Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Metryki rodziny cd

10.01.2014 16:14
Korzystając z możliwości przetłumaczenia metryk ("to proszę stopniowo podawać linki do dokumentów") przesyłam linki do kolejnych metryk. Jeżeli to możliwe to bardzo proszę o szczegółowe przetłumaczenie metryk..., bo mam trochę problemów w uzupełnianiu drzewa genealogicznego, nie dotarłam jeszcze do żyjących członków rodziny Kęsikowskich w Polsce.

Franciszka Kęsikowska akt zgonu 20 - Warta
Adam Kęsikowski i Julianna Rychter akt ślubu 16 - Warta
Kęsikowska Kazimiera córka Antoniego Kęsikowskiego i Agnieszki Gruszczyńskiej akt zgonu 65 - Iwanowice
Kęsikowski Stanisław syn Antoniego Kęsikowskiego i Agnieszki Gruszczyńskiej akt urodzin 114 - Iwanowice
Kęsikowska Franciszka córka Antoniego Kęsikowskiego i Agnieszki Gruszczyńskiej akt urodzin 72 - Iwanowice
Kęsikowski Teodor syn Antoniego akt 60 i Kęsikowski Józef syn Andrzeja Kęsikowskiego akt 59 - Iwanowice
Kęsikowska Bronisława córka Juliana Kęsikowskiego akt urodzin 139 - Kalisz

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Irena

Komentarze (101)

Strona z 6 Następna >
10.01.2014 16:31
W miarę możliwości czasowych postaram się to przetłumaczyć. Część będzie jeszcze dzisaj późnym wieczorem
10.01.2014 16:38
Chyba jakiś cud sprawił, że trafiłam na Waszą stonę i tak wspaniałych, życzliwych ludzi..., a przede wszystkim na Panią
Dziękuję bardzo
Irena
10.01.2014 19:28
Kęsikowska Franciszka Akt zgonu 1882
20 - Warta
Działo się w mieście Warta dnia dwudziestego szóstego stycznia/siódmego lutego tysiąc osiemset osiemdziesiątego drugiego roku o godzinie dziewiątej rano. Stawili się Antoni Krzymiński lat czterdzieści pięć i Franciszek Wolny lat sześćdziesiąt, ziemianie zamieszkali w Warcie i oznajmili, że dnia dwudziestego czwartego stycznia/piatego lutego bieżącego roku o godzinie czwartej rano zmarła w Warcie Franciszka Kęsikowska [Franciszka Kęsikowska], żona szynkarza, lat dwadzieścia siedem, urodzona w Iwanowicach, w Warcie przy mężu zamieszkała, córka zmarłego Macieja i żyjącej Rozalii z domu Kupczyńska, małżonków Elznerowicz, pozostawiwszy po sobie owdowiałego męża Adama Kęsikowskiego. Na podstawie naocznego upewnienia się stwierdzono zgon Franciszki Kęsikowskiej. Akt niepiśmiennym stawającym został przeczytany i przez nas tylko podpisany. Ks. Grzeliński
10.01.2014 21:36
Kęsikowski Adam i Rychter Julianna Akt ślubu 1882
16 - Warta
Działo się w mieście Warta dnia dwudziestego drugiego czerwca / czwartego lipca tysiąc osiemset osiemdziesiątego drugiego roku o godzinie szóstej po południu. Oznajmiamy, że w obecności świadków Ludwika Foka, ziemianina lat dwadzieścia osiem, i Antoniego Klinkowskiego, utrzymującego się z własnych środków, mającego czterdzieści sześć lat, mieszkańców miasta Warta, w dniu dzisiejszym został zawarty religijny związek małżeński pomiędzy Adamem Kęsikowskim [Adamem Kęsikowskim], wdowcem po Franciszce zmarłej w Warcie dnia dwudziestego czwartego stycznia/piątego lutego bieżącego roku, zamieszkałym w Warcie, utrzymującym się z własnych środków, urodzonym w Kaliszu, mającym trzydzieści trzy lata, synem Franciszka i Elżbiety z domu Feld(1) zmarłych już małżonków Kęsikowskich, i Julianną Rychter [Julianną Rychter], panną w Warcie przy matce żyjącą i tutaj urodzoną, mającą osiemnaście lat, córką zmarłego Apolinarego i żyjącej Zofii z domu Rudnickiej, w Warcie z własnych środków utrzymującą się, małżonków Rychter. Związek ten poprzedziły trzykrotne zapowiedzi ogłoszone w tutejszym kościele parafialnym w dniach szóstego, trzynastego i dwudziestego czerwca (osiemnastego, dwudziestego piątego, czerwca, drugiego lipca) bieżącego roku. Nowożeńcy oznajmili, że pomiędzy sobą nie zawierali umowy przedmałżeńskiej. Zgodę na zawarcie małżeństwa przez pannę złożyła ustnie matka. Akt ten po przeczytaniu został podpisany. Ks. Grzeliński, A. Kęsikowski, Julia Rychter, Antoni Klinkowski, Ludwik Fok.
