Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Zboiński

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Zboiński








Jelita
opis

(prawd. tylko pożyczony)
Ogończyk
(opis)
Zboiński
opis




Wszystkie rodziny wywodzą się z jednego pnia, mogąc wywieść linię genealogiczną od Jakusza z Radzikowa prawnuka Piotra "Ogona" - proptoplasty Ogończyków - w tym najpotężniejszych rodów takich jak Działyńscy czy Kościeleccy. Prawdopodobnie 12.3.1329 Władysław, książę dobrzyński nadał Piotrowi i jego braciom dobra - w tym również Zbojno (Zboyno). Przechodziło ono w kolejnych pokoleniach w kolejne ręce. Od Jakusza z Radzikowa, także ze Zboyna - prawnuka Piotra - kolejne pokolenia tytułują się już stale "Ze Zbojna" aby w końcu przekształcić tą nazwę w nazwisko Zboińskich gdzieś w XV/XVI wieku. Odtąd ród rozrasta się na kilka gałęzi z których jedna kupiła nawet tytuł hrabiowski od króla pruskiego pod koniec XVIIIw. Niestety są też w owych liniach braki - np. nie można do dziś mimo badań połączyć linii kikolskiej (właścicieli Kikoła), pochodzenie jest jednak niewątpliwe - o czym świadczy herb i własności ziemskie, a także tradycja imion.

Spośród Zboińskich byli kasztelanowie, generałowie, kanonicy, kawalerowie Virtuti Militari, orderu Orła Białego, właściciele wielkich obszarów ziemi, powstańcy, legioniści. Niektóre gałęzie przez stałą obecność na ziemiach pruskich znalazły się w gronie popierających liberum veto, czy też sympatyzowały z obozami prozaborczymi, większość jednak stała po stronie polskości - poświęcając nieraz życie w obronie suwerenności i polskiej tradycji.

Herbem Zboińskich zawsze był Ogończyk, jednak notowany jest przypadkowo także herb Jelita. Wydaje się jednak, że w tym przypadku było to po prostu użycie pożyczonej pieczęci które poskutkowało przez kilka lat zmianą w jednej z linii. Herb hrabiowski również został zbudowany na podstawie herbu Ogończyk. (Herb Zboińskich)

Redaktorzy strony

* Redakcja Genealogii Polaków

Osoby współpracujące przy budowie strony

* Jerzy Woźniak
* Zygmunt Paweł Schubert