Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Władysław (1) Niesiołowski

Zdjęcie powstańca styczniowego Władysław (1) Niesiołowski
Władysław Alojzy Jan Niesiołowski. Ur. 20.6.1832 Teleśnica Sanna (Telesznica Sanna), syn Anzelma i Józefy Truskolaskiej.
Dzieciństwo spędził zapewne w domu rodzinnym w Teleśnicy w sanockim, pod okiem rodziców i ciotki Barbary. W wypadkach 1846 roku chłopi zaatakowali dwór[3]. Ojciec Anzelm oświadczył im że zwalnia ich z pańszczyzny i że zaraz to stwierdzi na piśmie. Jednak gdy to doszło do władz zaaresztowano go.
Władysław uczył się w konwencie jezuickim w Tarnopolu. Ujawnił się jego wybitny talent malarski, co postanowił kształcić we Włoszech. W 1863 rodzina wspierała powstanie. Ojciec, mając już 60 lat, pomagał w organizacji. Władysław wszedł do powstania gdzie walczył w oddziale Czechowskiego. Trafiony został odłamkiem szrapnela podczas potyczyki pod Ciosmami na Zamojszczyźnie i tam został pochowany.
Miał starszą siostrę Antoninę Magdalenę, oraz młodsze rodzeństwo: Franciszka Dominika, Dionizego Emiliana, Emilię, Aleksandrę.
Siostry wspierały ukrywających się powstańców, m.in. ukrywając uciekinierów w 1865 w specjalnie wykopanej skrytce pod podłogą piwnicy.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
brak
Uwagi
Uwaga: Pojawiają się w literaturze błędne informacje, w szczególności o udziale w oddziale Czachowskiego w Bitwie pod Hutą Różaniecką w sokalskim, w lasku dębowym i wymienieniu go na pomniku. Są to błędy merytoryczne - gdzie przede wszystkim mylone jest nazwisko dwóch dowódców Czachowskiego i Czechowskiego. Huta Różaniecka ani Huta Krzeszowska nie leżą na sokalszczyźnie lecz na zamojszczyźnie, obie oddalone kilkadziesiąt kilometrów od siebie. Bitwą, w której zginął Władysław była prawd. bitwa pod Ciosmami. Jego ojciec nie walczył w Powstaniu lecz je wspierał wraz z całą rodziną. Władysław Niesiołowski bywa też mylony z drugim o tym samym imieniu i nazwisku, który przeżył zabory i zmarł w latach 20-tych w Warszawie. [przyp GP]

Bibliografia
[1] par. Telesznica Sanna.gr-kat.APPrzem
[2] Medyński Aleksander, Podolanie w powstaniu styczniowym, Tarnopol 1913
[3] Demokrata Polski 30.1.1847
[4] Maciej Augustyn, Mieszkańcy Bieszczadów w powstaniu styczniowym, Bieszczad nr 6, Ustrzyki Dolne 1999
METRYCZKA REKORDU
Id
76045
Imię
Władysław (1)
Nazwisko
Niesiołowski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
brak
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe