Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cmentarze - Polska

Znajdź album
Galeria cmentarzy leżących we współczesnych granicach Polski

Albumy (277)

Strona z 12 < Poprzednia Następna >

Wierzchowice, gm. Krośnice, pow. Milicz

Wisła - Cmentarz Ewangelicki Stary

Wisła - Cmentarz Katolicki Stary

Włocławek

Cmentarz ogólny we Włocławku przy ul. Chopina - 102331

Włoszczowa

Wodynie

Wojkowice Kościelne

Wolbrom

Woszczyce - Cmentarz par. pw. św. Piotra i Pawła

Wróblowice, pow. wielicki

Kraków, Wróblowice - cmentarz, ul. Niewodniczańskiego. 105311 Cmentarza parafii Przemienienia Pańskiego. Założony w 1804r. Zachowanych tylko kilka starych grobów.

Wrocław - Cmentarz Cmentarzy - Niezwykły Pomnik Pamięci w Parku Grabiszyńskim

(Dawne tereny Cmentarza Grabiszyńskiego III ) Pomnik Wspólnej pamięci to monument w formie marmurowej ściany o długości 60 m i 4-5 m wysokości, w którą wmurowano kilkadziesiąt przedwojennych płyt nagrobkowych z epitafiami. Tym sposobem upamiętnia przed wojną zmarłych wrocławian pochowanych na licznych wrocławskich cmentarzach ewangelickich, katolickich, żydowskich , prawosławnych i in., które dzisiaj już nie istnieją.Pomnik w swojej części środkowej ma ścianę przewróconą, co ma przedstawiać symboliczne przejście ze świata żywych- do świata umarłych. Na płycie leżącej na ziemi wyryte są nazwy i adresy przedwojennych wrocławskich cmentarzy Pomnik odsłonięto 30 października 2008 r. przy udziale władz miasta, biskupów czterech wyznań i społeczeństwa.Przed Główną aleją prowadzącą do Pomnika Wspólnej Pamięci jest napis „Cmentarz można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”
W tym albumie podjęto próbę opisania płyt nagrobnych. Zachęcam do wspólnej pracy nad tym projektem

Wroclaw - Cmentarz Ducha Świętego przy ul. Bardzkiej

Cmentarz Świętego Ducha jest pod zarządem parafii p.w. Ducha Świętego we Wrocławiu. Otwarty w roku 1918, jako Cmentarz Świętego Henryka. Cmentarz znajduje się przy ulicy Bardzkiej.

Wrocław - Cmentarz Klecina ul. Zabrodzka

Klecina dawniej była miejscowością sąsiadującą od strony południowej z miastem Wrocławiem. Znana była z urodzajnej gleby tzw. czarnoziemu dolnośląskiego na której uprawiane były buraki cukrowe. Powstała tu w 1835 r. cukrownia jedna z najlepiej prosperujących w tym regionie, zatrudniająca miejscową ludność. Przemiany ustrojowe w roku 1989 spowodowały że Klecina utraciła cukrownię a licznie zatrudnieni w niej mieszkańcy Kleciny utracili miejsca pracy i środki do życia. Klecina włączona została do Wrocławia w 1951 roku i i otrzymała połączenie tramwajowe, autobusowe i kolejowe .Ta część miasta w latach dwudziestych XXI w. przekształciła się w sypialnię Wrocławia. W 1946 roku, polscy katolicy przejęli zbudowany tutaj w 1906 roku protestancki kościół. W czerwcu 1949 roku poświęcono odremontowaną świątynię p.w. “Eucharystycznego Serca Pana Jezusa”. Od 1969 roku patronką tutejszego kościoła została “Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski”. Miejscowy cmentarz jest cmentarzem parafialnym

Wroclaw - Cmentarz Komunalny Oddział Grabiszyn ul. Grabiszyńska 333

Cmentarz Grabiszyński jedna z największych nekropolii we Wrocławiu. Założony w 1881 r. Jest jedyną do dzisiaj funkcjonującą częścią dawnego kompleksu cmentarnego.

Opis cmentarza
Wroc%B3aw - cmentarz

Wrocław - Cmentarz Komunalny Oddział Osobowice ul. Osobowicka 59

Cmentarz komunalny Osobowicki, założony w 1867 r. kilkakrotnie powiększany, obecnie jest największym Cmentarzem we Wrocławiu przy ul. Osobowickiej. Cmentarz posiadał kaplicę zbudowaną w 1872 roku. W 1921 roku powstała nowa kaplica, Cmentarz ma wydzielone kwatery żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, kwatery wojskowe na których są mogiły żołnierzy z wrocławskich i okolicznych szpitali. Mogiły oznaczone są żelaznymi krzyżami z nazwiskami polskimi jak i niemieckimi, stopniem wojskowym i datą zgonu. Cmentarz ma wydzieloną kwaterę cygańską na niej mauzolea,grobowce .

Wroclaw - Cmentarz Leśnica przy kościele Św. Jadwigi Śląskiej ul. Wolska 6

Wrocław Leśnica–to dzielnica w zachodniej części Wrocławia,oddalona od centrum o 10 km. Położona na lewym brzegu rzeki Bystrzyca . W granicach miasta od 1928. Sa tu: pałac barokowy przebudowany z dawnego zamku piastowskiego, w otoczeniu Parku Leśnickiego, park krajobrazowy nad Bystrzycą,
• Przy kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej z XIII w. przebudowanym na styl barokowy dawniej był rozległy cmentarz dzisiaj zachowany jest on tylko z jego północnej strony

Wroclaw - Cmentarz Stary Zamknięty przy ul. Krzyckiej 42

Cmentarz przy ulicy Krzyckiej we Wrocławiu- nieczynny. Zarządcą cmentarza jest Parafia Trójcy Świętej we Wrocławiu przy ul. Krzyckiej. Poświęcony 16 listopada 1915 roku, a od stycznia roku 1916 czynny pod nazwą Cmentarz św. Jana (niem. Friedhof St. Johannes), albo - Cmentarz Zbawiciela - Cmentarz św. Jana (niem. Friedhof St. Salvator - Friedhof St. Johannes). Do roku 1945 cmentarz służył ewangelikom, po roku 1945 na cmentarzu chowani byli katolicy.. Na bramie cmentarza brak tablicy informacyjnej .Na cmentarzu parę grobów z inskrypcjami w języku niemieckim. Stan cmentarza w agonalnym stanie

Wrocław - Cmentarz Świętego Maurycego (Skowronia Góra ) przy ul. Działkowej

Cmentarz Parafialny Parafii Świętego Maurycego przy ul. Działkowej we Wrocławiu. Jest malutkim Cmentarzem w którym aktualnie odbywają się pochówki. Graniczy z jednej strony z działkami i parkiem z drugiej z Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich
Wroclaw - cmentarz

Wrocław - Cmentarz Świetego Wawrzyńca przy ul. Bujwida

Cmentarz św. Wawrzyńca założony w roku 1866. Na Cmentarzu św. Wawrzyńca spoczywa wielu zasłużonych dla Wrocławia ludzi - naukowców i artystów.

Opis cmentarza
Wroc%B3aw - cmentarz

Wroclaw - Cmentarz Żołnierzy Polskich Grabiszyn

Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu przy ul.Grabiszyńskiej był budowany w latach 1966 – 1970 i właśnie w to miejsce przemieszczono zwłoki polskich żołnierzy i jeńców wojennych z pobliskiego cmentarza który przed II Wojną Światową był cmentarzem pochowków niemieckich. Cmentarz Żołnierzy Polskich składa się z czterech kwater w których złożone są ciała
- żołnierzy września 1939 roku, którzy zmarli w lazaretach na terenie Dolnego Śląska,
- żołnierze II Armii Wojska Polskiego, którzy polegli w walkach o Wrocław w 1945 roku.
- żołnierze Powstania Warszawskiego i wywiezieni na przymusowe roboty do Rzeszy.
W centralnym miejscu Cmentarza posadowiony jest 23m obelisk składający się z dwóch bloków swoim wyglądem przypominający skrzydła husarskie z płaskorzeźbami u dołu.Z lewej strony przedstawiającą polskich żołnierzy w 1939r biorących udział w kampanii wrześniowej,z prawej przestawiającą Żołnierzy II Armii Polskiej z 1945 r.Przed obeliskiem ustawiony metalowy krzyż .Wszystkie mogiły przykryte są jednakowymi płytami i każdą oddziela stylizowany miecz grunwaldzki. (Album niniejszy zawiera zdjęcia opisanych mogił )

Wrocław - Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, Skowronia Góra przy ul. Działkowej

Cmentarz ten powstał w 1945 roku. Nekropolia ma obszar 4 ha, i jest w niej 379 zbiorowych grobów a w nich około 8 tysięcy poległych żołnierzy .W mogiłach tych oprócz Rosjan są żołnierze innych narodowości w tym: Żydzi, Gruzini, Ormianie, Polacy a także Niemcy, którzy przeszli na stronę czerwonoarmistów i zgięli w ostatnim dniu walk o FB.
Opis cmentarza
Wroc%B3aw - cmentarz

Wrocław - Cmentarz Żołnierzy Włoskich Grabiszyn. Polonia&gt; Breslavia - Cimitero dei soldati italiani Grabiszyn

Powstał w 1923 r przy ulicy Grabiszyńskiej. Do 1928 roku przeniesiono tutaj zwłoki 1016 żołnierzy i oficerów włoskich z 71 cmentarzy i pojedynczych grobów rozsianych na terenie Dolnego Śląska oraz Saksonii. Byli to jeńcy wojenni , w niewoli niemieckiej po bitwie pod Caporetto. Zmarli w różnym okresie w w latach 1917 i 1918 .. Żołnierzy pochowano w oddzielnych mogiłach, każda z nich zaopatrzona jest w kamienny nagrobek zawierający podstawowe dane : imię , nazwisko, datę urodzenia, datę śmierci oraz przydział służbowy. Kamień na nagrobki sprowadzono z miejscowości Pietra del Corso we Włoszech. Centralny monument cmentarza wykonano według projektu włoskiego architekta Angelo Regrettiego w Monachium, jego podstawę ufundowały niemieckie władze miejskie. Włoski napis na pomniku głosi: Pokój.Italia swoim synom poległym na wojnie światowej 1915-1918 Cmentarz jest pod stałym dozorem Ambasady Włoskiej (przed wojną była to Ambasada w Niemczech, obecnie Ambasada w Polsce). W czasie II wojny światowej pochowano na tym cmentarzu dodatkowo 20 żołnierzy włoskich - jeńców wojennych Niemiec od czasu gdy w 1943 roku Włochy poddały się Aliantom. Groby te już istniały w maju 1945 roku i zajmują wydzielona alejkę.

Wrocław - Cmentarz Żydowski (Muzeum Sztuki Cmentrnej) przy ul. Ślężnej

Cmentarz Żydowski– Kirkut we Wrocławiu przy ulicy Ślężnej we Wrocławiu. Stanowi obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej i jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Historia cmentarza sięga 1856 r . Są tu groby Żydów nie tylko z Wrocławia ale i z Europy .Motywy, na grobach to: złamane drzewo lub kwiat – nagła i niespodziewana śmierć, dłonie kapłana wyrażające gest błogosławieństwa – symbol znajdujący się na grobach osób pełniących posługę w świątyni, księga – pochowany był uczonym w piśmie, rabinem.

Wschowa - Staromiejski Cmentarz Ewangelicki

Strona z 12 < Poprzednia Następna >