Poświadczenie[attachment]JanSzczotkowski-stryjZygmunta.jpg
Ja niżej podpisany szlachcic powiatu lucyńskiego (od miasta Lucyn, obecnie Ludza na Łotwie) dwóch imion Iwan-Matwiej (Jan-Mateusz) syn Alfonsa Szczotkowski, zaliczony do swojego rodu mającym moc prawną orzeczeniem witebskiego szlacheckiego zebrania delegatów 15 czerwca 1882 roku, wydałem niniejsze poświadczenie małoletniemu Sigismundowi-Franciskowi (Zygmuntowi-Franciszkowi) (dwóch imion) Stiefanowowi-Wikientyczowi-Andriejewiczowi (Stefanowiczowi-Wincentyczowi-Andrzejewiczowi) Szczotkowskiemu, urodzonemu 5/17 września 1877 roku o tym, że jest on moim bratankiem, pochodzącym od mojego starszego rodzonego brata Stiefana-Wikientiego-Andrieja (Stefana-Wincentego-Andrzeja) (trzech imion) Alfonsowicza Szczotkowskiego, obecnie zmarłego, i żony jego Marii z domu Kolbe, i jako niezaliczonemu jeszcze do swojego rodu, i dlatego matka jego, wdowa Maria z domu Kolbe-Szczotkowska ma prawo wnosić o takie zaliczenie tam gdzie należy, i choć mój zmarły brat też nie był zaliczony do rodu, ale pozostała po nim rodzina korzysta z praw szlachectwa, gdyż ojciec nasz Alfons Stiepan (Stefan) był zatwierdzony w szlachectwie wspólnie z rodem ]dekretem heraldii nr 798 z 28 stycznia 1834 roku, a zmarły mój brat urodził się 1 lutego 1843 roku. To co powyżej oraz to, że Sigismund-Franciszek (Zygmunt-Franciszek) Stiefanow-Wikientiew-Andriejew (Stefanowicz-Wincentycz-Andrzejewicz) Szczotkowski jest rzeczywiście rodzonym moim bratankiem, na podstawie art. 61 IX tomu zbioru praw wydania 1876 r. poświadczam własnoręcznym podpisem.
16 dnia listopada 1889 roku.
Szlachcic Iwan Matwiej (Jan Mateusz) Alfonsowicz Szczotkowski.
To, że dane poświadczenie rzeczywiście jest własnoręcznie podpisane przez szlachcica Iwana Matwiejewicza Szczotkowskiego, zarejestrowanego w spisie szlachty powiatu lucyńskiego i że zostało prawidłowo wydane jego bratankowi Sigismundowi-Franciszkowi (Zygmuntowi-Franciszkowi) Szczotkowskiemu, podpisem i opieczętowaniem potwierdzam
Marszałek szlachty
Guberniа witebska, pieczęć i podpis marszałka szlachty powiatu lucyńskiеgo
Znani mi członkowie rodziny SZCZOTKOWSKICH; potrzebne dalsze szczegóły i koligacje:
Stefan Szczotkowski wywodził się ze szlachty inflanckiej, urodził się pod koniec XVIII w.
Jego syn Alfons Stefanowicz, zmarły w 1846 r., (albo jeszcze jego ojciec Stefan) nabył od rodziny Weyssenhoffów około roku 1825 majątek Bodże z folwarkiem Barszczewo i dwoma zaściankami, położone około 2,5 km na północny zachód od miasteczka Rybiniszki (dziś Riebiņi) w Łatgalii i nazwał go – dla podtrzymania rodzinnej tradycji – Stefanpol (...)
Niedawno ujawniły się nowe dane na temat moich przodków Szczotkowskich. Otóż Stefan Szczotkowski, chorąży powiatu rzeżyckiego, żonaty był z Brygidą z domu Rajuńc. Oprócz syna Alfonsa miał jeszcze drugiego syna Władysława (ur. 1820), a także cztery córki: Hipolitę (ur. 1809, wyszła za mąż za kapitana pułku piechoty estońskiej Michała Michelsona; mieli syna Hipolita), Zofię (ur. 28.11.1809, wyszła za mąż za komornika powiatu rzeżyckiego Wincentego Janowskiego; mieli synów Stefana i Stanisława oraz córki Zofię i Jadwigę), Kazimierę (ur. 1811, wyszła za mąż za Antoniego Rybińskiego), Albinę (ur. 1815, wyszła za mąż za Wincentego Woyniłowicza, nauczyciela matematyki w gimnazjum w Swisłoczy w powiecie wołkowyskim). Wszystko wskazuje na to, że Stefan mieszkał w tamtym czasie w majątku Radopol kilka kilometrów na południe od Wielony (dziś łotewskie miasteczko Viļāni) w powiecie rzeżyckim; wszystkie cztery jego córki wyszły za mąż (w latach 1828-1836) w kościele w Wielonach. Wincenty Janowski, mąż Hipolity ze Szczotkowskich, kupił Wielony w roku 1842 od Loewisa of Menar.
I w tym miejscu zwracam się o pomoc: gdzie szukać owego dekretu heraldii nr 798 z 28 stycznia 1834 roku?
I w tym miejscu zwracam się o pomoc: gdzie szukać owego dekretu heraldii nr 798 z 28 stycznia 1834 roku?
Witam!
Pytanie mam, czy to Twoje lub znajomej, o której piszesz? Kliknij na poniższy link.
http://tools.wikimedia.pl/~julo_/Szczotkowski/teksty%20rosyjskie/Szczotkowski.1889-1915-ROS-POL.pdf
A teraz odnośnie zapytania. Może tutaj trzeba szukać lub spróbować uzyskać jakieś informacje?
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=pl&mode=show&zespoly_id=219
Jurek
Na przechowywany obecnie w AGAD szczątek zespołu Heroldii Królestwa Polskiego składają się akta dotyczące tytułów honorowych i legitymacji szlachectwa kilkudziesięciu rodzin.ale może akurat są tam Szczotkowscy?...
To jest tylko informacja, że taki zespół archiwalny znajduje się w danym Archiwum. Można spróbować do nich napisać, ale chyba lepiej pojawić się tam osobiście. Żeby jednak nie jechać na darmo, może najpierw się upewnić pisząc choćby e-maila.
Jurek