Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kraków - kościół Sióstr Klarysek pw. św. Apostoła i fragment kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła

Tytuł:
Kraków - kościół Sióstr Klarysek pw. św. Apostoła i fragment kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła
Opis:
Kościół zbudowany w XI wieku (w latach 1080-1100). Fundatorem był książę Władysław lub palatyna (wojewody) Sieciech. Kościół był również twierdzą obronną i służył mieszkańcom Krakowa w niebezpieczeństwie jako miejsce schronienia. Podczas dwukrotnego napadu Tatarów na Polskę w 1241 i 1259 r. gdy Kraków został spalony, kościół ocalał wraz Krakowianami, którzy schronili się w jego murach.
Po XIV wieku kościół należał do benedyktynów. W 1318 r. Władysław Łokietek pod wpływem swej żony Jadwigi przekazał go siostrom klaryskom, które przeniosły się do Krakowa z Pieskowej Skały koło Ojcowa. Należy do sióstr klarysek do czasów obecnych. Zbudowana w stylu romańskim, ale id XVIII wieku o wystroju barokowym. Ambona rokokowa z drzewa lipowego, w kształcie łodzi rybackiej, pokryta warstwą złota.
W okresie II wojny światowej siostry klaryski miały w klasztorze pod opieką gromadę dziewcząt, w tym moją Mamę Annę Kazimierę zd. Hubicką. W nabożeństwach uczestniczyli niemieccy żołnierze, ale ponieważ zaczepiali młode dziewczyny to po interwencji ówczesnej kseni u władz niemieckich ich udział został zabroniony.
Inne interesujące informacje na temat klasztoru można znaleźć na stronie http://www.klaryski.pl/

Zdjęcie zrobione podczas Światowych Dni Młodzieży.
Lokalizacja:
Kraków - miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą, ul. Grodzka 54.
Kiedy:
30.07.2016 r.
Wymiary oryginału:
1024 x 683
Źródło:
Foto © Mariusz Krawczyk.
Numer zdjęcia:
133993