Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Franciszek Zima

Zdjęcie powstańca styczniowego Franciszek Zima
Ur. 1827 Luszowice, k. Dąbrowy, zm. 1899. Syn Wacława (oficjalisty i dzierżawcy dóbr na Pokuciu) i Katarzyny Brzozowskiej. Student akademii technicznej lwowskiej. W 1848 w szeregach gwardii narodowej a następnie Legionu Polskiego na Węgrzech, uzyskując stopień kapitana w legionie Wysockiego, korpusie Damianicza. Dwa lata przebywał internowany w Szumli. Następnie w 1851 wyjechał do Anglii do Manchester gdzie pracował w zarządzie przędzalni, gdzie miał rodzinę (żona i dziecko), jednak na wieść o wybuchu powstania wyjechał.
Współorganizator i uczestnik w charakterze szefa sztabu oddziału tureckiego, który miał za zadanie przedostać się przez Rumunię na Podole. Oddziała stoczył przegraną bitwę pod Konstangalią - w której Franciszek odniósł rany. Następnie brał udział także w wyprawie na Poryck. W Latach 1863-4 więzień stanu.
Po powstaniu mieszkał we Lwowie, gdzie był dyrektorem Galicyjskiej Kasy Oszczędności. Był też w Radzie Nadzorczej Miejskiego Muzeum Przemysłowego.
Prawy człowiek, odznaczał się zdrowym osądem, z zamiłowaniem do rzemiosła wojennego. Wzbudzał szacunek tak ze strony kolegów jak i przełożonych. W ostatnich latach życia życia nie oparł się niesumienności w zarządzaniu kasą, do czego skłoniła go chęć pomocy w rozwoju przemysłu naftowego w Galicji przez osobę nie zbyt skutecznego Szczepanowskiego. Został za to oskarżony o sprzeniewierzenie funduszy banku rzekomo wynikające z uwikłania w liczne kontakty z kobietami i szantażowany przez osoby mające o tym wiedzę. W rzeczywistości akt oskarżenia wniosła osoba, której Franciszek Zima odmówił kredytu. Mając bardzo duże możliwości Franciszek Zima niekiedy omijał procedury, co posłużyło za podstawę do aktu oskarżenia. Zaaresztowany, chorując na serce zmarł w celi śledczej z silnego wzburzenia. Proces sądowy uniewinnił wszystkich podejrzanych.
Pochowany we Lwowie, na cm. Łyczakowskim pole nr 69
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
[1] Tygodnik Illustrowany, 1.2.1913 (wspomnienia Zygmunta Miłkowskiego)
[2] Brzozowski Karol, Bitwa pod Kostangalią, w: W czterdziestą rocznicę powstania styczniowego, Lwów 1903
[3] Miłkowski Zygmunt, W Galicji i na Wschodzie. Przyczynek do dziejów powstania 1863, Poznań 1880
[4] Nicieja S., Cmentarz Łyczakowski we Lwowie ...
[5] Białynia-Chołodecki J., Pamiętnik powstania styczniowego...
[6] Stella-Sawicki Jan, Galicya w powstaniu styczniowem, Lwów 1913
[7] CDIAL 195-1-58 (Zbiory Tadeusza Sauczeya)
[8] Białynia-Chołodecki J., Księga Pamiątkowa opracowana staraniem Komitetu Obywatelskiego w czterdziestą rocznicę powstania r. 1863/1864, Lwów 1904
[9] Gazeta Narodowa, 5.8.1899
[10] Przegląd Tygodniowy, 26.8.1899
[11] Głos, 25.11.1899; Nowa Reforma, Kuryer Codzienny i liczne inne gazety relacjonujące przebieg procesu.
[12] Jaworski Franciszek, Przewodnik po Lwowie i okolicy
METRYCZKA REKORDU
Id
73544
Imię
Franciszek
Nazwisko
Zima
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe