Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Nasze pole jest przesiąknięte krwią - Nieprześnia

30.05.2010 21:53
żołnierz austro-węgierski-Nasze pole jest przesiąknięte krwią - mówi starsza, stojąca przy płocie pani, Aniela Saława ze wsi Nieprześnia.
- Moja matka to widziała gdy była mała.

Zauważyłem przy drodze tabliczkę "Cmentarz wojskowy z 1914". Kawałek, drogi, pole porośnięte masą kwiecia, na wzgórzu mały brzozowy zagajnik, dwie stareńkie wierzby, a pod nimi maleńki cmentarzyk, pięknie zachowany, wyczyszczony, pomalowany. Spod brzóz piękny widok na okolicę i niesamowicie ukwieconą łąkę. Skąd tu tyle tych kwiatów?

Saława Aniela- Gdy moja matka była mała widziała wszystko dokładnie z okien naszego domu. O tu, gdzie pan robił zdjęcia kwiatom, tam biegli Austriacy w mundurach, również Polacy, schowali się w zagajniku nad brzegiem urwiska. Moskale ich otoczyli i nie strzelali do nich - bili się na bagnety. Moja matka słyszała po polsku "nie zabijaj mnie, mam żonę i trójkę małych dzieci" a oni ich kłuli, na śmierć. Przerażający krzyk słychać było ponoć aż w Nieszkowicach.

- Wie Pan, ja mam kronikę cmentarza, prowadzę ją, ale nikt mi nie pomógł. Gdy napisałam do Austrii, że tu są ich groby to przysłali mi jedynie prośbę żeby wpłacić składkę na ich cmentarze tam. A ja biedna jestem, sama utrzymuję ten cmentarz, bo tak trzeba, tak jak ten Katyń. Nasz prezydent zginął tam, myślę po to by dać świadectwo. Teraz była powódź, przyszli z gminy, bo coś się tam osunęło. Prosiłam żeby choć 200 zł dali na odnowę, ja stara już jestem, nie daję rady się opiekować, jak umrę to wszystko zniknie. Nie dali, mają ważniejsze sprawy. Młodzież nawet nie wie że tu jest cmentarz.

Nieprześnia - cmentarz z I WŚW Nieprześni miała miejsce bitwa,tragiczna dla 34 Pułku Piechoty. Leży tam 123 żołnierzy austro-węgierskich (w tym 3 Polaków) oraz 51 żołnierzy rosyjskich. Tylko 2 jest znanych z nazwiska.

Zrobiłem, zdjęcia, wsiadłem w samochód, dojeżdżam do granicy wsi. Przy drodze wielka tablica dumnie oznajmia że inwestycje we wsi poczyniono z pieniędzy Unii Europejskiej. Koszt postawienia tablicy na pewno większy niż 200zł. Tablice we wsi są 3.

żołnierz austro-węgierski 2 żołnierze austro-węgierscy Nieprześnia - cmentarz z I WŚ

Nieprześnia - cmentarz 338