Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Miejsca - Polska

Znajdź album
Galerie miejsc z terenu współczesnej Polski, zawierające większe zbiory zdjęć.

REGUŁY CAŁEJ GALERII MIEJSC
* Dodajemy zdjęcia i grafiki historyczne - to podstawa
* To nie jest katalog do robienia współczesnych albumów geograficznych
* Zdjęcia współczesne mają służyć w celach poglądowych dla genealogii
* * * Umieszczamy tylko obiekty historyczne, zdjęcia konkretnie wybrane i przemyślane.
* * * Należy ograniczyć ilość zdjęć współczesnych do jednego z danego obiektu
* Zdjęcia należy opisywać - krótka! nazwa, oraz opis tego co jest na zdjęciu (a nie np. opis miasta czy rodziny)
* Zdjęcia bezwartościowe genealogiczne będą usuwane

Albumy (173)

Strona z 8 < Poprzednia Następna >

Poronin pow. tatrzański

Poronin – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, położona 7 km od Zakopanego. Przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Zabytkowy Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Do początków XIX w. W 1806 r. wybudowano tu kaplicę, a w 1833 r. utworzono samodzielną parafię z kościołem. Pierwszym proboszczem został Ksawery Marcin Więckowski. Drewniany kościół spłonął w 1915 r., a obecny, zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego, wzniesiony został w latach 1917-1926 roku. W latach 1842-1846 wikariuszem parafii był ks. Michał Stanisław Głowacki „Świętopełk”, jeden z organizatorów powstania chochołowskiego

Pratulin pow. bialski

Pratulin – wieś w Polsce położona w woj. lubelskim, w pow. bialskim, w gm. Rokitno w zakolu rzeki Bug. znana była już XV w pod nazwą Hornów,Hornowo, Ornowo.. Kolejny właściciel tych dóbr Józef Franciszek Sapieha, w 1732 r. zmienił nazwę miejscowości na Pratulin .W 2 poł. XIX w. wieś znajdowała się w gm. Bohukały (pierwotnie w pow. bialskim,następnie pow.konstantynowskim) w guberni siedleckiej (od 1867 r.) Podczas Akcji przymusowego przyłączenia unitów do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, 26 stycznia 1874 r., trzynastu unitów z Pratulina zostało zastrzelonych przez wojsko rosyjskie. W okresie międzywojennym Pratulin należał do gminy Bohukały w woj. lubelskim. Spis powszechny z 1921 r. wymienia wieś i folwark Pratulin. Wszyscy mieszkańcy deklarowali wyznanie rzymskokatolickie i narodowość polską.. W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do woj. lubelskiego, natomiast potem w latach 1975–1998 do woj. bialskopodlaskiego.

Przemyśl

Dawna stolica księstwa przemyskiego, a później główne miasto ziemi przemyskiej. Miasto powiat, i stolica dwóch biskupów katolickich.
Szerszy opis Przemyśla
(Zdjęcia dodawane automatycznie z innych albumów - słowo kluczowe "Przemyśl")

Przeworsk, woj. podkarpackie

Pszczyna

Puńsk

Puńsk leży w woj. podlaskim, w pow. sejneńskim. Jest siedzibą gminy Puńsk. Puńsk prawa magdeburskie otrzymał w 1647 z rąk króla Władysława IV[. Był miastem królewskim, a także trzecim (po Berżnikach i Sejnach) miastem Sejneńszczyzny. W Puńsku zamieszkiwała społeczność polska, litewska, żydowska i tak jest do dzisiaj.

Rabka Zdrój pow. nowotarski

Rabka-Zdrój, do 1999 (dziś potocznie) Rabka – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba gminy Rabka-Zdrój. Położona jest w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500–560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do Raby[.
Rabka nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”. Tytuł ten w 1996 roku na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu nadał miastu wojewoda małopolski.

Rabsztyn

Raciechowice, woj. małopolskie

Racławice woj. małopolskie

Racławice pow. miechowski woj. małopolskie
Po raz pierwszy nazwa Racławice pojawia się w Kronikach Jana Długosza (przełom XIV/XV wieku).Od 1778 roku stoi tu kościół, a obok niego drewniana dzwonnica, w której wisi dzwon odlany w 1776 roku. 4 kwietnia 1794 pod Racławicami polskie wojska powstańcze pod wodzą Tadeusza Kościuszki stoczyły bitwę z wojskami rosyjskimi pod dowództwem generała Aleksandra Tormasowa. Bitwę wygrały oddziały powstańcze.
Do dzisiaj w okolicznych wsiach istnieją mogiły kosynierów . Na terenie dzisiejszej gminy istniały majątki ziemskie będące w prywatnym władaniu

Radomsko

Radzieje

Rajgród pow. grajewski

Rajgród – miasto w woj. podlaskim, w powiecie grajewskim, położone nad Jeziorem Rajgrodzkim.

Rodaki pow. olkuski

Rodaki – w gminie Klucze, w powiecie olkuskim, w województwie małopolskm.
Już w 1325 roku był tu kościółek, ale sama wieś należała do parafii Chechło. Ddrewniany kościółek pod wezwaniem św. Marka, wzniesiony prawdopodobnie przed rokiem 1601 roku z drewnianą dzwonnicą z XVIII lub XIX wieku jest we wsi niewątpliwym zabytkiem. Przy jego budowie nie używano gwoździ. Kościółek jest jednonawowy, częściowo z podcieniami, od północy zwieńczony zakrystią i otwartymi sobotami. Na pokrytym gontem dachu znajduje się barokowa wieżyczka.
Rodaki, maja też nowy Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowny w latach 1972–1976,

Ruda Śląska

Rudnik

Rzeszów - Stary cmentarz

Sandomierz

Sanok

Sanok – miasto powiatowe w województwie podkarpackim. Położone w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej, w Euroregionie Karpackim. Wchodzi w skład powiatu sanockiego

Sejny pow. sejneński

Sejny – w woj. podlaskim, w pow. sejneńskim. Położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, nad Marychą i w pobliżu polsko-litewskiego przejścia granicznego Lazdijai - Ogrodniki .
W dokumentach, pierwsza wzmianka w 1522 . Prawa miejskie przyznano w 1563. wraz z osadzeniem się tu dominikanów nastąpił wyraźny rozwój miasta który przyciągnął tu Żydów i Litwinów a którzy w mieście do dzisiaj mieszkają. Aż do 1915 miasto powiatowe województwa suwalskiego .

Siemianowice Śląskie

Siemiatycze pow. siemiatycki

Siemiatycze (biał. Сямятычы) – miasto w Polsce położone w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim. Leży na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad rzeką Kamianką.

Sieniawa woj. podkarpackie

Siewierz

Strona z 8 < Poprzednia Następna >