Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Szurowski

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Szurowski

Herby









Gieysz

opis
Poraj

opis




Informacje

Nazwisko Szurowski jest jednym z rzadszych polskich nazwisk szlacheckich. Rodzina Szurowskich h. Gieysz otrzymała potwierdzenie szlachectwa w 1785 roku. Wpisana do Ksiąg Wołyńskich nr 1 gdzie wpisywano rodziny nie mogące udokumentować szlacheckiego pochodzenia dłużej niż 100 lat. Brak takiego udokumentowania nie świadczy o braku dalszych korzeni szlacheckich, tym bardziej że istnieją przypuszczenia o pochodzeniu rodziny z rejonów Małopolski z miejscowości Żurowa, lub od rodziny Mzurowskich - która to rodzina zanikła w wieku XVI - być może zmieniła nazwisko na Szurowski. Z tej przyczyny nie wiadomo czy herb Gieysz nie jest herbem przypisanym błędnie, lub wtórnie, a pierwotnie (prawidłowo?) byłby to herb Poraj. Nie wiadomo też, czy wszystkie osoby o nazwisku Szurowski pochodzą z jednej rodziny, tym bardziej że w dokumentach występuje dużo błędów i taka pisownia pojawia się też w rodzinach Szczurkowskich, Szczurowskich, Surowskich i in. W rejonach zamieszkiwania rodzin pojawiają się też nazwiska takie jak Szarowski czy Szutowski. Forma Schurowski - jest prawdopodobnie transliteracją a nie osobnym nazwiskiem.

Również prawdopodobnym źródłem pochodzenia jest wieś Jeżów - zapisywana dawniej Gyeszów w parafi Mstyczów. W latach 1397-1434 mieszkał tam ród Klimontowskich h. Lis-Mzura. (W dobrach tych znajdują się też Żyrkowice) [Krzepiela J., Księga rozsiedlenia ...]. Zarówno Mzura jak i Żyrkowice - mogą mieć wspólne źródło zbliżone do "Szura, Szurka" skąd już blisko do nazwiska Szurowski. Wg tej teorii rodzina Szurowskich mogła by wywodzić się od rodziny Lisów-Mzurów (Bzura - rzeka zapisywana w XVI w jako Mszura), lub też błędnie przyjąć herb Gieysz (zamiast np. Poraj) w trakcie odzyskiwania zapomnianego z biegiem historii herbu.

Jeszcze inna teoria mówi, że rodzina może pochodzić od nazwy zamku Szaryskiego (ob. Słowacja). Na przełomie XIII i XIV wieku właścicielem tego zamku był Amadej Aba, być może protoplasta, a być może właściciel ziem rodzin noszących do dzisiaj herb Amadej w Polsce. Trzeba też zauważyć że herb Gieysz - może pochodzić od herbu Amadej (orzeł -> skrzydło), który jest związany z rodzinami Mzurowskich. Wielość prawdopodobnych teorii powoduje, że należy bardzo skrupulatnie prześledzić losy rodziny ze szczególnym uwzględnieniem wieku XVI i XVII. Być może potomkowie Amadeja Aby, Mzurowscy i Szurowscy to jedna i ta sama rodzina?