Ad.1. Zapis nazwiska panieńskiego matki Adama i w poprzednim akcie Antoniego Kęsikowskiego jest właściwie odczytany. Elżbieta z domu Felt/Feld. Ta różnica Felt/Feld wynika z wymowy. Tak jak usłyszał ksiądz tak zapisał. Takie przypadki są częste. Ale która forma jest właściwa - trudno powiedzieć. Ot – chociażby zapis Kensikowski, zamiast Kęsikowski.
Nosowe "ę" wymawiane jak "en".
10.01.2014 22:31
Kęsikowska Kazimiera córka Antoniego Kęsikowskiego i Agnieszki Gruszczyńskiej akt zgonu
65 - osada Iwanowice, Kazimiera Kęsikowska, 3 l.


Działo się w osadzie Iwanowice pierwszego/trzynastego grudnia tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego roku o godzinie trzeciej po południu. Stawili się Antoni Tomaszeski [lub Tomaszewski] lat czterdzieści sześć i Franciszek Ryklewski lat pięćdziesiąt, obaj gospodarze z osady Iwanowice, i oznajmili, że w osadzie Iwanowice dwudziestego dziewiątego listopada/jedenastego grudnia bieżącego roku o godzinie ósmej rano zmarła Kazimiera Kęsikowska [Kazimiera Kęsikowska], dziecko w wieku trzech lat , córka Antoniego i Agnieszki małżonków Kęsikowskich, gospodarzy. Na podstawie naocznego upewnienia się stwierdzono zgon Kazimiery. Akt obecnym niepiśmiennym został przeczytany. Przez nas tylko podpisany. Ks. Moszyniewski, Proboszcz Parafii Iwanowice
10.01.2014 23:04
Kęsikowski Stanisław syn Antoniego Kęsikowskiego i Agnieszki Gruszczyńskiej akt urodzenia 1877
114 – osada Iwanowice Stanisław Kęsikowski
Działo się w osadzie Iwanowice jedenastego/dwudziestego trzeciego września tysiąc osiemset siedemdziesiąteo siódmego roku o godzinie piątej po południu. Stawił się Antoni Kęsikowski [Antoni Kęsikowski], wyrobnik lat trzydzieści, zamieszkały w osadzie Iwanowice, w obecności Jana Witońskiego, lat pięćdziesiąt, i Jana Girki, lat czterdzieści pięć, obaj wyrobnicy z osady Iwanowice, i okazał nam niemowlę płci męskiej, urodzonego w osadzie Iwanowice szóstego/osiemnastego bieżącego miesiąca i roku o czwartej po południu oznajmiając, że ono urodziło się z jego ślubnej żony Agnieszki z domu Gruszczyńskiej, lat dwadzieścia. Temu niemowlęciu podczas chrztu świętego dnia dzisiejszego dano imię Stanisław [Stanisław], a chrzestnymi byli: Józef Derynger i Jadwiga Militowska. Akt ten obecnym niepiśmiennym został przeczytany. Przez nas tylko podpisany. Ks. Józef Gajewski, Proboszcz Parafii, prowadzący księgi cywilne.
