Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Edmund Krzysztoforski

Zdjęcie powstańca styczniowego Edmund Krzysztoforski
Edmund KrzysztoforskiEdmund Krzysztoforski, ur. 11.11.1847 Kęty, zm. 31.7.193o Kęty. Syn Antoniego, mydlarza, majętnego mieszczanina kęckiego i Marianny Krupińskiej (c. Józefa i Marianny Dworzańskiej). Ukończył szkołę 4-letnią w Kętach a następnie gimnazjum Jana II Sobieskiego w Krakowie.

Rodzina Edmunda KrzysztoforskiegoW chwili wybuchu powstania zgłosił się do gwardii narodowej mającej ćwiczenia w Krakowie na Błoniach. Następnie wszedł do oddziału Edmunda Slaskiego w zgrupowaniu gen. Waligórskiego. Walczył tam do października, kiedy to w bitwie pod Łążkiem powstańcy zostali rozbici. Po przekroczeniu Sanu został jako młodociany aresztowany i odstawiony przez Radomyśl do Rozwadowa, skąd eskortowany przez Dębicę-Kraków do swojego miejsca zamieszkania.

DyplomPo powstaniu pracował w Salzburgu w fabryce mydła i świec. PW 1869 wrócił do kraju i za zarobione pieniądze kupił posesję przy ul. Reymonta otwierając własny sklep wraz z produkcją świec i mydła. 15.2.1871 ożenił się z Katarzyną Dworzańską. Miał 4 dzieci. Społecznik, urzędnik w Towarzystwie Zaliczkowym, powszechnie lubiany i ceniony.
grób Edmunda KrzysztoforskiegoPełnił funkcję naczelnika OSP, oraz burmistrza. Otrzymał Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa i honorowe obywatelstwo Kęt. Jako weteranowi przysługiwał mu stopień podporucznika. Jest pochowany w Kętach.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Uwagi
[1] Białynia-Chołodecki J., Pamiętnik powstania styczniowego...
[2] CDIAL 195-1-79, Towarzystwo Weteranów, wnioski
[3] Dzienniki personalne i Roczniki Oficerskie WP 1921-24
[4] Nagrobek
[5] Muzeum im. Aleksandra Kłosińskieo w Kętach
[6] Saternus Jurand, Edmund Krzysztoforski - Honorowy Obywatel Kęt
[7] Dyplom honorowego obywatelstwa Kęt dla E. Krzysztoforskiego
METRYCZKA REKORDU
Id
76893
Imię
Edmund
Nazwisko
Krzysztoforski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe