniszcze 1903 - kradzież 106 tys.

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Jaśniszcze 1903 - kradzież 106 tys.

Postprzez Genealogia Polakow » 23.04.2016

Kradzież 106 tysięcy. Zarządca dóbr Jaśniszcze, koto Brodów (mapa), Franciszek Krotki, ukradł około 19. bm. z kasy wertheimowskiej swego chlebodawcy Józefa Miączyńskiego we dworze w Jaśniszczu wielką ilość papierów wartościowych, przedstawiających wartość 106 tysięcy kor. W dn. 20. bm. wziął Krotki urlop w celu wyjechania do Lwowa, rzekomo dla poratowania zdrowia swego 22-letniego syna, pozostającego przy nim i dotąd nie powrócił. Po jogo odjeździe zauważył p. Miączyński brak papierów w kasie, zapewne w piątek, gdyż wczoraj dopiero zawiadomił lwowską policję o kradzieży. Tymczasem Krotki buja niezawodnie Da okręcie w drodze do Ameryki. Sprawdzono, że Krotki był faktycznie we Lwowie i zamienił tu papiery na gotówkę. Posadę oficjalisty prywatnego piastował Krotki u. p. Miączyńskiego od r, 1881 i umiał zyskać jogo zaufanie, dlatego to kradzież mu się tak powiodła. Rysopis Krotkiego jest następujący: liczy lat 46, wysoki, szpakowaty, głowa trochę w przód pochylona, nieco przecięta broda. Syn zaś jego, Bronisław, jest wysoki, chudy, twarz żółta, schorowana.

[Kuryer Lwowski 29.03.1903]
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do Opowiadania