Stanisław Alfons Miecznikowski
Urodzony 26.2.1842 Warszawa, par. Nawiedzenia NMP. Syn. Aleksandra Ludwika, urzędnika przy Urzędzie Municypalnym miasta Warszawy i Ludwiki Józefiny Paschalis-Jakubowicz - córki właściciela wsi: Lipków, par. Babice - po której własność przejęli Miecznikowscy. W Lipkowie Paschalis-Jakubowscy (szlachta ormiańska, herbu Jakubowicz) posiadała pod koniec XVIII wieku słynną manufakturę pasów słuckich.
Miał przynajmniej 5 rodzeństwa: Ludwika Aleksandra, Aleksandra Michała, Kazimierza Jana, Mieczysława Franciszka i Wandę Aleksandrę Ludwikę.
Stanisław Alfons był powstańcem i działał w organizacji. We dworze w Lipkowie jego ojciec dawał mieszkanie naczelnikowi powstańczemu Kazimierzowi Januszyńskiemu "Liworowi". W Wyrokach audytoriatu zapisana jest historia o drobnym rabunku uczynionym przez nieznanego z nazwiska Władysława, którego Januszyński zakwaterował ze sobą, a który zrabował kilka przedmiotów z Lipkowa. Złapany przez powstańców został w końcu skazany na powieszenie, czemu (jak stoi w opisie sprawy) gorąco miał się sprzeciwiać Miecznikowski, wiedząc że sprawa jest błaha. W rzeczywistości powieszony był najprawd. szpiegiem rosyjskim. Stanisław za udział tym czynie został zesłany na Sybir na 12 lat. Po powrocie dwukrotnie żonaty. Druga żona (1891) Helena Maria Fryben, zmarła w 1945 pochowana w: Staszów