Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Paszkowski

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Paszkowski

Herby











Abdank

opis
Leliwa

opis
Paszkowski

opis
Radwan

opis








Roch III

opis
Ślepowron

opis
Zadora

opis





Najbardziej znaną rodziną Paszkowskich, i jednocześnie najdawniej zasłużoną są Paszkowscy h. Zadora, piszący się z Brzezia . Rodzina ta ma wspólne korzenie z Lanckorońskimi i Bąkami - gdyż wszystkie te rodziny piszą się "z Brzezia" i mają herb Zadora. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli jest zasłużony dla Kalwarii i jej cudownego obrazu Stanisław Paszkowski z Brzezia h. Zadora. Rodzina Paszkowskich mieszkała w Brzeziu jeszcze w XIX wieku, choć nie jest potwierdzone, że jest to potomstwo rodziny szlacheckiej.

Zapewne z tej rodziny pochodzi także rodzina Paszkiewiczów h. Zadora (jako utrwalony błąd w nazwisku)

Paszkowscy h. Abdank - to odmiana nazwiska Paskowski - pochodzili z Pasków i Trzeboli w woj. krakowskim

Paszkowscy h. własnego, lub Roch III to odmiana nazwiska Pasikowski - wywodzący się z ziemi sochaczewskiej.

Paszkowscy h. Radwan, najczęściej spotyka się błędy, przypisujące rodzinie Paszkowskich h. Zadora herb Radwan (np. Wikipedia). W Paszkówce występuje rodzina h. Radwan w I poł. XV wieku - pisząca się "z Paszkówki" lub "Paszkowski".

W średniowieczu występuje także w poznańskim nazwisko Paszkowski jako forma nazwiska Piaskowski (np. Sędziwój), zapisywana również Pascowski.

Paszkówka (wcześniej Paszkowice) - gniazdo rodowe Paszkowskich, pierwotnie była w rękach Radwanów i być może wywodzi nazwę od Paszka Węgrzyna h. Radwan (lub jego przodka o tym samym imieniu), którego córka Małgorzata wyszła za Mikołaja z Rusocic. Mniej więcej od chwili jej ślubu, ok. 1420-30 przechodzi do rąk Rusockich h. Zadora. Synowie Mikołaja dokonują w 1464 działu w wyniku którego Paszkówka dostaje się Andrzejowi (Henrykowi, Indrzychowi). Jednak potem dziedzicem Paszkówki zostaje syn jego brata Leonarda - Mikołaj. Jego to synem jest prawd. Jan - który w 1550 dokonuje zmiany kościoła w Pobiedrzu na zbór kalwiński. To od niego prawdopodobnie rozpoczyna się stałe nazwisko Paszkowski. Seweryn Paszkowski żeni się w 1638 z Marianna Russocką (dalszą kuzynką), która prawd. wnosi mu we wianie Brzezie i odtąd Paszkowscy z tej gałęzi piszą się Paszkowscy z Brzezia h. Zadora. (Choć w 1588 Krzysztof Paszkowski notowany jest w Brzeziach. Ów. Krzysztof jest prawd. stryjem Seweryna i tam mógł Seweryn poznać swoją przyszłą żonę a Brzezie przechodziło z rąk do rąk w kręgu bliższej i dalszej rodziny). Paszkowscy mieszkają w tej wsi prawd. aż do XVIII wieku ubożejąc jednak. Pod koniec XVIIIw Stanisław z Brzezia jest organistą i prawd. on przenosi się do innych miejsc w poszukiwaniu pracy. Jego syn pełni funkcję organisty i ekonoma. Paszkowscy posiadają też wtedy dobra Skotniki.Wszystkie etapy tej historii wymagają jednak sprawdzenia.

W historii rodów h. Zadora, silnie zaznaczyła się działalność fałszerska, wynikająca być może z małej liczebności rodzin tego herbu. Działalność ta, przypisywała przynależność rodową różnym rodzinom prawdopodobnie często błędnie, opierając się tylko o podobne nazwisko, podobne nazwy miejscowości pochodzenia, lub w ogóle wprowadzając fałszywe dokumenty (np. dużą ilość takich dokumentów wprowadził kanonik Stanisław Wojeński). Również w przypadku Paszkowskich możliwe jest, że znaczna historia tej rodziny to kilka niezależnych rodzin, połączonych sztucznie i błędnie przypisanych. Błędną historię w tym przypadku mogą podawać wszystkie znane herbarze. Wyprostowanie tej historii wymagać będzie bardzo szczegółowych szerokich badań.

Redaktorzy strony

* Redakcja Genealogii Polaków

Osoby współpracujące przy budowie strony

* Zenon Paszkowski