Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Konstanty Sękowski

Zdjęcie powstańca styczniowego Konstanty Sękowski
Konstanty Sękowski, urodził się w roku 1843, po ukończeniu gimnazjum w Piotrkowie wstąpił w r. 1862 do b. Szkoły Głównej Warszawskiej, na wydział fizyko-matematyczny. W r. 1863 dnia 15 Stycznia wyszedł z Warszawy, jako zagorzały spiskowiec i brał udział w pierwszej bitwie z wojskami rosyjskimi jaka odbyła się 21-go stycznia 1863 roku, w lesie pomiędzy wsiami Ciółkowem a Staroźrebcami, w odległości kilkunastu wiorst od Płocka. (Bitwę tę opisał w „Kurjerze Warszawskim“ z dnia 6.2.1916).
- "Mimo, że utrzymaliśmy plac boju - powiada Sękowski - większość powstańców rozbiegła się po okolicy, szukając posiłku i wytchnienia po dworach. Kozacy, rozpuszczeni po traktach, łowili ich, wiązali ręce w tył postronkami i odstawiali do Modlina".
W tem położeniu znalazł się i uczestnik tej szalonej wyprawy Sękowski, który odstawiony został do Modlina i tam trzymany 6 miesięcy, (których część w ciemnych kazamatach), został skazany przez sąd polowo-wojenny „w proste sołdaty“ z pozbawieniem praw, za podejrzenie w napadach powstańczych; po konfirmacji W. Ks. Konstantego wcielony został do pułku Butyrskiego, 17-ej liniowej dywizji, kwaterującej wówczas w gub. Niżegorodzkiej.
W r. 1869 za przykładną i gorliwą służbę, Sękowski na skutek przedstawienia, został zwolniony z wojska z prawem powrotu do kraju, lecz bez prawa tytułu wojskowego, jak głosił rozkaz ministra wojny Milutina.
Dziś, mimo lat, jakie dźwiga na swoich barkach, pracuje z pożytkiem na polu pedagogicznem, jako rutynowany nauczyciel buchalterji w Warszawie.
Źródło
Cagnafet Iks, Ciernistym szlakiem : Kościuszko : rok 1831 : rok 1863, Warszawa 1916
Nadawca
Uwagi
brak
METRYCZKA REKORDU
Id
77008
Imię
Konstanty
Nazwisko
Sękowski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Źródło
Cagnafet Iks, Ciernistym szlakiem : Kościuszko : rok 1831 : rok 1863, Warszawa 1916
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe