Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Konrad Błaszczyński

Zdjęcie powstańca styczniowego Konrad Błaszczyński
Jego imię i nazwisko budzą wątpliwość, gdyż w literaturze przedstawiany jest różnie.

Tożsamość "Bończy" została ustalona przez autorów niniejszego portalu. Wg ustaleń GP można stwierdzić, że faktycznie nazywał się Konrad Antoni Błaszczyński. Z racji przyjętych pseudonimów i fałszywych nazwisk występuje w literaturze jako Kazimierz, Konrad, Bohdan, Bogdan - Błaszczyński, Błeszyński, Tomaszewski. Pewne jest także to, że w czasie dowodzenia używał pseudonimu "Bończa" i pod takim został pochowany. Potwierdzeniem tożsamości Konrada Antoniego jest raport policji narodowej donoszący o dwóch agentkach carskich: Julii i Ludwiki Ritterband - sióstr Teofili (raport spotkał się z krytyką za niewłaściwe oskarżenia, ma jednak znamiona celowego mylenia tropów). Z kolei Antoni Winnicki z Niegosławic, rejent jędrzejowski, który dobrze znał Bończę twierdził, że faktycznie ma na nazwisko Tomaszewski i pochodzi z Galicji gdzie był oficerem austriackim. Taka wersja miała prawd. służyć do ukrycia prawdziwych koligacji z rodziną. Tożsamość tę potwierdzają także informacje o wczesnej śmierci rodziców, zawodzie ojca i inne.

Akt chrztu Konrada Antoniego Błaszczyńskiego Konrad Antoni Błaszczyński, ur. 17.2.1835 Warszawa (chrzest wpisany w roku 1841)[1]. Zmarł w leśniczówce koło Przezwodów[17], z ran dzień po bitwie pod Górami, która odbyła się 18.6.1863.
Syn Józefa i Teofili Berty Ritterband. Jego ojciec, syn Antoniego i Heleny Kozłowskiej[2] był pod koniec życia prezydentem Siedlec, a wcześniej pełnił funkcję naczelnika powiatu ostrołęckiego. Matka urodziła się we Włocławku w religii żydowskiej - córka Maurycego (Mojżesza) Manasse Ritterbanda i Łucji Cholewińskiej. Siostra Rozalia prowadziła kantor loteryjny w Warszawie. Rodzice Konrada wcześnie zmarli (ojciec już w 1851).

Konrad był przystojnym wysokim i eleganckim mężczyzną, zawsze jednak o melancholijnym wyrazie twarzy, często oddawał się zadumie. Wcześnie wstąpił do artylerii rosyjskiej. W 1859 został wykładowcą w Michajłowskiej Szkole Artylerii w Petersburgu w stopniu kapitana. W 1862 stacjonował w 5. Brygadzie Artylerii - mieszkał na terenie Cytadeli Warszawskiej. Był członkiem spisku oficerów w 1863. 13 stycznia wziął urlop zajmując się przygotowaniem do działań powstańczych.
Zaraz po wybuchu Powstania został mianowany naczelnikiem woj. płockiego gdzie prowadził organizację sił wojennych w stopniu pułkownika. Po nieudanym napadzie na Płock wycofał się jednak, udając się do Galicji. W marcu był widziany w oddziale Langiewicz pod Sosnówką. Zapewne brał udział w bitwie pod Grochowiskami. Dołączył potem do Czachowskiego, a następnie w okolicach Radomia, Skrzyńska, Przytyku starł się zebrać oddział kawalerii.
Sformował jazdę składającą się z ok. 200 jeźdźców. Działał od kwietnia głównie pod Czachowskim. Rozgromił jazdę moskiewską pod Gielniowem (22.04), następnie pod Przysuchą. Pod Wodzisławiem 6.5. na czele 250 jazdy, wypędził nieprzyjaciela z tegoż miasta. Niepokoił oddziały moskiewskie wycofując się z bitew, ale zmuszając je do ruchów. Tak się stało w bitwach pod Rusinowem i Przysuchą.
Wykonywał też wyroki na zdrajcach i donosicielach. Mówiono że za gremialne wysługiwanie się Moskalom spalił wiś Lipie - w rzeczywistości spalono 4 zabudowania i powieszono dwóch chłopów. 13 maja w Bogucicach wykonał wyrok na 2 donosicielach, którzy wskazali Moskalom tabor powstańczy, przez co doszło do rzezi zaopatrzeniowców i sanitariuszek takich jak 74304|Zofia Dobronoka[&psi] przeszyta 8 kulami. Wykonał też wyroki w Klemęcicach i Gniewięcinie
Wrócił do Deszna i tu podczas wesołej zabawy tanecznej wieczorem 17 czerwca otrzymał rozkaz zrobienia pewnej dywersji moskalom celem odwrócenia ich uwagi od pogranicza Galicyi, skąd właśnie w tym czasie miał wkroczyć dwoma oddziałami Jordan. Natychmiast wyprawił kwatermistrzów do Gór i zaraz za nimi, nocą, podczas ulewy, wyruszył tam ze swym oddziałem. Przybył nad ranem pod wieś, nie wiedząc, że tam już czyha w zasadzce powiadomiony wcześnie przez jakiegoś szpiega, major Pleskaczewski z Pińczowa z dwoma rotami piechoty, dragonami i kozakami. Będąc chorym jechał na wozie, dosiadł jednak konia i poprowadził szarżę. Przywitany bardzo silnym ogniem został postrzelony a następnie skłuty lancą w pierś. Miał też cięte rany na głowie. Został zawieziony do gajówki koło Przezwodów. Reszta rannych z tej bitwy została przewieziona do Krakowa, jego jednak z racji na bardzo ciężki stan nie można było wieźć tak daleko. W parę godzin, przybyło kilku lekarzy z okolicy, którzy wraz z lekarzem obozowym starali się opatrzyć rany. Resztki oddziału przeszły na drugą stronę szosy krakowskiej, aby zmylić pogoń. Dla bezpieczeństwa pułkownika, starano się ślad miejsca gdzie się znajduje, przed ogółem utaić, i innego rannego, jako pułkownika wywieziono w inną stronę, jednak wiadomość o jego śmierci rozeszła się szybko po okolicy i boleścią wszystkich przejęła. Pomimo starań lekarzy, m.in. Olszewicza, zmarł na rękach proboszcza Chawłowskiego następnego dnia.
Konrad Błaszczyński Bończa Został pochowany na pobliskim cmentarzu w Nawarzycach w grobie dwóch księży, obok grobu Winnickich. W akcie zgonu figuruje jako Bohdan Bończa, kawaler stanu szlacheckiego lat 32. Moskale stratowali grób, lecz pamięć o nim przetrwała. Obecnie znajduje się w kącie cmentarza, na domniemanym miejscu jego pomnik z nazwiskiem Bogdana Tomaszewskiego. Osobistą książeczkę do nabożeństwa Bończa oddał przed śmiercią Winnickiemu, którego brat Edward przekazał do muzeum w Kielcach.
O śmierci pisało wiele dzienników. Rok po tym wydarzeniu miała miejsca Msza żałobna za jego duszę w kościele oo. Kapucynów w Warszawie.

