Brzestowica Murowana Osada od dawna dobrze znana dzięki majątkowi. Tutejsze dobra od XVII wieku należały do książąt Massalskich. Od 1750 r. majątek był własnością Tadeusza Dunina-Jundziłła, podkomorzego grodzieńskiego. Przez prawie sto lat dobra murowańskie są dziedziczone w tej rodzinie. Niewielkie zmiany zaszły dopiero w 1858 r., kiedy to Stanisław Sułtan, biorąc dobrą partię, otrzymuje majątek jako posag.
W połowie XIX w. Murowaną odwiedził Napoleon Orda. Tam, gdzie stąpiła noga tego wspaniałego człowieka, pozostawały szkice ciekawych szlacheckich dworków i pałaców. Tak było i w naszym wypadku, wielki wędrownik i dokumentalista Kresów minionych wieków namalował pałac w Murowanej od strony parkowej.
Murowana Brzestowica w XX w., podczas wojny sowiecko-polskiej, weszła na strony książek historycznych jako miejsce krwawych walk z ustępującym najeźdźcą. Ostatnim gospodarzem Brzestowicy Murowanej był Stanisław Sołtan. W 1939 r., uciekając do Warszawy, gospodarze wywieźli chyba mniejszą część rzeczy o wartości muzealnej, jakaś część mogła być schowana, a ziemia tajemnicy strzeże i niełatwo ją z niej wydrzeć. Z tego, co zostało, jakaś część trafiła do muzeum w Grodnie.
Obecnie pałac dogorywa. Szkoła zawodowa, która mieściła się tutaj od czasów sowieckich o budynki nie dbała. Z tego powodu stan wszystkich obiektów przygnębiający. Stawy, niegdyś chluba władców Murowanej, dzisiaj bezużyteczne, uszczęśliwiają miejscowego wędkarza dzikim karasiem.
Za - http://kresy24.pl/showArticles/article_id/68/