Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Miejsca - Polska

Znajdź album
Galerie miejsc z terenu współczesnej Polski, zawierające większe zbiory zdjęć.

REGUŁY CAŁEJ GALERII MIEJSC
* Dodajemy zdjęcia i grafiki historyczne - to podstawa
* To nie jest katalog do robienia współczesnych albumów geograficznych
* Zdjęcia współczesne mają służyć w celach poglądowych dla genealogii
* * * Umieszczamy tylko obiekty historyczne, zdjęcia konkretnie wybrane i przemyślane.
* * * Należy ograniczyć ilość zdjęć współczesnych do jednego z danego obiektu
* Zdjęcia należy opisywać - krótka! nazwa, oraz opis tego co jest na zdjęciu (a nie np. opis miasta czy rodziny)
* Zdjęcia bezwartościowe genealogiczne będą usuwane

Albumy (173)

Strona z 8 < Poprzednia Następna >

Skoczów

Sławków

Słochy Annopolskie pow. siemiatycki

Słochy Annopolskie – wieś w powiecie siemiatyckim, w gminie Siemiatycze, w województwie podlaskim,
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.


Sokołowsko pow. wałbrzyski

Sokołowsko – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Mieroszów, w Górach Suchych w Sudetach Środkowych.
Dawna siedziba rodu rodu Hochbergów - dr Herman Brehmer założył tu, noszącą jeszcze wtedy nazwę miejscowości Görbersdorf, pierwsze na świecie sanatorium przeciwgruźlicze. Zjeżdżali tu kuracjusze z całej Europy, a wieś, w której wybudowano nawet skocznię narciarską, nazywano "śląskim Davos". Gościł w Sokołowsku Tytus Chałubiński, a w młodości mieszkał Krzysztof Kieślowski

Sopot

Sosnowiec

Srebrna Góra pow. ząbkowicki

Srebrna Góra – w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Stoszowice. wg SGKP- Silberberg. Miejscowość powstała w XIV wieku jako osada górnicza wykorzystująca okoliczne złoża srebra. I posiadała prawa miejskie nadane 25 czerwca 1536 r. na mocy przywileju książąt ziębickich. W 1945 r. miejscowość została włączona do Polski. Początkowo nazwano ją Srebrnogóra, potem ustalono nazwę Srebrna Góra. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w woj. wałbrzyskim. Nad Srebrną Górą i Przełęczą Srebrną wznosi się twierdza zbudowana w latach 1763-1777.

Sromowce, woj. małopolskie

Stary Sącz

Stary Sącz – miasto w w pow. nowosądeckim w woj. małopolskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. nowosądeckiego. Jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka dotycząca Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę Bolesław Wstydliwy zapisał księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką. Tereny te obejmowały tereny w trójkącie: Limanowa – Biecz – Podoliniec (obecnie Słowacja) i stanowiły zastaw za posag wniesiony do Polski. W 1280 r. Kinga zakłada dwa klasztory franciszkańskie. Kazimierz III Wielki zezwolił na lokację Starego Sącza na prawie magdeburskim, jednocześnie zwalniając miasto z danin. Miasto zostało spalone w 1410 r. przez wojska Zygmunta Luksemburskiego.

Strzegowa (woj. małopolskie)

Strzybnik k. Raciborza

Studzianna Poświętne

Supraśl pow. białostocki

Supraśl – w woj. podlaskim, w pow. białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Supraśl. Pierwsze wzmianki o Supraślu pochodzą z 1500 r. Za sprawą A.Chodkiewicza i Józefa Sułtana był tu klasztor założony przez prawosławnych mnichów W 1596 Supraśl stał się ważnym ośrodkiem unickim na Podlasiu. Na przełomie XVII i XVIII w. była przyklasztorna drukarnia, papiernia oficyna wydawnicza. W XIX w. powstały manufaktury sukiennicze i warsztaty tkackie. Zabytki: Zespół Prawosławnego Męskiego Monasteru Zwiastowania NMP z piękną cerkwią obronną w bizantyjsko-gotyckim stylu, budynki klasztorne.W jednym z nich, Pałacu Opatów jest Muzeum Ikon. Odrestaurowany Ratusz miejski, Pałac Bucholtzów z przełomu XIX i XX wieku (obecnie Liceum Plastyczne), kościół Świętej Trójcy i neogotycki ewangelicko-augsburski kościół Matki Boskiej Królowej Polski. Na cmentarzu ewangelickim, założonym w połowie XIX wieku, znajdują się kaplice rodów Zachertów i Bucholtzów, Warunki klimatyczne i złoża borowiny sprawiły że Supraśl jest uzdrowiskiem


Suwałki woj. podlaskie

Suwałki miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim, położone są w północno-wschodniej części Polski, w pobliżu granicy z Litwą, w sąsiedztwie z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej i Białorusią. Przez miasto przebiegają szlaki transportowe – z Berlina przez Warszawę do Petersburga oraz z Warszawy do Helsinek (droga tranzytowa szybkiego ruchu Via Baltica i trasa kolejowa Rail Baltica łącząca kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.