10.01.2014 23:13
Pani Moniko
Napisała Pani prawidłowo nazwisko Feld i Kęsikowski na 100%. Moja babcia była zd. Kęsikowska, wnuczka Franciszka Kęsikowskiego i Elżbiety zd. Feld.
Moja rodzina z Brazylii i USA, która 1o lat temu zaczęła budować drzewo wprowadziła błędne lub niekompletne daty urodzin i zgonów, bo po prostu nie dali sobie rady, żeby je odszukać w archiwach polskich. Dzięki Pani i dokładnemu opisowi metryk, chyba poradzę sobie z uzupełnieniem danych w MyHeritage.
Mam jeszcze jedno pytanie, którą z dat należy podawać jako faktyczny dzień urodzin czy zgonu, pierwszą czy drugą? (czy pierwsza jest wg kalendarza juliańskiego a druga gregoriańskiego?)
Dziękuję i pozdrawiam
Irena
10.01.2014 23:33
Kęsikowska Franciszka córka Antoniego Kęsikowskiego i Agnieszki Gruszczyńskiej akt urodzenia 1876
72 – Iwanowice . Ur. zmarł dn.23.6.49r. w Iwanowicach, akt zgonu w/w sporządzono dn. 29.6.49r. za Nr 39/1949 Urz. St.Cyw.

Działo się w osadzie Iwanowice siódmego/dziewiętnastego maja tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku o godzinie dziesiątej rano. Stawił się Antoni Kęsikowski [Antoni Kęsikowski], ziemianin, lat dwadzieścia dziewięć, zamieszkały w osadzie Iwanowice, w obecności Andrzeja Kowalskiego, lat trzydzieści sześć i Andrzeja Kubackiego, lat czterdzieści dwa, obaj gospodarze z osady Iwanowice, i okazał nam niemowlę płci żeńskiej, urodzone w osadzie Iwanowice dzisiejszego dnia o godzinie siódmej wieczorem oznajmiając, że ono urodziło się z jego ślubnej żony Agnieszki z domu Gruszczyńskiej, lat dziewiętnaście. Temu niemowlęciu podczas chrztu świętego dnia dzisiejszego dano imię Franciszka [Franciszka], a chrzestnymi byli: Konstanty Kęsikowski i Florentyna Derenger. Akt ten obecnym niepiśmiennym został przeczytany. Przez nas tylko podpisany. Ks. Józef Gajewski, Proboszcz Parafii, prowadzący księgi cywilne.
10.01.2014 23:58
Kęsikowski Teodor syn Antoniego akt urodzenia 1886 – osada Iwanowice Teodor Kęsikowski

Działo się w osadzie Iwanowice dziesiątego/dwudziestego drugiego kwietnia tysiąc osiemset osiemdziesiątego szóstego o godzinie dziesiątej rano. Stawił się Antoni Kęsikowski [Antoni Kęsikowski], wyrobnik lat trzydzieści osiem, zamieszkały w osadzie Iwanowice, w obecności Andrzeja Kończyńskiego, lat czterdzieści pięć i Szczepana Włudarek (wyjaśnienie – może być Włodarek – wymowa) obaj gospodarze osady Iwanowice, i okazał nam niemowlę płci męskiej, urodzone w osadzie Iwanowice dnia wczorajszego o godzinie dziewiątej rano oznajmiając, że ono urodziło się z jego ślubnej żony Agnieszki z domu Gruszczyńskiej, lat dwadzieścia osiem. Temu niemowlęciu podczas chrztu świętego dnia dzisiejszego dano imię Teodor [Teodor], a chrzestnymi byli: Szczepan Włudarek i Aniela Jesiopska. Akt ten obecnym niepiśmiennym został przeczytany. Przez nas tylko podpisany. Ks. Józef Gajewski, Proboszcz Parafii, prowadzący księgi cywilne.
