Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Krzyżanowski

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Powstanie Styczniowe - uczestnicy

Największa baza Powstańców Styczniowych.
Leksykon i katalog informacji źródłowej o osobach związanych z ruchem niepodległościowym w latach (1861) 1863-1865 (1866)

UWAGA
* Jedna osoba może mieć wiele podobnych rekordów (to są wypisy źródłowe)
* Rekordy mogą mieć błędy (źródłowe), ale literówki, lub błędy OCR należy zgłaszać do poprawy.
* Biogramy opracowane i zweryfikowane mają zielony znaczek GP

=> Mapa - Szlak 1863
=> Bitwy Powstania Styczniowego
=> Pomoc - jak zredagować nowy wpis
=> Dziękujemy za wspieranie naszej pracy
Wyniki wyszukiwania. Ilość: 94
Strona z 3 < Poprzednia Następna >
Józef Kalasanty Sylwester Krzyżanowski
( 05.07.1852 Warszawa - ) - prześladowany przez Moskali gdyż jego ojciec był Powstańcem Styczniowym [1] "Urodził się w 1852 r w Warszawie, z ojca Sylwestra, naczelnika w tamtejszym Archiwum komisji skarbu i Anny z Żydoków. Tam też po ukończeniu niższego real-gimnazjum, wykształcił sie na mechanika i technicznego kierownika maszyn,. Wypadki r. 1863 w których ojciec śp. Krzyżanowskiego nader żywy i czynny brał udział, były powodem, że syn, prześladowany przez moskali, musiał ostatecznie, jako kilkunastoletni młodzieniec, ratować się ucieczką. Przybywszy do Galicji, pracował tu jakiś czas przy kolei i fabryce machin Szeliskiego, aż wreszcie w r. 1877 zamianował do Wydział kraj. technicnzym etatowym i kierownikiem maszyn w zakładzie dla obłąkanych w Kuparkowie, gdzie służył uczciwie i rzetelnie, " [1] Ur. 1852 r Warszawa. Rodzice Sylwester Krzyżanowski urzędnik zam. Warszawa ul. Biała lat 35 [tj. ur ok. 1817 ] [2] i Anna Żydok 1-vo Krzyżanowska lat 22 [2] Rodzeństwo: 1/ Kazimierz Krzyżanowski ur 1844 r. Warszawa św. Andrzej akt nr 143 2/ Władysław Karol Krzyżanowski ur 1848 r. Warszawa św. Andrzej akt nr 160 3/ Aleksander Teodor Krzyżanowski ur 1855 Warszawa św. Andrzej akt nr 191 4/ Henryk Ignacy Krzyżanowski ur 1857 Warszawa św. Andrzej akt nr 567 5/ Bolesław Krzyżanowski ur ok. 1858 - zm. 1864 Warszawa św. Andrzej akt nr 643 6/ Wacław Michał Krzyżanowski ur 1866 Warszawa św. Andrzej akt nr 36
Stanisław Błażej Andrzej Krzyżanowski
Ur. 4.2.1849 Kraków, zm. 23.10.1932 Kraków. Syn Stanisława (pochodzącego z Łucka, podoficera Powstania Listopadowego, zm. 6.4.1885) i Teresy Górskiej. W czasie wybuchu powstania miał 14 lat. Podejmuje jednak próby ucieczki do oddziałów. Udaje mu się to w czerwcu, po czym dociera do oddziału Horodyńskiego i walczy w bitwie pod Radziwiłłowem. Ucieczka i tułaczka po dworach kończy się powrotem do domu. W szkole realnej w Krakowie zdaje egzamin i ponownie uczestniczy w ruchu powstańczym w żandarmerii. W grupie początkowo 60 osób a ostatecznie 15 dociera do partii Rębajły ok. 20.2.1864 i walczy pod Opatowem. Następnie znalazł się w obozie pod Denkowem i bierze udział w potyczce pod Koprzywnica przy przeprawie. Schwytany przez grupę chłopów w Dąbrowie Tarnowskiej wydany został Rosjanom i wysłany do Warszawy. Za wstawiennictwem konsula austriackiego deportowany do Krakowa i tam szybko uwolniony. Uczył się w Instytucie Technicznym w Krakowie, brał udział w pracach budowlanych na terenie tego miasta. W 1876 otrzymał koncesję i wzniósł szereg budynków. Należał do założycieli Sokoła, członek wydziału Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego, wiceprezes Towarzystwa Tatrzańskiego. W czasie I Wojny Światowej był prezesem Przytuliska Weteranów. Jako radca Sekcji Opieki przy NKN niósł pomoc inwalidom Legionów. Był członkiem Komisji Kwalifikacyjnej MSW. Otrzymał Krzyż Walecznych. Pochowany Kraków - Rakowice.
Strona z 3 < Poprzednia Następna >