Świeradów Zdrój

Świeradów-Zdrój w pow. lubańskim, w woj. dolnośląskim, w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Miasto sąsiaduje z gminami: Mirsk i Leśna oraz z Czechami (kraj liberecki,powiat Liberec).. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.Dzisiejszy Świeradów został po raz pierwszy wzmiankowany pod nazwą Fegebeutel w 1524 r. (według innego źródła w 1550 r.) Istnieją tu słynne wody świeradowskie skutecznie leczące szereg schorzeń i niedomagań, między innymi pobudzają apetyt, wstrzymują wymioty, leczą stany lękowe, choroby żołądka i wątroby.Ważnym momentem dla rozwoju turystyki i uzdrowiska był rozwój komunikacji kolejowej w regionie. I wybudowanie drogi między Świeradowem i Szklarską Porębą.. W sierpniu 1947 roku wprowadzono zmianę nazwy Wieniec Zdrój na Świeradów Zdrój.

Świerklaniec

Święta Lipka - woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński

Świętochłowice

Świnoujście

Świnoujście (niem. Swinemünde) – w woj. zachodniopomorskim Mmiasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, Miasto, najdalej wysunięte na północny zachód. Pport morski i kąpielisko położone nad cieśniną Świną oraz nad Morzem Bałtyckim. Świnoujście to jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) wyspach i wysepkach.

Szczawnica pow. nowotarski

Szczawnica – miasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba władzgminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położone w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarkiem. W 1828 r. Szczawnicę nabyli Stefan i Józefina Szalayowie, po śmierci Stefana Szalaya uzdrowisko przejął w 1839 r. syn Józef Szalay. To właśnie on jest uważany za twórcę uzdrowiska. W 1876 zapisał uzdrowisko krakowskiej Akademii Umiejętności. W 1909 r. od Akademii uzdrowisko kupił hr. Adam Stadnicki, po II wojnie światowej nastąpiło upaństwowienie zdrojowiska

Szymanowice pow. pleszewski

Szymanowice od 1999 r w gm. Gizałki w pow. Pleszewskim w woj. Wielkopolskim. Wieś od 1250 roku. Własność Szymanowskich, Jędrzeja Żernickiego,Tomickich, a od 1618 roku Jakuba Pili -chowskiego. W roku 1640 był tu dwór i folwark. W roku 1717 majątek został sprzedany przez Rogowskiego rodzinie Cywińskich. Od 1789 roku właścicielem wsi i majątku był Jan Gliszczyński. Pod koniec XIX wieku dobra należały do Szarzyńskich. Po częściowej parcelacji majątek w 1907 roku kupił Stanisław Kruszyński. Pierwszy drewniany kościół spalił się około 1430 roku. Następny też drewniany wybudowano na początku XVI wieku, kolejny również drewniany został wzniesiony w 1745 roku przez ówczesnego dziedzica Józefa Cywińskiego. Kościół spłonął w 1831 roku. Po pożarze nabożeństwa odbywały się przez dłuższy czas w kaplicy urządzonej w budynku dworskim. Obecny kościoł p.w. św. Jana Chrzciciela powstał w l. 1874-1882 i był konsekrowany w 1889 roku.

Tarnowskie Góry

Tenczynek

Terespol - pow. bialski

Terespol – miasto w województwie lubelskim, w powiecie bialskim.
Miasto powstało na bazie osiedla wiejskiego Błotków, wzmiankowanego w II połowie XIII w. Historycznie miasto związane jest z rodami: Flemingów, Słuszków i Czartoryskich. Majątek Terespol jeszcze w XVIII w. był największą posiadłością Czartoryskich.Terespol jest miastem granicznym w którym są: przejście drogowe, z nowoczesnym, wyremontowanym terminalem, przejście kolejowe (osobowe i towarowe). W mieście jest Kościół Rzymskokatolicki i Parafia Świętej Trójcy oraz
Cerkiew prawosławna św. Jana Teologa.
Strona z 8 < Poprzednia Następna >