11.01.2014 00:13
Pani Ireno
Akt 59 to akt Józefa Kończyńskiego syna Andrzeja Kończyńskiego
11.01.2014 15:24
Pani Ireno
Wczoraj nie próbowałam wczytać się w zapis niektórych nazwisk chrzestnych. Nazwiska te sa również ważne, ponieważ mogą to być krewni danej rodziny.
I tak: 1. Józef Derynger akt ur. Józef Kęsikowski i Florentyna Derenger akt ur.Franciszka Kęsikowska
I w jednym i w drugim akcie zapis był wyraźny. Sprawdzałam dzisiaj. Tutaj znowu mógł nastąpić zapis związany z wymową zgłaszającego. A która forma właściwa? Nie wiadomo. Nie znalazłam również takich form wśród nazwisk dzisiaj występujących.
2. Aniela Jeziorska akt. ur. Teodor Kęsikowski
A co do dat - ważna jest data wg porządku gregoriańskiego
Różnica między juliańskim a gregoriańskim (pogrubiony) jest taka:
1700–1800 +11
1800-1900 +12
1900-2100 +13
Ostatni akt prześlę później
11.01.2014 17:08
Kęsikowska Bronisława córka Juliana Kęsikowskiego akt urodzenia 1876
139 – Kalisz
Działo się mieście Kalisz osiemnastego / trzydziestego lipca tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku o godzinie piątej po południu. Stawił się Julian Kęsikowski [Julina Kęsikowski], lat dwadzieścia jeden, tkacz z Kalisza, w obecności Walentego Muszyńskiego, lat pięćdziesiąt i Jakuba Pałęckiego, lat trzydzieści, obaj słudzy kościelni z Kalisza, i okazał nam niemowlę płci żeńskiej, oznajmiając, że ono urodziło się w Kaliszu dziewiątego/dwudziestego pierwszego bieżącego miesiąca i roku o godzinie szóstej rano wieczorem z jego ślubnej żony Antoniny z domu Minkowska [Antoniny z Minkowskich] lat dwadzieścia siedem. Temu niemowlęciu podczas chrztu świętego dnia dzisiejszego dano imię Bronisława [Bronisława], a jego chrzestnymi byli: Ludwik Kęsikowski i Antonina Łemplewska. Akt ten opóźniony z przyczyn rodzinnych oznajmującemu piśmiennemu I świadkom niepiśmiennym został przeczytany. Następnie przez nas i ojca został podpisany. Julian Kęsikowski, Ks. Stanisław Chmielewski.
11.01.2014 23:39
Pani Mariolo
Przepraszam za pomyłkę w Pani imieniu w poprzednim poście i za przesłanie niewłaściwej metryki.
Z nazwiskiem Derynger jest rzeczywiście problem, sprawdzałam je w innych kilkunastu metrykach w języku rosyjskim, ale w końcu wpadła mi w ręce metryka w języku polskim , a w niej podane nazwisko Deringer, a na innej w języku rosyjskim na marginesie jest wpisane nazwisko Dyringer (Poprawione nazwisko z rosyjską literą Y) po rosyjsku. Może przy tłumaczeniu metryk urodzeń ich dzieci wyjaśni się, które z nich jest prawidłowe.
Nazwiska chrzestnych podopisuję do obu metryk, bo to rzeczywiście jest też ważne. Za informację, dotyczącą właściwości wpisywania prawidłowej daty bardzo dziękuję.
Mam jeszcze dość dużo metryk do przetłumaczenia, ale dręczy mnie sumienie, że tyle własnego czasu Pani poświęca na ich opracowanie.
