Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Ostrowski

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Ostrowski

Informacje ogólne

Nazwisko Ostrowski było i jest w Polsce bardzo popularne. Obok rodzin herbowych występują liczni Ostrowscy nieszlachetni, osoby o takim nazwisku chwilowym (posiadające własności w jakimś Ostrowie przez kilka lat), a także osoby np. religii żydowskiej (164 znanych), które otrzymały to nazwisko na chrzcie. Ostrowi było w Polsce bardzo wiele. Tylko w XVI w w samej Wielkopolsce można się ich doliczyć 19. Dzisiaj w Polsce jest 55 miejscowości mających słowo "Ostrów" na nazwie a 164 mających człon "Ostrow" (np. Ostrówek). Ruchliwość szlachty i współwystępowanie czynią niekiedy całkowicie niemożliwym rozpoznanie do jakiej rodziny należała dana osoba.

Gorąco zachęcamy wszystkich do przeglądania tej strony i prób odszukania zbieżności rodzin, jednak prosimy o zachowanie ostrożności większej niż w przypadku innych rodzin. Samo np. "Jan z Ostrowa ur. 1615 mąż Katarzyny" może się odnosić do dwóch lub trzech różnych osób.

Herby

null Ciołek null null Jastrzębiec null null null null Nałęcz Nieczuja null null null null null Wyskota

Rodziny Ostrowskich można znaleźć w herbach: Belina, Ciołek, Gryf, Grzymała, Jastrzębiec, Korab, Korczak, Leliwa, Nałęcz, Nieczuja, Oksza, Rawicz, Sas, Ślepowron, Tępa Podkowa, Topór, Wysogota

Redaktorzy strony

* Redakcja Genealogii Polaków

Osoby współpracujące przy budowie strony
* Tadeusz Wojciechowski
* Zbigniew Ostrowski
* Krzysztof Ostrowski h. Nieczuja
* Jacek Zwierzchowski
* Krzysztof Kwaśniewski

Materiały wykorzystane, podziękowania
* Małgorzata Bońkowska Szaraniec