Dzien dobry Panie Wojtku
Strona tytułowa: Ministerstwo Edukacji Narodowej, 1613 Car i Wielki Książę Michał Fieodorowicz, 1913 Cesarz Imperator Mikołaj Aleksandrowicz
ŚWIADECTWO
Okaziciel Franciszek Kazarski s. Ksawerego, dworzanin, guberni koweńskiej, wyznania r-katolickiego, urodzony trzynastego czerwca 1896 r. uczył się od 1909 r. do 1914 r. i ukończył pełny kurs nauki wyższej szkoły podstawowej w Poniewieskiej Wyższej Szkole Podstawowej.
Przy bardzo dobrym zachowaniu osiągnął wyniki z:
praw Boskich - dobry
języka rosyjskiego i z literatury rosyjskiej – dostateczny
arytmetyki i wstępu do algebry – dostateczny
geometrii – dostateczny
geografii – dostateczny
historii – dostateczny
przyrodoznawstwa i fizyki – dostateczny
rysunku i kreślarstwa – dostateczny
i oprócz tego uczył się śpiewu, ćwiczeń fizycznych , a jako przedmioty nieobowiązkowe - języka niemieckiego i francuskiego zgodnie z cyklem czteroletnim i dlatego jemu , K A Z A R S K I E M U , na podstawie art. 51 Cesarskiego Regulaminu o wyższych szkołach podstawowych, zatwierdzonego 25 czerwca 1912 r., nadaje się prawa urzędnicze w zakresie obowiązków służby wojskowej i awansowaniu, udzielanych osobom, które ukończyły naukę czterech klas gimnazjów męskich resortu Ministerstwa Edukacji Narodowej m. Poniewieża guberni koweńskiej.
6 czerwca 1914 r.
Inspektor szkoły- podpis; nauczyciel praw – ks. Podpis; Wykładowcy/nauczyciele – 5 podpisów
Okrągła pieczęć z godłem Imperium Rosyjskiego i z zapisem w otoku: Poniewieska Wyższa Szkoła Podstawowa gub. Koweńskiej.
Panie Wojtku - dla mnie takie dokumenty to "perełki" wiedzy o dawnych czasach. Po raz pierwszy w długoletnim kontakcie z różnymi dokumentami rosyjskimi z tamtych czasów spotkałam się ze świadectwem ukończenia ówczesnej szkoły Imperium Rosyjskiego. Ten dokument potwierdza fakt, że nauka języków obcych już w imperium była jako jedna z ważnych przedmiotów w tamtejszym szkolnictwie.