Wypis źródłowy - przepisany tekst lub skrót informacji na podstawie konkretnego źródła (ewentualnie kilku źródeł), może to być też po prostu zdjęcie, lub nekrolog itp.
Opracowana nota - Nota główna opracowana na podstawie wszelkich możliwych źródeł
Wypis źródłowy
Każda informacja źródłowa to nowy wpis ("rekord")
Staramy się zawrzeć tutaj tekst ze źródła w formie oryginalnej, nawet z błędami czy starą pisownią.
W polu "źródło" podajemy skąd pochodzi zapis (format bibliograficzny, bez numeracji)
W przypadku notki poszerzonej z kilku źródeł - w polu "źródło" wpisujemy "zbiór źródeł" zaś poszczególne źródła wyszczególniamy w polu uwagi - używamy wtedy odnośników w kwadratowych nawiasach.
Mogą to być również np. informacje rodzinne, niesprawdzone, legendy, itp
Opracowana nota
Nota musi być odpowiednio przygotowana i sformatowana
W polu "źródło" podajemy - Opracowanie GP
Wszystkie źródła podajemy w uwagach, numerując w kolejności w kwadratowych nawiasach
W tekście umieszczamy odnośniki w nawiasach kwadratowych [1]
Formaty zapisów
Nazwisko - zawsze stosujemy tylko główne nazwisko, bez żadnych dopisków. Używamy tutaj tylko poprawnej formy (nawet jeśli w źródle jest inaczej). W przypadku herbów typu "Trzaska-Durski" wpisujemy Durski. Pełne brzmienie z dokumentów "Trzaska-Durski" możemy umieścić w tekście noty. Pole "nazwisko" służy do segregowania alfabetycznego, więc dlatego musi mieć odpowiedni format. W przypadku braku informacji o nazwisku wpisujemy "nieznane" lub znane inicjały, fragment nazwiska.
Imię - wpisujemy tutaj tylko imię, imiona - pole dla automatycznego segregowania. Także tutaj uzupełniamy tak aby wszystkie rekordy dot. jednego człowieka wyglądały tak samo. Wszelkie zmiany i inf. możemy podać w treści lub uwagach.
Treść
Imiona, nazwiska (jeśli różne niż w polach powyżej), herb, pseudonimy, Daty urodzenia. Rodzice. Akapit przedpowstaniowy, akapit powstania, akapit popowstaniowy.Zgon i in. pośmiertne. Małżonek, Dzieci informacje dodatkowe.
PRZYKŁAD Jan Anatol Iksiński (Yksiński), h. Gryf, ps. "Leon", "Zawodowiec". Ur. 15.06.1835 Kraków[1], zm. 19.07.1895 Warszawa. Syn Andrzeja (powstańca listopadowego, agronoma) i Marii Ygrekowskiej.[4][8] Uczył się w Katowicach a potem w gimnazjum w Portugalii.[6] Następnie studiował w Bostonie.[2][4] Na odgłos Powstania przedostał się do Królestwa i tu uczestniczył w bitwach partii Langiewicza,[3] m.in pod Grochowiskami. Pojmany i wysłany na Sybir.[5][6][7][8] W 1867 podjął próbę ucieczki, która zakończyła się niepowodzeniem Po raz drugi uciekł w 1872 i dostał się do Paryża, gdzie pracował jako drukarz[1][9]. Zmarł pod Paryżem i tam został pochowany.[1][6][7] Żony: (1) Józefa Pytołkiewicz[7] (2) Genowefa Olędzka[9] Dzieci: Jan (1882), Karol (1890)[10] Posiada pamiątkowe epitafium w miejscowości Istia[10]
Odnośniki
- W polu treści można i należy używać odnośników - do not o innych powstańcach (psi) jeśli są wymieniani, do bitew (psbi). Można też do strony drzewa genealogicznego (gen). Nie używamy tu odnośników zewnętrznych! Pomoc - Magiczne tagi (kody)
Uwagi
Jeśli nadawca należy do rodziny powstańca podajemy formułę "nadawca jest praprawnukiem powstańca" (lub odpowiednio inne pokrewieństwo)
Jeśli autor źródła podał błędne nazwisko, imię lub to pominął tutaj wpisujemy tutaj "w źródle nazwisko błędnie: Umkowski (pamiętajmy stworzyć osobny wpis dla nazwisk "Umkowski" i w treści podać "Zob. Iksiński" - jak o źródło wpisujemy "uzup."
Następnie podajemy źródła począwszy od cyfr w nawiasach kwadratowych. W przypadku np. nekrologów, klepsyrd, grobów, itp. można je zlinkować używając tagu, wstawiwszy wcześniej do galerii. PRZYKŁAD: [1] Księga chrztów par. Myślenice, ANK [2] Nekrolog, w: Kurier Poranny 17.09.1886 [3] Grób na cm. Łyczakowskim we Lwowie Źródła można komentować, np. jeśli zawierają błędy
Obrazek - w przypadku Opracowania GP umieszczamy tutaj numer najbardziej reprezentacyjnego zdjęcia powstańca - w przypadku innych można tu umieścić numer np. nekrologu do którego nawiązujemy lub inne zdjęcie, ale tak aby się nie powtarzało z innymi rekordami
Nota biograficzna - umieszczamy tutaj numer wątku z Forum - jeśli istnieje o danym powstańcu osobna szersza nota biograficzna