Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Świętochłowice - Brama cmentarna.

Tytuł:
Świętochłowice - Brama cmentarna.
Opis:
Powstał w 1896, a jego poświęcenia dokonał 16 września 1894 ksiądz Paweł Łukaszczyk. Na cel utworzenia cmentarza Guido Henckel von Donnersmarck ofiarował 1,53 ha gruntu, a dalsze 2,32 w 1904 dokupiła gmina.

Brama cmentarna i furtka boczna zostały wykonane z kutego żelaza i osadzone w wysokim, neobarokowym, murowanym portalu. Na szczycie umieszczono płaskorzeźbę anioła oraz napis: „EGO SUM RESURRECTIO ET VITA”, co znaczy Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Całość zwieńczona jest kamiennym krzyżem o trójlistnie zakończonych ramionach. Na środku cmentarza mieści się krzyż kamienny o wysokości ok. 6 m.

Znajduje się tu pomnik ku czci poległych powstańców śląskich. Po raz pierwszy został ustawiony ok. 1924, jednak w pierwszych dniach września został zburzony przez okupanta. Został wzniesiony ponownie w 1947 w takiej samej bryle jak poprzedni. Wśród nagrobków są także mające wartość historyczną, niektóre z przełomu XIX i XX wieku, jak np. rodziny Schwierk (Świerk). Tuż przy głównym wejściu, spoczywa król Cyganów Lolek Kwiek. W centralnej alei są też m.in. groby rektora Theophil’a Bronnego (autora kroniki Świętochłowic) i odnowiony rodziny Mally’ch, pierwszych właścicieli kamienicy z restauracją przy ul. Bytomskiej. Tu leżą też: ceniony lekarz Mikołaj Furtak, właściciel przedwojennej restauracji Stefan Piegza, a także Jerzy Krupa, długoletni grabarz, a jednocześnie gospodarz na tym cmentarzu. Wchodząc w głąb tej nekropolii znajdujemy groby wielu innych zasłużonych świętochłowiczan.
Lokalizacja:
Cmentarz par. pw. św. św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, założony w 1894 r., przy ul. Cmentarnej.
Kiedy:
19.05.2013 r.
Wymiary oryginału:
1024 x 683
Źródło:
Foto © Mariusz Krawczyk. + żródła z internetu: http://www.radziejowkujawski.vgh.pl/print.php?type=N&item_id=1789 oraz http://www.swiatpl.com/home/art.php?id=7923
Numer zdjęcia:
65779