Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Ossowski

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Powstanie Styczniowe - uczestnicy

Największa baza Powstańców Styczniowych.
Leksykon i katalog informacji źródłowej o osobach związanych z ruchem niepodległościowym w latach (1861) 1863-1865 (1866)

UWAGA
* Jedna osoba może mieć wiele podobnych rekordów (to są wypisy źródłowe)
* Rekordy mogą mieć błędy (źródłowe), ale literówki, lub błędy OCR należy zgłaszać do poprawy.
* Biogramy opracowane i zweryfikowane mają zielony znaczek GP

=> Mapa - Szlak 1863
=> Bitwy Powstania Styczniowego
=> Pomoc - jak zredagować nowy wpis
=> Dziękujemy za wspieranie naszej pracy
Wyniki wyszukiwania. Ilość: 44
Strona z 2 Następna >
Konrad Ossowski
Działo się w mieście Pierzchnicy, okręgu szydłowskim dnia trzynastego / dwudziestego piątego listopada tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku o godzinie drugiej [i] pół popołudniu. Wskutek raportu burmistrza miasta Pierzchnicy z dnia dwunastego / dwudziestego czwartego listopada tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku Nr 425 donoszącym o zebraniu dziewięciu ciał poległych w dniu 12 / 24 listopada 1863 r. niewiadomych nazwisk ani pochodzenia. – Podsędek Sądu Pokoju Okręgu Szydłowskiego zjechał do miasta Pierzchnicy celem obejrzenia takowych, w myśl reskryptu Komisji Rządowej Sprawiedliwości z roku 1863, a przywoławszy mieszkańców miasta Pierzchnicy którzy by mogli rekognoskować zabitych, od nich powziął następującą wiadomość – [nieczytelne] że potyczka między oddziałem konnym powstańców a oddziałem dragonów i piechotą rozpoczęła się o godzinie piątej i pół z rana na polach do Strojnowa należących, a następnie pozostawszy? udając się ku lasowi szczerzyńskiemu w ciągu paru godzin mieli utarczkę z wojskiem cesarsko – rosyjskim, w której ze strony powstańców na przestrzeni czterech wiórst znaleziono dziewięciu nieżywych i już z odzieży ogołoconych, po zebraniu których, przywiezieniu do miasta Pierzchnicy, złożono ich w izbie – z tych opis szczegółowy jak następuje – […] Tu opis ciał i obrażeń ośmiu powstańców […] Powyżej opisane osoby przez obecnych były nieznane, znaków szczególnych żadnych nie dostrzeżono, a wzięci będąc z pola już bez ubioru nie wszyscy takowy posiadali. Oprócz tych co wyżej opisano, reszte? osobom mieszkańcy pierwsze pokrycie dali i dlatego opisaniu nie ulega. W końcu dziewiąty uznany był – Mężczyzna lat dwadzieścia jeden, wzrostu średniego, włosy ciemnoblond, w koszuli pokrwawionej, cięty w głowę pałaszem kilka razy oraz przestrzelony [nieczytelne], z medalikiem. I ten obecnie spisującemu podsędkowi, jako też czasowo przybyłemu Mazarekiemu z Włoszczowic znany, którego nazwisko i stosunki familijne są następujące: Konrad Ossowski urodzony we wsi Konopiskach z ojca Napoleona i Eufemii z Saskich małżonków Ossowskich, któren jest nadleśnym w Brzostowie, powiecie opoczyńskim – nieżonaty – ostatecznie uczęszczał do szkół – pozostawił rodziców żyjących – braci i siostry przy ojcu znajdujące się. Gdy pomimo powtórnego rozeznania czyli by kto nie miał wiadomości o nazwiskach i pochodzeniu poległych, nikt nie poświadczył tychże znajomości, przeto na tem skończono. /podpisano/ Kwaskowski podsędek Sądu Pokoju Okręgu Szydłowskiego – X. Antoni Gruszczyński
Strona z 2 Następna >