Jego pseudonim "Bończa" przyjął gen. Kazimierz Załęski, ur. 1919 uważający się za potomka Konrada, jednak genealogia nie potwierdza tego pokrewieństwa.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Genealogia Polaków
Uwagi
[1] Akt chrztu Konrada - Warszawa św. Krzyż 1841
[2] Akt ślubu rodziców Konrada, Warszawa św. Jan 1827
[3] Kurjer Warszawski 22.6.1864
[4] Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego 7.7.1863 - wspomnienie pośmiertne
[5] Zbiory Lanckorońskich z Przeworska, Biblioteka Stefanyka - Klepsydra
[6] Kolumna Z., Pamiątka dla rodzin polskich..., t. II (imię Kazimierz)
[7] Zieliński S., Bitwy i Potyczki... (jako Konrad Tomaszewski)
[8] Białynia-Chołodecki J., Księga Pamiątkowa opracowana staraniem Komitetu Obywatelskiego w czterdziestą rocznicę powstania r. 1863/1864, Lwów 1904 (jako Konrad Tomaszewski, "Bończa Błeszyński")
[9] Galicja w Powstaniu Styczniowym...
[10] CDIAL 195-1-58 (Zbiory Tadeusza Sauczeya) (jako Bogdan Bończa, Kazimierz Błaszczyński)
[11] CDIAL 102-1-75, lista powstańców - rękopis (jako Tomaszewski ps. "Bończa")
[12] Stupnicki Hipolit, Imionospis: poległych i straconych ofiar powstania roku 1863 i 1864, Lwów 1865 (jako Konrad Tomaszewski)
[13] Wikipedia, hasło. Kazimierz Błaszczyński (brak wielu informacji)
[14] Czas 27.6.1863
[15] Wiśniewski Jan, Udział księży z djecezji sandomierskiej w powstaniu styczniowem 1863 r., Radom 1926
[16] Rybicki Stanisław Teofil, Zygmunt Chmieleński i działalność jego w powstaniu 1863 roku, Warszawa 1916 (jako Konrad Tomaszewski)
[17] Akt zgonu Konrada Błaszczyńskiego, par. Nawarzyce 1863 (jako Bogdan Bończa)
[18] Rozporządzenia Wydziału Policji nr 3, z 21.9-1863, BN, Teki Mieleszki, (kopia XIX w)
[19] Raport Wydziału Policji z 13.12.1863, Biblioteka Czartoryskich rps 5708, str. 419-420
[20] Powstanie Styczniowe : Materiały i dokumenty, Wrocław-Moskwa : Dokumenty Komitetu Centralnego Narodowego i Rządu Narodowego 1862-1864, Oss. 1968
[21] Jadczyk Karol, Dowódcy Powstania Styczniowego (jak Kazimierz Konrad Błaszczyński)
[22] Kulpiński Jan, Od miasteczka Bodzentyn do wsi Kutery 22/23.01.1863-22.04.1864, Bodzentyn 2012
[23] Rogowicz Marek, Kazimierz Konrad Błaszczyński pseud. Bohdan Bończa - pułkownik kawalerii w powstaniu styczniowym, w: iderepuiblica.pl
[24] Jaske-Choiński Teodor, Neofici polscy, Warszawa 1905
[25] Gazeta Krakowska, 25.3.1863
[26] Rogowicz Marek, Kazimierz Konrad Błaszczyński pseud. Bohdan Bończa - pułkownik kawalerii w powstaniu styczniowym, w: iderepuiblica.pl
[27] Gerber Rafał, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831, Wrocław 1977
[28]Hass Ludwik, Wolnomularstwo w Europie Środkowo-wschodniej w XVIII i XIX wieku, Oss. 1982
[29] Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego t III
[30] Niewalda Marcin/Genealogia Polaków, "Płk. Bończa ... czyli kto?", More Maiorum, 2023 nr 2
METRYCZKA REKORDU
Id
74801
Imię
Konrad
Nazwisko
Błaszczyński
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Genealogia Polaków
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe