W polu srebrnym czarny roch - figura szachowa symbolizująca wieżę (dawniej słoń bojowy z wieżyczką), marszałek. Jednak Herbarze Złotego Runa (1435), Lyncenich i z Bergshammar podają czerwone tło i srebrną figurkę. Przedstawienie herbu jako srebrna kolumna na czerwonym tle z kolumną w herbie (np. Wikipedia) - jest błędne gdyż jest to już herb rodzinny, wielokrotnie przetworzony a nie sam Roch. Sam herb Kolumna ma inną etymologię.
Inne nazwy: Pirzchała (od pirzchać - gniewać się), Pierzchała (utrwalony błąd), Trzaska. Tożsamość Pirzchały i Rocha wynika z zapiski z 1425r. Tożsamość Trzaski i Rocha potwierdza Długosz. Z herbem tym mylony jest herb Kolumna. Herbem różnym, ale o podobnej nazwie jest Roch III. Rodzina Walewskich otrzymała w zaborze rosyjskim udostojnienie i własną wersję heru: Walewski
Pierwszy raz występuje w źródłach pisanych w 1409r. [Ulanowski, Materiały...]. Wizerunki datowane są najdawniej na rok 1333/1344 (pieczęć Klemensa, biskupa płockiego), także Iwana z Radomina (1392), Mikołaja z Radomira (1406), Świętosława Bogusławskiego i Jana Szukowskiego (1409), Daukszy (1413), Grzegorza de Panczicze (1420), Mroczesława Warpansza (1420).