Komorsk.
Roku Pańskiego 1745 dnia 8 listopada. Ten sam, który wyżej [Mikołaj Kuchtowski, wikariusz Komorski] po poprzedzeniu trzema zapowiedziami w dni świąteczne ma Mszach wygłoszonymi, z których pierwsza była dnia 31 października, druga dnia 1 listopada, trzecia dnia 7 listopada, nie wykrywszy żadnych przeszkód, po uzyskaniu zgody, przez słowa przysięgi prze Obliczem Kościoła zaślubiłem zjednoczenie razem i pobłogosławiłem Tomasza Ortowskiego**, kawalera z Anną Pułkówną*, panną: katolików parafii Komorsk. Obecni świadkowie: Szymon Wiśniewski i Franciszek Celmer z tejże wsi.
Barłożno.
Poprzedziwszy wygłoszeniem trojga zapowiedzi w kolejne dni świąteczne w czasie uroczystych Mszy, nie wykrywszy żadnych przeszkód, ja ten sam, który wyżej* sławetnego Macieja Gapę kawalera z Mirotek i Katarzynę Wojciechowską, pannę z Barłożna, katolików, przed Obliczem Kościoła o przyszłym małżeństwie przepytawszy, ich zgodę mając, przez słowa przysięgi zaślubiłem i pobłogosławiłem dnia 7 listopada. Obecni świadkowie: uczciwy Maciej Kleyna, mieszkaniec Barłożna i Michał Pepe(…)ban [Pepelban, Peperban?], mieszkający w Kopytkowie, i inni godni zaufania.
Zbyszku, bardzo Ci dziękuję.
Mam jednak jedną prośbę - czy w akcie ślubu z 1745 roku jest na 100% Ostrowski ja dziś siedziałam i gapiłam się w ten akt i ja widzę Thomam Ortowski, czy w wolnej chwili możesz się przyjrzeć temu nazwisku? Nie wiem co mam o tym myśleć bo szukam pierwszego aktu ślubu wdowca Tomasza Ostrowskiego (drugi ślub w 1777 z Jadwigą Kłosówną) i ten jest jednym z dwóch (na drugi czekam - 1765 ).
Ja dopiero dziś to wypatrzyłam bo mam zwyczaj wracania do aktów co kilka dni.
Mirotki.
Dnia 13 stycznia, ja, ten sam, który wyżej ochrzciłem dziecko imieniem Agnieszka, urodzoną dnia 8-go stycznia, córkę pracowitych Macieja Gapy i Katarzyny, prawnie poślubionych katolików. Chrzestnymi zostali pracowici Paweł Wojciechowski i Katarzyna Pepelbanowa.
Witam serdecznie
Bardzo proszę o odczytanie - może coś więcej jest w tym akcie ślubu niż tylko nazwiska młodych i miejscowość.
akt 4 - ślub Adama Olszewskiego
http://szukajwarchiwach.pl/53/3567/0/6/ ... NqQlYqjaFQ
wpis nr. 4.
- 23 czerwca 1834 roku.
- ks. Kozłowski, wikariusz parafii
- Adam Olszewski i Balbina Mosidłowska [niepewna 1 i 2 litera] urodzona w Zdunach (…) kawaler (…) panna (…)[Ostatnich dwóch słów nie widzę: bazgroł.]
- on 23 lata, ona 28 lat
- oboje katolicy
- zgoda rodziców: tak
- zapowiedzi: 8, 15, 22 czerwca
- świadkowie: Kazimierz Wicherkiewicz (…)
Wilhelm Tu… [Tuherte?] (...)
Roku Pańskiego 1703.
Staro Jania.
22 czerwca. Zaślubiny są Wojciecha Żuławskiego z Mierotek i Marianny, poprzedzone trojgiem zapowiedzi. Świadkowie: Jan Grossij [Grosz?] i Mateusz Grossij z Mierotek [obydwaj].
Mierotki tegoż [roku].
Tegoż dnia [tj.21 września] ochrzczona jest Ewa, Wojciecha Żuławskiego i Marianny, prawnie poślubionych. Chrzestni: Maciej Kacper i Marianna Owczarzówna [Owczarówna?].
Mirotki nr. 24*
U pracowitego Macieja Gapy, rolnika, urodziła się córka Magdalena, rankiem dnia 26 marca, z żony jego Katarzyny, z urodzenia Wojciechoszczanki, które to [dziecko] ochrzciłem ja, Andrzej Dobrowolski, kanonik [krakowskiego kościoła kolegiackiego p.w. św. Jerzego na Arce] [proboszcz] parafii Barłożneńskiej dnia 2 kwietnia. Chrzestnymi zostali pracowity Paweł Gąsieniewski, rolnik, rzymski katolik i sławetna Eufrozyna Belkowa, z urodzenia Tyczkówna [albo Pyczkówna], żona dzierżawcy (…) Miroteńskiego, luteranka.
Gąsiorki nr.47.
U uczciwego Szymona Bojanowskiego mieszkańca Gąsioreńskiego urodziła się córka Marianna Barbara, nocą dnia 3 września 1785 [roku] z żony jego Julianny z urodzenia Krasińszczonki, które to [dziecko] ochrzciłem ja, Andrzej Dobrowolski, kanonik krakowskiego kościoła kolegiackiego p.w. św. Jerzego w twierdzy, proboszcz Barłożneński. Chrzestnymi zostali uczciwy Andrzej Klewicz, sołtys Gąsioreński i uczciwa Barbara Dębicka z urodzenia Dr…szczońka [Drążanowiszczońka?] mieszkanka Gąsioreńska, wszyscy rzymscy katolicy.