Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Galeria miejsc

Znajdź album
Miejsca życia, działania i pracy. Szczególnie istotne są dawne widoki dworów, zamków, ale też i miejsca życia zwykłych ludzi. Nawet zdjęcia ogródków czy chodników stanowią cząstkę historii, mówiącą o tym jak wyglądało dawne życie.
W dziale tym prowadzone są programy gromadzenia ikonografii dworów, konkretnych miejsc, a także programy mające na celu określenie miejsc przedstawianych na nieznanych grafikach.
Kategorie ogólne (Dworki i Zamki, Kościoły, Otoczenie, Drobna Architektura, Kresy, Zsyłki)
Polska, Litwa, Ukraina, Inne kraje (wybrane reportaże z niektórych miejscowości)

Podkategorie (5)

Albumy (8)

Pałace, dwory, dworki

Katalog siedzib ziemiańskich i miejskich dworków.
Zamki, pałace, dwory, dworki, większe folwarki to charakterystyczne budowle polskiego krajobrazu. Oblicza się, że przetrwało mniej niż 1/3 wizerunków z istniejących blisko 100.000. Reszta jest nieznana, w szczególności na Kresach. Niniejszy projekt ma na celu wypełnianie luk w braku wiedzy.

* Wyszukiwarka - co to za dwór? - wg elementów budowli, cech, miejsc
* Mapa siedzib ziemiańskich
* Jak poprawnie dodać zdjęcie dworu z lokalizacją?
* WSPIERAJ TEN PROJEKT.

Kościoły, fundacje religijne

Są to zdjęcia miejsc związanych z kultem religijnym, głównie chrześcijańskim. Kościoły, klasztory, fundacje kościelne o przeznaczeniu religijnym itp.
Słowo kluczowe "koscioly" dołącza tutaj zdjęcia umieszczone w innych kategoriach.

REGUŁY
Zdjęcia kapliczek i pomników umieszczamy w albumie "drobna architektura"
Epitafia, nagrobki itp - w odpowiednich albumach.
Dodajemy głównie zdjęcia historyczne. Zdjęcia współczesne najwyżej jedno.
Odejście od powyższych reguł musi mieć silne uzasadnienie genealogiczne lub publikacyjne.
Należy starannie opisywać zdjęcia - krótka nazwa (miejscowość, wezwanie), opis kościoła (nie miejscowości). Najlepiej używać linku z opisem umieszczonym na Forum (podany nr z odpowiednim BBCodem)

Otoczenie

Otoczenia domów, dworów, parki, także ulice, pola

Ratusze, młyny, spichlerze, karczmy i in.

Historyczne obiekty publiczne i gospodarcze o charakterystycznym przeznaczeniu - nie będące obiektami mieszkalnymi.
Słowo kluczowe "budpub" załącza tutaj zdjęcia umieszczane w innych albumach.

REGUŁY
Prosimy nie wstawiać budynków współczesnych, wież ciśnień, urządzeń kolejowych itp. Każdy budynek powinien mieć nie więcej niż jedno zdjęcie. Wszelkie wyjątki od powyższych reguł powinny mieć solidne uzasadnienie genealogiczne lub publikacyjne.
Każde zdjęcie należy starannie opisać - krótka nazwa, opis tego co jest na zdjęciu (a nie miasta czy rodziny). Słowa szukające prosimy umieszczać tylko jeśli wiesz co robisz i po co. Zamiast dawać datę w opisie, daj ją w odpowiednim polu. W polu miejsce podaj nazwę miejsca i powiat. Jeśli korzystasz ze źródeł koniecznie je podaj - to obowiązek prawny i naukowy!

Drobna architektura

Kapliczki, figurki, płoty, bramy, latarnie - warunek jeden - sprzed II Wojny Światowej, lub współczesne ale wyjątkowo ważne genealogicznie, historycznie. Słowo kluczowe "drobna_arch"

Nieznane dwory - do rozpoznania

Ruszamy z projektem rozpoznawania dworów. Szacuje się, że w 1800r w Polsce było ok. 200.000 dworów. Do dzisiaj ostało się zaledwie kilka tysięcy. Choć większość została zniszczona już w XX wieku to dla wielu z nich nie są znane żadne wizerunki. Jednym z nich jest np. dwór Piłsudskich w Powiewiórce.
Zdjęcia lub rysunki na pewno były robione! Wśród tysięcy starych wizerunków w kolekcjach i albumach są takie, na których jest jakaś budowla, ale nie wiadomo jaka. Gdyby tak udało się rozpoznać co to za miejsce!
Dlatego powstało narzędzie:

306947,40,strzalkaWYSZUKIWARKA TOPOLOGICZNA SIEDZIB ZIEMIAŃSKICH
Łączy ona zdjęcia w grupy, wg różnych charakterystycznych cech, np. położenie nad jeziorem, kolumny frontowe, dach łamany, alkierze, układ 3-skrzydłowy itp.


JAK TO DZIAŁA?
1. Chcesz rozpoznać - przejdź do wyszukiwarki i szukaj wg cech które widzisz
2. Chcesz dodać nieznane zdjęcie - wstaw je tutaj, dodaj słowo kluczowe "dworynieznane", jeśli wiesz jak, dodaj też słowa kluczowe opisując elementy (np. ziem4kol - 4 kolumny, ziem11os - 11 linii okien lub drzwi, ziemwież8 - dwór z 8-kątną wieżą, itp.)
3. Zostań wolontariuszem - wyszukuj stare zdjęcia w prasie i je dodawaj, opisuj zdjęcia w naszej bazie używając słów kluczowych (napisz do admina)
4. Przekaż wsparcie - pomoże ono zatrudnić profesjonalistów, którzy podnoszą poziom narzędzia i zasobu bazy WSPIERAJ

Kresy

Nazwa Kresy dotyczyła zawsze wschodnich ziem Polski, i zawsze tych które trwając wiernie przy Ojczyźnie miały z nią utrudniony kontakt. Dzisiaj nazwa ta obejmuje wszystkie polskie ziemie pozostające poza wschodnią i Północną granicą Polski. Są to więc tereny Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Losy tych ziem były i dalej pozostają tragiczne, ale życie na nich było piękne, barwne i pełne niezwykłego ducha. Ducha Polskiego. Te dział galerii gromadzi automatycznie zdjęcia z wymienionych terenów.
* Kresy Północne - Artykuły
* Kresy Południowe - Artykuły
* Organizacja podróży na Kresy
(Zdjęcia do albumu dodawane są automatycznie z innych albumów - słowo kluczowe "kresy")

Zamki i ich ruiny

Katalog zamków polskich, również tych w ruinie. Zdjęcia również miejsc po zamkach. Prosimy umieszczać zdjęcia zaczynając ich tytuł od nazwy miejscowości. Słowo kluczowe "zamek" załącza tutaj zdjęcia umieszczane w innych albumach.

REGUŁY
* Głównym albumem do dodawania zamków jest katalog pałaców i dworów. Tam MUSI istnieć jedno, reprezentacyjne zdjęcie zamku - ale lepiej żeby to była grafika historyczna.
* Tutaj można dodawać pozostałe zdjęcia, też współczesne.
* W przypadku zamków można dodawać kilka zdjęć z każdego, ale należy dbać o jakość. Limit kilku zdjęć można obejść tylko w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach genealogicznych lub publikacyjnych.
* Starannie opisuj zdjęcia. Podaj krótką nazwę (tylko nazwa miejscowości), w opisie podaj nazwiska właścicieli w mianowniku. Nie dodawaj słów szukających jeśli dokładnie nie wiesz w jakim celu.