Inne nazwy: Wierzbowa, Wirzbowo, Zawołanie Kaja, Radwan.
Na czerwonym tle chorągiew kościelna na której krzyż. Rysunek mobilium zbieżny z tamgą lub majuskułą M. Herb posiadał liczne odmiany Nazwa pochodzi od imienia Radwan - a więc nie można łączyć pochodzenia rodu Radwanitów z wszystkimi osobami o tym imieniu w czasach średniowiecza. Znana legenda herbowa, mówi o rycerzu Radwanie, który wysłany na podjazd, będąc rozbitym i straciwszy chorągiew, wziął takową z cerkwi, co zmyliło przeciwnika, który myślał, że uderza przeciwko niemu nowy oddział. W nagrodę król nagrodził rycerza herbem z chorągwią kościelną. Niestety legenda ma wiele elementów świadczących o tym, że została wymyślona znacznie później.
Imię (nazwa, słowo) RADWAN prawd. składa się z dwóch członów starosłowiańskich "rad" (cieszyć się, opiekować) i "vanduo" - (woda), więc może oznaczać "opiekujący się wodami" "chroniący przed powodzią" - może to wskazywać na taką funkcję rodu z czasów przedchrześcijańskich. Warto zauważyć, że symbol wierzby również ma podobną funkcję - zabezpiecza brzegi przed zerwaniem. Również wyrażenie kaja - miało w średniowieczu oprócz wymiaru pokutnego, także znaczenie wystrzegania się, zabezpieczania, naprawy szkód i ochrony przed powtórzeniem nieszczęścia. Herb może więc pochodzić od symbolu wierzby rosnącej nad rzeką (krzyż nada falą), lecz później utożsamiony został z chorągwią kościelną. "Kajać powodzi" => "kajać grzechów" - mitygować, wystrzegać, zabezpieczać. Może wreszcie to słowo odnosić się ogólnie do ochrony granic, tak jak wierzba chroni brzegi, do mądrości zabezpieczającej granice przed zerwaniem, a duszę przed uzależnieniem.
Pierwszy raz w źródłach pisanych w 1407r. Pierwsza pieczęć 1443 Piotr Cikowski, podsędek ziemi krakowskiej.
Rodziny wywodzące się z głównego pnia Radwnitów to m.in Radwan, Cikowski, Jakacki, Magnuszewski, Nadarzyński, Przypkowski, Połajewski, Uchański, Zebrzydowski i in.