Niezbyt dobrze sobie radzę z "chodzeniem" po portalu, ale dopiero wczoraj zauważyłam, że ma Pani wpisaną lokalizację Kalisz, a to by znaczyło, że mieszkamy w tym samym mieście. Miło mi by było Panią poznać. Chcę Panią nominować do medalu za tłumaczenia, ale program mnie prosi o podanie ID, nie wiem jak to się robi...
Pozdrawiam
Irena
12.01.2014 10:35
Dzień dobry Pani Ireno.
Jeśli ma Pani jeszcze metryki do tłumaczeń to proszę tutaj podać linki do nich. W miarę możliwości czasowych postaram się je przetłumaczyć.
A z zapisem niektórych nazwisk jest naprawdę kłopot - tylko, że ja lubię "rozszyfrowywać" ich zapis. Czasami trzeba poświęcić sporo czasu na wczytanie się w całość zapisu. Często zdarza się, że jedna litera w połączeniu z różnymi literami ma zupełnie inną postać. A poza tym, te tzw. starodruki to dla mnie również "perełki" językowe. Mam z nimi do czynienia od dłuższego czasu.
A co do Kalisza - to faktycznie mieszkam w nim.
14.01.2014 01:30
Dobry wieczór Pani Mariolo
Chętnie skorzystam z dalszej pomocy w tłumaczeniach metryk, bo naprawdę mam ich bardzo dużo. Dzisiaj wysyłam Pani kilka z nich, bo liczę na to, że przetłumaczenie ich trochę rozjaśni mi powiązania rodzinne Kęsikowskich z Kalisza, Dobrzeca, Iwanowic, Warty, Łodzi i Warszawy. Jak na razie z Pani tłumaczeń metryk wynika, że wszystkie się ze sobą wiążą. Brakuje mi najważnieszych metryk dotyczących Franciszka i Elżbiety Feld (moich pra pradziadków, jeszcze ich nie odnalazłam i chyba Będę musiała się wybrać osobiście do archiwum w Kaliszu. Cieszę się, ze Pani z tych tłumaczeń satysfakcję, chodzi o te "Perełki" językowe, a ostatnio czytałam na forum, że odkryła Pani nowe określenie handlarz płótnem - kupiec zajmujący się sprzedażą płótna, a w Kaliszu fabryk nie brakowało... Cieszę się, że jest Pani z Kalisza, sądzę, że będę mogla Pani się zrewanżować za okazaną mi pomoc. Przesyłam następne metryki:

Kęsikowska Elżbieta akt zgonu 81 - 1876 Iwanowice (myślę, że zd. Feld żona Franciszka)
Kęsikowska Leontyna córka Józefa Kęsikowskiego i Jóżefy zd.Kempska akt urodzin 143 - 1876 Iwanowice
Kęsikowska Marianna córka Adama Kęsikowskiego i Franciszki zd.Deryngier akt zgonu 5 - 1876 Iwanowice
Kęsikowski Walery Stanisław syn Adama Kęsikowskiego i Franciszki zd. Deringer akt urodzin 155 - 1876 w Iwanowicach
Kęsikowski Tomasz syn Jóżefa Kęsikowskiego i Józefy z Kempskich akt urodzenia 3 - 1874 Iwanowice
Kęsikowski Konstanty metryka slubu akt 29 - 1877 Jamnice
Kęsikowska Michalina metryka urodzin 183 - 1878 Jamnice
Kęsikowska Bronisława metryka urodzin 39 - 1886 Jamnice
Kęsikowska Waleria córka Konstantego Kęsikowskiego i Marianny Wawrzyniak akt 205 - 1889 Łysa Pałka

Niestety nie udało mi się wcześniej wysłać, ponieważ nie było łączności z internetem
Pozdrawiam
Irena
14.01.2014 12:36
Kęsikowska Elżbieta akt zgonu 1876 Iwanowice [zd. Feld ]
81 - osada Iwanowice,
Działo się w osadzie Iwanowice dziewiątego/dwudziestego pierwszego grudnia tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku o godzinie czwartej po południu. Stawili się Walenty Braś, lat trzydzieści trzy i Karol Lewiński, lat pięćdziesiąt trzy, obaj gospodarze z osady Iwanowice, i oznajmili, że w osadzie Iwanowice siódmego/dziewiętnastego bieżącego miesiąca i roku o godzinie trzeciej po południu zmarła Elżbieta Kęsikowska [Elżbieta Kęsikowska], gospodyni, wdowa lat sześćdziesiąt siedem, w mieście Rydzynie w Wielkim Księstwie Poznańskim urodzona, w osadzie Iwanowice zamieszkująca, ze zmarłych Józefa i Elżbiety małżonków Feldów. Na podstawie naocznego upewnienia się stwierdzono zgon Elżbiety. Akt obecnym niepiśmiennym został przeczytany. Przez nas tylko podpisany. Ks.Józef Gajewski, Proboszcz Parafii Iwanowice, prowadzący księgi cywilne.
