Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Miejsca - Polska

Znajdź album
Galerie miejsc z terenu współczesnej Polski, zawierające większe zbiory zdjęć.

REGUŁY CAŁEJ GALERII MIEJSC
* Dodajemy zdjęcia i grafiki historyczne - to podstawa
* To nie jest katalog do robienia współczesnych albumów geograficznych
* Zdjęcia współczesne mają służyć w celach poglądowych dla genealogii
* * * Umieszczamy tylko obiekty historyczne, zdjęcia konkretnie wybrane i przemyślane.
* * * Należy ograniczyć ilość zdjęć współczesnych do jednego z danego obiektu
* Zdjęcia należy opisywać - krótka! nazwa, oraz opis tego co jest na zdjęciu (a nie np. opis miasta czy rodziny)
* Zdjęcia bezwartościowe genealogiczne będą usuwane

Albumy (173)

Strona z 8 < Poprzednia Następna >

Mielnik pow. siemiatycki

Mielnik. Wieś położona w woj. podlaskim, w pow. siemiatyckim, w gm. Mielnik. Miejscowość leży nad Bugiem. na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, Dawne miasto Korony Królestwa Polskiego ( pozyskanie lokacji miejskiej w 1440 roku,) w starostwie mielnickim w ziemi mielnickiej województwa podlaskiego w 1795 roku.posiadające bogata przeszłość, Mielnik był znaczącym ośrodkiem handlowym i ważnym portem rzecznym na szlakach kupieckich do czasu wojen szwedzkich. Po tym okresie miasto zaczęło tracić swoje znaczenie handlowe i przeobrażało się w ośrodek rolniczy, W 1934 r. Mielnik utracił prawa miejskie..
W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie białostockim

Mieroszów pow. wałbrzyski

Mieroszów (tuż po wojnie Fyrląd Wałbrzyski, niem. Friedland in Niederschlesien– miasto leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mieroszów, w Kotlinie Mieroszowskiej, u podnóża Gór Suchych w Sudetach Środkowych.
W 1945 r. miasto znalazło się w granicach Polski. Początkowo nadano mu nazwę Fyrląd Wałbrzyski, wzorowaną na nazwie niemieckiej. Ludność niemiecka została wysiedlona, zastąpili ją tzw. repatrianci oraz osadnicy polscy. Nowe miano – „Mieroszów” jest ahistoryczne. W latach 1975–1998 miasto przynależało do województwa wałbrzyskiego. Od 1999 r. znajduje się w powiecie wałbrzyskim województwa dolnośląskiego
W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego

Mrozów pow średzki

Mrozów (dawniej z niem. Nippern) – w województwie dolnośląskim, w pow średzkim, w gminie Miękinia. W 122wzmiankowana jako wieś książęca, po raz pierwszy zasiedlona na prawie polskim. Właścicielami Mrozowa w r.1319 byli bracia Andrzej, Mikołaj i Piotr Radakowie, rycerze w służbie książęcej. W 1338 sa wzmianki o istnienu kościoła w Mrozowie. W latach 1945-54 siedziba gminy Mrozów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Murzasichle pow. tatrzański

Murzasichle – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820–950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Murzasichle jako wieś istnieje od 1630 r. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego

Myślenice - woj. małopolskie

Myszków

Nasielsk

Neple pow. bialski

Neple –w woj. lubelskim, w pow. bialskim, w gm. erespol. Przez miejscowość przebiega droga nr 698.W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.Neple są siedzibą rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.Dawniej wieś książęca założona przed 1430 r., W XIX w. własność Niemcewiczów, Orzeszków, Mierzejewskich, Kierbedziów. Na początku XIX w. przebywał tu poeta i historyk Julian Ursyn Niemcewicz, oraz car rosyjski Aleksander I. Bywał tu też inżynier Stanisław Kierbedź, budowniczy mostu na Wiśle w Warszawie

Niemysłów

Nisko, woj. podkarpackie

Nowy Korczyn pow. Busko Zdrój

Nowy Korczyn –dzisiaj wieś i siedziba gminy położona w powiecie Busko Zdrój w województwie świętokrzyskim dawniej Nowe Miasto Korczyn i była osadą a następnie miastem założonym w XII w przez Bolesława Wstydliwego który ufundował tu klasztor o.o franciszkanów. Posiada bogata przeszłość historyczną.W epoce Jagiellonów było ważnym ośrodkiem władzy państwowej. Zbierały się tu zjazdy rycerstwa i możnowładztwa, przyjmowano poselstwa zagraniczne. W czasach I Rzeczypospolitej obradowały tu sejmiki generalne prowincji małopolskiej. Po najazdach szwedzkich XVII i XVIII zarazach i wielokrotnym paleniu się i powodziach miasto podupadło i w 1869 utraciło prawa miejskie. Szczyci się zespołem pofranciszkańskim z 1257 r z gotyckim kościołem św. Stanisława i gotycko-renesansowym kościołem św. Trójcy z XVI w.
W pobliżu przeprawa promowa przez Wisłę.

Ochotnica Dolna pow. nowotarski

Ochotnica Dolna jest gminą wiejską w pow. Nowotarskim w województwie małopolskim. Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna traktowane są często jako jedna miejscowość i tym samym Ochotnica uchodzi za najdłuższą wieś w Polsce.
W czasie II wojny światowej gmina Ochotnica Dolna czynnie uczestniczyła w walce z okupantem. Najtragiczniejszym wydarzeniem w jej dziejach i była „Krwawa Wigilia", Pacyfikacji dokonał oddział SS w dniu 23.XII 1944 r., w odwecie za śmierć dwóch Niemców zastrzelonych przez sowiecki odział Zołotora. Zamordowano wówczas 56 mieszkańców -wśród nich 19 dzieci i 21 kobiet.

Ojców

Orneta

Osiek – wieś w Polsce położona w woj. śląskim, w powiecie myszkowskim, w gminie Koziegłowy.

Piekary Śląskie

Pieskowa Skała

Pilica - woj. śląskie, pow. zawierciański

Piotrków Trybunalski

Piszczac pow. bialski

Piszczac ongiś miasteczko królewskie na prawie magdeburskim od 1530 r., przywileje potwierdzone 1569, wówczas ośrodek administracyjny klucza kijowieckiego ekonomii brzeskiej. Przed 1570 miała już cerkiew p.w. św. Jana Chrzciciela, kolejna wzniesiona przed 1726. Miasto zniszczone 1655-60. W latach 1680-1790 stanowi własność Radziwiłłów. W czasie wojen napoleońskich splądrowane i spalone W 1869 utraciło prawa miejskie. W 1875 cerkiew unicką zamieniono na prawosławną. W 1907 budowa nowej murowanej cerkwi. Osada o charakterze miasteczka, położona nad rzeką Ochodżą albo Piszczanką. Rynek na planie nieregularnego czworoboku ze skwerem w centralnym miejscu , z uliczkami wychodzącymi z naroży. Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego – tuż obok rynku z organistówką obok a przez ulicę na przeciwko kościoła posadowiona plebania. Do niedawna jeszcze zabudowa parterowa, szczytowa, przeważnie drewniana obecnie wznoszone sa domy murowane.

Pławniowice

Podole-Górowa, woj. małopolskie.

Polanica Zdrój pow. kłodzki

Polanica-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry, a południowa część miasta na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry.

Polska Cerekiew

Polska Cerekiew 80585
Strona z 8 < Poprzednia Następna >