Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Feliks Wiśniewski

Zdjęcie powstańca styczniowego Feliks Wiśniewski
Ur. 1846 Kraków. Syn Jana i Honoraty. Mając 17 lat walczył w Powstaniu po czym był więźniem stanu. Walczył pod rozkazami Rochebruna, Czachowskiego, Rębajły - pod Miechowem, Stefankowem, Grabowcem, Ostrowcem, Rzeczniowem, Opatowem. Służbę skończył w randze adiutanta majora Rozenbacha. Wzięty do niewoli pod Sandomierzem zasądzony na ciężkie roboty na Syberii, dzięki staraniom dyplomatycznym powrócił do Krakowa. Na przełomie 1864/1865 przesiedział 6 miesięcy w więzieniu austriackim (skazany na 1 miesiąc, wcześniej areszt).
Położył wielkie zasługi na polu balneologii. Dyrektor zakładu w Iwoniczu. Dzierżawca Górnego Zakładu Zdrojowego w uzdrowisku w l. 1893 – 1909. Pochowany Kraków - Rakowice, kw. BB, rz. wsch.
Żona: Maria Głowacka (córka Walerego i Aleksandry Lewandowskiej). Dzieci: Helena (1890) zam. Konstanty Zakrzewski, Celina zam. Niesiołowska, Józef Ignacy (1891) - kapitan WP.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
[1] Czas 8.5.1919
[2] Akt urodzenia syna Józefa Ignacego [par. Tarnów Katedra]
[3] Pozostałe noty w GP
[4] Gazeta Lwowska, 14.1.1865

Być może dochodzi do pomieszania losów 2 lub nawet trzech Feliksów Wiśniewskich. Uczestnik bitwy miechowskiej - student UJ wydaje się być urodzonym w 1840 i zamieszkały w Nowym Sączu. Z kolei Feliks balneolog jest ur. 1846. [przyp. GP]
METRYCZKA REKORDU
Id
70242
Imię
Feliks
Nazwisko
Wiśniewski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe