Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Cmentarze - Polska

Znajdź album
Galeria cmentarzy leżących we współczesnych granicach Polski

Albumy (277)

Strona z 12 < Poprzednia Następna >

Kostomłoty pow. bialski

Kostomłoty – woj. lubelskie, pow. bialski, gm. Kodeń. Miejscowość położona na lewym brzegu Bugu, przy granicy z Białorusią. W XVI w. Kostomłoty były własnością Sapiehów z Kodnia. W XIX wieku miejscowość należała do różnych rodów ziemiańskich. Jednym z właścicieli był publicysta „Tygodnika Ilustrowanego” Józef Łoski. W Kostomłotach znajduje się jedyna na świecie parafia neounicka. Miejscowa cerkiew św. Nikity Męczennika od 1998 jest ośrodkiem pielgrzymkowym, sanktuarium błogosławionych męczenników z Pratulina. W latach 1969-2007 parafią opiekowali się zakonnicy ze Zgromadzenia Księży Marianów. Obecnie pieczę nad parafią i sanktuarium sprawują duchowni rzymskokatolickiej diecezji siedleckiej. Obok cmentarz greko-katolicki parafii św. Nikity

Kowal (Kujawy)

Koziegłówki

Cmentarz w Koziegłówkach należący do kościoła pw.. św. Antoniego z Padwy

Kraków - Bieżanów

Kraków, Bieżanów - cmentarz 105294

Kraków - Bronowice

Założony na wzgórzu Pasternik w 1909r. Początkowo służył mieszkańcom okolicznych wsi Bronowice Wielkie, Bronowice Małe. Do II W.Ś. cmentarz był pod zarządem parafii Stygmatów Św.Franciszka z Asyżu, później znacjonalizowany przeszedł pod zarząd cmentarzy komunalnych. Powiększany w dwóch etapach w latach 50 i ponownie w 70 XXw. Obecna powierzchnia cmentarza to 2,47 ha.
Cmentarz szczególnie związany z legendą literacką Młodej Polski z racji pochówku na nim członków rodziny Tetmajerów i Rydlów, postaci występujących w dziele S.Wyspiańskiego pt. "Wesele".

Kraków - Czerwone Maki

Kraków, Czerwone Maki - cmentarz 105320
Założony w 1917, pierwotnie dla Szpitala Psychiatrycznego, lekarzy, pielęgniarek. Leży tu m.in. siostra Józefa Piłsudskiego

Kraków - Łagiewniki (cmentarz z I wojny światowej)

Kraków - Mydlniki

Znajduje się przy ul.Balickiej.
Założony dla nowej parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przed 1934 r. Posiada niewielką kapliczkę z 1934 r. Od 1983 roku zarządzany przez ZCK. Zajmuje powierzchnię 0,4 ha Najstarszym grobem jest mogiła Felicjana Darowskiego.

Kraków - Piaski Wielkie ul.Niebieska

Kraków - Pleszów

Cmentarz parafii św. Wincentego w Pleszowie, znajduje się obecnie w granicach Krakowa przy ul. Igołomskiej. Założony na pocz. XIXw. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1873r. Centralnym punktem jest neogotycka kaplica grobowca Kirchmajerów wraz z kolumną z krzyżem.

Kraków - Podgórski nowy

Zlokalizowany przy ulicy Wapiennej, przecznicy Wielickiej.
Cmentarz powstał po przepełnieniu starego cmentarza Podgórskiego, a przeznaczony był dla mieszkańców miasta Podgórze i okolicznych wsi. W dniu 17 kwietnia 1900 roku jako pierwsza pochowana została tu 23-letnia Tekla Dudek z Zakrzówka. Budynek administracyjny połączony z kaplicą wzniesiono w 1905-1907 r. W 1910 roku dokonano pierwszego poszerzenia cmentarza, następnie w 1942 r. otaczając całość ogrodzeniem, a później poszerzano jeszcze dwukrotnie w latach 1947-1948 i 1975-1976. Aktualnie zajmuje powierzchnię 8,37 ha.
Do specjalnie utworzonej kwatery XXXV podczas likwidowania części starego cmentarza podgórskiego można było przenosić groby.

Kraków - Podgórski Stary

Założony ok 1786 r.. W XX w Część grobów została przeniesiona na cmentarz nowy. Znaczna część uległa dewastacji.
Kraków, Podgórze - cmentarz stary 105298

Kraków - Rakowice

Cmentarz założony w latach 1801-2. Jeden z najbardziej znanych cmentarzy polskich. Wśród pochowanych wiele zasłużonych i znanych postaci jak np. Jan Matejko czy rodzice Karola Wojtyły. Na cmentarzu znajdują się liczne kwatery wojskowe i zakonne. Najstarszą częścią jest regularna partia od strony wschodniej - tam również znajdują się najstarsze groby.

Kraków - Salwator

40850

Kraków - Salwator, cmentarz przykościelny

Na przykościelnym cmentarzu grzebano zmarłych podczas licznych epidemii. Bezlitosne "morowe powietrze" atakowało na przestrzeni stuleci społeczności większych miast. W Krakowie najgroźniejszą postać przybrała epidemia cholery, która nawiedziła miasto w roku 1707, dziesiątkując okolicznych mieszkańców. Zapowietrzonych wywożono wówczas z Krakowa poza miasto - najczęściej na Błonia - gdzie w skleconych naprędce szałasach oczekiwać mieli wyzdrowienia; jednak znacznie częściej zabierała ich śmierć. Zmarłych przewożono potem tu na wzgórze i grzebano w głębokich dołach, przysypując wapnem - jedynym dostępnym środkiem dezynfekującym. Po kilkudziesięciu latach ich szczątki przeniesiono na pobliski cmentarz obok kościoła Najświętszego Salwatora.
Kraków, Salwator - cmentarz przykościelny
105328

Kraków - Tyniec

Kraków, Tyniec - cmentarz 105310
Ul. Benedyktyńska. Pierwotnie przykościelny przy zniszczonym w czasie konfederacji barskiej k. św. Andrzeja, obecnie lokacyjnie najstarszy katolicki cmentarz w obrębie Krakowa.

Krośnice, pow.milicz (Dolnośląskie)

Cmentarz Komunalny w Krośnicach, gm. Krośnice, pow. Milicz, woj. Dolnośląskie

Krośniewice

Krosno - stary cmentarz

Kruszyn (Kujawy)

Krzeszów - cmentarz przy bazylice, woj. donośląskie

Krzeszowice

Lokalizacja - 104277

Krzyczew pow. bialski

Krzyczew – wieś w woj. lubelskim, w pow. bialskim, w gminie Terespol. W latach 1975–1998miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.
We wsi jest XVII-wieczny (po wielu rekonstrukcjach) drewniany kościół, pierwotnie cerkiew, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Neplach (dekanat Terespol

Kurozwęki

Strona z 12 < Poprzednia Następna >