14.01.2014 12:54
Kęsikowska Leontyna córka Józefa Kęsikowskiego i Józefy zd. Kempska akt urodzenia 1876 143 - Iwanowice [na marginesie zapis Derynger - podpis ks. Gajewski]
Działo się w osadzie Iwanowice dwudziestego października/pierwszego listopada tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku o godzinie piątej po południu. Stawił się Józef Kęsikowski [Józef Kęsikowski], gospodarz, lat trzydzieści cztery, zamieszkały w osadzie Iwanowice, w obecności Karola Lewińskiego, lat pięćdziesiąt trzy i Józefa Derynger, lat czterdzieści pięć, obaj gospodarze z osady Iwanowice, i okazał nam niemowlę płci żeńskiej, urodzone w osadzie Iwanowice dnia dzisiejszego o godzinie drugiej po południu oznajmiając, że ono urodziło się z jego ślubnej żony Józefy z domu Kempskiej, lat trzydzieści. Temu niemowlęciu podczas chrztu świętego dnia dzisiejszego dano imię Leontyna [Leontyna], a chrzestnymi byli: Edward Kryszczyński i Józefa Kopczyńska. Akt ten obecnym niepiśmiennym został przeczytany, przez nas tylko podpisany. Ks. Józef Gajewski, Proboszcz Parafii, prowadzący księgi cywilne.
14.01.2014 14:46
58-Iwanowice
Działo się w osadzie Iwanowice dwudziestego piątego sierpnia/szóstego września tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku o godzinie czwartej po południu. Stawili się Michał Glinkowski, lat siedemdziesiąt, i Paweł Gruszczyński, lat czterdzieści siedem, obaj gospodarze z osady Iwanowice, i oznajmili, że w osadzie Iwanowice dwudziestego trzeciego/czwartego bieżącego miesiąca i roku o godzinie pierwszej po południu zmarła Marianna Kęsikowska [Marianna Kęsikowska], dziecko, jeden rok pięć miesięcy, w osadzie Iwanowice urodzona i przy rodzicach zamieszkująca, córka Adama Kęsikowskiego i żony jego Franciszki z domu Elznerowicz, ziemian z osady Iwanowice. Na podstawie naocznego upewnienia się stwierdzono zgon Marianny. Akt ten obecnym niepiśmiennym został przeczytany. Przez nas tylko podpisany. Ks. Józef Gajewski, Proboszcz Parafii Iwanowice, prowadzący księgi cywilne.
