Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Nawra – pałac z pocz. XIX w.

Tytuł:
Nawra – pałac z pocz. XIX w.
Opis:
Zbudowana w stylu klasycyzmu warszawskiego siedziba wiejska, piętrowa, z wysuniętym portykiem kolumnowym z jońskimi głowicami.
Zbudowany przez Konstantego Ignacego Kruszyńskiego herbu Prawdzic, by potem przejść w ręce Sczanieckich. (mąż wnuczki Konstantego)
Gromadzony w pałacu przez stulecia pokaźny i cenny księgozbiór, należał do największych na obszarze dawnych Prus Królewskich. Bywali tu m.in.: Józef Wybicki, Oskar Kolberg, archeolog Gotfryd Ossowski, Wojciech Kętrzyński, gen. Józef Haller, gościli Radziwiłłowie, Czartoryscy, Potoccy, Jabłonowscy, Zamojscy, Działyńscy.
Wojna nie oszczędziła pałacu i jego mieszkańców. Jan Sczaniecki, który nie podpisał volkslisty, musiał opuścić Nawrę i wraz z rodziną przenieść się do Chełmży. Wnętrza Niemcy przebudowali, umieszczając w nim dom matki (Mutter Heim).
Po wojnie folwark przejęły PGR-y.
Niepowetowane straty poniosła biblioteka. Większość zbiorów zaginęła w 1939 r., część wywieźli Niemcy w latach 1940-1941. Odnaleziona po wojnie część archiwum znajduje się w Archiwum Państwowym w Toruniu a uratowana część zbiorów biblioteki Sczanieckich – w bibliotece UMK w Toruniu.
W 2010 r. radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zgłosili chęć kupienia zaniedbanego pałacu i stworzenia w nim Muzeum Ziemiaństwa. Trwają postępowania spadkowe, a pałac popada w ruinę.
Lokalizacja:
Nawra
Kiedy:
4.10.2014 r.
Wymiary oryginału:
1024 x 768
Źródło:
Eleonora
Numer zdjęcia:
92188