Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wigilijny ogon bobra

21.12.2022 11:34
* Ogon należy sparzyć, albo opiec w ogniu żeby pozbawić łusek (część z nich po bokach zostawić dla ozdoby).
* Następnie należy go naciąć z boków co kilka centymetrów (lub pokroić), włożyć w nacięcia zioła, czosnek, owinąć szczelnie i włożyć na kilka dni do lodowni. Można też zamarynować go w occie winnym i oleju lnianym, lub tylko w soli.
* Po wyjęciu i rozwinięciu, na patelni rozgrzewamy mocno plastry boczku i kładziemy na nich ogon opiekając lekko z obu stron.
* Całość następnie wkładamy do brytfanny (łącznie z boczkiem, polewamy czerwonym winem, można dodać trochę masła, zmiażdżonego czosnku lub orzechów, trochę bulionu, sok z cytryny, trufle, goździki, kapary (ew. rodzynek, kawałków jabłek) zamykamy i wstawiamy do pieca (180 stopni na 2-3 godzin).
* Podawać z warzywami z bulionu, na gorąco, przystrojony witkami sosny lub świerka. Do sosu dla wykwintności dodać szafran (ale można zebrać z niego tłuszcz).
* Ogon bobra podawano na Wigilii jako ostatni przed ciastami (czasem podawano go też na słodko w panierce)

UWAGA: Bóbr w dawnych czasach nie był uważany za mięso. Jako że żył w wodzie, miał łuski i płetwy zaliczano go do ryb, a więc można było jego mięso podawać na Wigilię. Potrawę taką uważano za niezwykle wykwintną.

=> Tradycja polskich potraw świątecznych
=> Przepisy wigilijne w naszej Bibliotece