14.01.2014 14:50
Kęsikowski Walery Stanisław akt urodzenia 1876
155 - Iwanowice
Działo się w osadzie Iwanowice czternastego/dwudziestego szóstego listopada tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku o godzinie czwartej po południu. Stawił się Adam Kęsikowski [Adam Kęsikowski], gospodarz, lat dwadzieścia sześć, w osadzie Iwanowice zamieszkujący, w obecności Józefa Nowakowskiego, lat dwadzieścia siedem i Józefa Wojciechowskiego, lat czterdzieści dwa, obaj wyrobnicy z osady Iwanowice, i okazał nam niemowlę płci męskiej, urodzone w osadzie Iwanowice szóstego/osiemnastego bieżącego miesiąca i roku o godzinie siódmej wieczorem oznajmiając, że ono urodziło się z jego ślubnej żony Franciszki z domu Elznerowicz, lat dwadzieścia cztery. Temu niemowlęciu podczas chrztu świętego udzielonego przez nas dnia dzisiejszego dano imię Walery Stanisław [Walery Stanisław], a chrzestnymi jego byli: Tomasz Elznerowicz i Marianna Pawlikoska Edward Kryszczyński i Józefa Kopczyńska. Akt ten obecnym niepiśmiennym został przeczytany, przez nas tylko podpisany. Ks. Józef Gajewski, Proboszcz Parafii, prowadzący księgi cywilne.
Wyjaśnienie - nazwisko Pawlikoska może mieć zapis Pawlikowska [zapis na podstawie podania ustnego często spotykany w nazwiskach zakończonych na -wsk-]
14.01.2014 14:57
Pani Ireno.
Proszę zwrócić uwagę na zapis tego aktu - niby taki sam, a jednak różniący się , ot co - inny proboszcz. Ale to również "perełka językowa".

Kęsikowski Tomasz akt urodzenia - 1873
3 Iwanowice
Działo się w osadzie Iwanowice dwudziestego trzeciego grudnia tysiąc osiemset siedemdziesiątego trzeciego roku/czwartego stycznia tysiąc osiemset siedemdziesiątego czwartego roku o godzinie trzeciej po południu. Stawił się osobiście Józef Kęsikowski [Józef Kęsikowski], handlarz płótnem w wieku trzydziestu dwóch lat w osadzie Iwanowice zamieszkujący, w obecności Karola Paszkowskiego w wieku dwudziestu ośmiu lat i Karola Lewińskiego w wieku pięćdziesięciu lat, obydwóch ziemian zamieszkujących w osadzie Iwanowice, i okazał nam niemowlę płci męskiej, oznajmiając, że ono urodziło się w osadzie Iwanowice osiemnastego/trzydziestego grudnia tysiąc osiemset siedemdziesiątego trzeciego roku o godzinie dziesiątej wieczorem z jego ślubnej żony Józefy z domu Kempska[z Kempskich] w wieku trzydziestu lat. Temu niemowlęciu podczas chrztu świętego udzielonego dnia dzisiejszego dano imię Tomasz [Tomasz], a chrzestnymi jego byli: Karol Paszkowski i Marianna Muszyńska. Akt ten oznajmującemu i świadkom został przeczytany, przez nas tylko podpisany, ponieważ oznajmujący i świadkowie są niepiśmienni. Ks. Ig… Jany… , PKSC [wyjaśnienie - skrót PKSC: prowadzący księgi stanu cywilnego.

Uwaga - w akcie podpis księdza często spotykany.
Strona z 6 Następna >
Ta strona wymaga zapisu cookies do prawidłowego działania. Aby móc je zapisać na tym urządzeniu, wymagana jest Państwa zgoda. Jeśli nie wyrażą Państwo zgody - wtedy żaden plik cookie nie zostanie zapisany, ale funkcjonalność strony będzie ograniczona, m. in. nie będzie można się zarejestrować, zalogować, pisać komentarzy, nie będzie dostępu do materiałów dostępnych tylko dla zalogowanych. Ponadto informacja ta będzie pojawiać się na każdej stronie, gdyż zapisanie braku zgody na cookies wymagałoby zapisania braku tej zgody w cookies, a na to nie mamy zgody. Szczegóły na stronie Polityka prywatności. Decyzję tę można w przyszłości zmienić na stronie Polityki prywatności.