Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Miejsca - Litwa

Znajdź album
Galerie miejsc z terenu Litwy, zawierające większe zbiory zdjęć. Zdjęcia pojedyncze w kategoriach ogólnych.

Albumy (361)

Strona z 16 < Poprzednia Następna >

Skiemiany - Skiemonys

Skiemiany - Skiemonys na Litwie, na Auksztocie, w okręgu uciańskim, w rej.oniksztyńskim, 17 km na południowy wschód od Onikszt; przy drodze 119 Molėtai - Onikszty , 2 km na południe od drogi A6 Kowno - Zarasai - Daugavpils. W 1500 r. była tu już drewniana kaplica.
Dobra należały do Małeckich W 1714 m. właściciele zbudowali drewniany kościół w którym były 4 ołtarze i organy. W 1812 r. kościół został spalony
Obecny drewniane kościół z jedną wieżą, z trzema nawami i trzema ołtarzami pw. Matki Boskiej zbudowano w 1884 m.
Z dala od kościoła stoi kamienna dzwonnica zbudowana w 1903 roku ma ona 25 m wysokości). Obok jest stary cmentarz. Otoczony kamiennym ogrodzeniem.

(część zdjęć w deszczu spod parasola)

Skirstymoń -Skirsnemunė

Skirstymoń -Skirsnemunė wieś w rejonie Jurbarkas , w okręgu Taurage na Litwie. Była tu w 1313 twierdza zbudowana przez Krzyżaków na pobliskim wzgórzu opuszczona w 1328. W Skirsnemunė pierwszy kościół zbudowano w 1523. W przeszłości było tu miasteczko któremu prawa magdeburskie nadano w 1792 roku. Dzisiaj jest kościół parafialny p.w. św. Jerzego i Kościół Luterański

Skrawdzie - Skriaudziai

Skrawdzie - Skriaudziai -Skriaudžiai na Litwie w okręgu kowieńskim w rejonie preńskim w pobliżu Veiverių
Po raz pierwszy wspomniano p nich w 1664 r. W r. 1778 Skriaudžių parafia powstała, a pierwszym proboszczem mianowany ksiądz Jerzy Ulozavičius. W 1802 roku zbudowano pierwszy to drewniany kościół. W roku 1812 stacjonowały tutaj wojska francuskie wraz z Napoleonem goszczonym przez tut. Pastora którym był: Ambroży Žygevičius. Po spaleniu się drewnianego kościoła w 1829 roku rozpoczęto budowę kamiennego p.w. św. Wawrzyńca Męczennika. Jego budowę ukończono w 1834. W 1894 roku ksiądz Mathias Juodisius z pomocą parafian wybudowany kościół obecny. W 1912 założono tutaj szkołę podstawową, pierwszym nauczycielem był Vysniauskas.

Smilgie – Smilgiai

Smilgie – Smilgiai położone w okręgu poniewieskim, w rejonie poniewieskim. Jest siedzibą starostwa. Źródła historyczne ujawniają że Smilgiai wspomniano w 1661 roku. Pierwszy kościół w Smilgee zbudowano w 1764 r. W 1.806 r. otworzono szkołę parafialną. Obecny kościół. p.w. Św. Jerzego zbudowano w 1858r. W XIX w przy miejscowej poczcie była wymiana koni pocztowych.

Smolniki - Smalininkai


Smolniki (lit. Smalininkai) – na Litwie, położone w okr. tauroskim, w rej. jurorskim, 12 km od Jurborku .W 1792 r. otrzymały przywilej handlu. W 1902 r. była stacja kolejowa i był tu; luterański dom modlitwy. W latach 1934 -1935 r został zbudowany kościół p.w. św. Jozefa.a 28 lipca 1935 r był konsekrowany

Smołwy –Smalvos

Smołwy –Smalvos na Litwie– wieś, położona w okręgu uciańskim w rejonie jezioroskim w starostwie Turmont. Smołwy znane od 1580 r. należały dp Kiełbowskiech, w 1600 r. przeszły do Podbereskich, i w Ich posiadaniu były do roku 1863. Oni wybudowali tu pierwszy kościół w 1600 r. pw. św. Jana Chrzciciela .Zbudowali tez klasztor. W 1832 r. ukazem carskim został klasztor smołwieński skasowany, jednak kościół klasztorny ocalał.. W 1857 r. kościół został przebudowany wspólnym wysiłkiem hr. Platera i parafian.

Sołoki -Salakas

Sołoki - Salakas na Litwie, położone w okręgu uciańskim w rejonie jezioroskim. Sołoki - Salakas są siedzibą starostwa

Sosnowo - Sasnava

Sosnowo Sasnava - na Litwie w okręgu mariampolskim, w rejonie Mariampol, przy drodze Mariampol-Kowno. Przez miejscowość przechodzi kolej łącząca Kowno – Szostakow. Jest tu siedziba starostwa Sosnowo. W miejscowości plebania z lat Panny1905-1906 i piękny kościół murowany neogotycki zbudowany w latach 1928-1938. p.w. Najświętszej Marii Panny

Średniki - Seredžius

Średniki- Seredžius na Litwie, położone w okręgu tauroskim w rejonie jurborskim, przy drodze Kowno-Jurbork usytuowane jest na prawym, wysokim brzegu rzeki Niemen na terenie Poniemuńskiego Parku Regionalnego w miejscu, gdzie do Niemenu wpada Dubissa.
Znajduje się tu kościół katolicki, szkoła i poczta oraz grodzisko. Dzisiaj siedziba Gminy.

Stare Troki - Senieji Trakai. Litwa

Stare Troki - Senieji Trakai –na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie trockim. Stare Troki zbudował wielki książę litewski Giedymin, w pierwszej połowie XIV w. Po raz pierwszy w źródłach pisanych miejscowość ta jest wspomniana w 1337 r. w kronice krzyżackiej Wiganda z Marburga. W drugiej połowie XIV stulecia w Starych Trokach stał murowany zamek, w którym w latach 1345-1382 mieszkał syn Giedymina, książę trocki i żmudzki Kiejstut. Około 1350 r. tutaj urodził się litewski władca - Witold. Zamek w Starych Trokach był świadkiem walk z Krzyżakami. W końcu XIV w. zamek został zburzony i nigdy nie odbudowany.

Steigviliai

Steigviliai - maleńka wieś w północno-wschodniej części rejonu pokrojskiego w okręgu szawelskim tuż obok drogi Linkuva - Žeimelis . Na uwagę zasługuja b. stare zabudowania gospodarcze i stary wiatrak

Stokliszki- Stakliškės

Stokliszki- Stakliškės – na Litwie, w okręgu kowieńskim, w rejonie preńskim. Siedziba gminy Stokliszki.

To miejsce jest znane od końca 14 wieku (w 1375 było ono wymienione w krzyżackich kronikach jako Staghelisken, w 1385 jako Stakelisken). Od 1513 roku był miastem, a w 1586 roku został zbudowany pierwszy. kościół. Po reformie Sejmu Wielkiego , w dniu 16 stycznia 1792 roku Stanisław August Poniatowski nadał miastu Prawo magdeburskie . W tym czasie miasto otrzymało herb .
Obecny herb został przyznany na mocy dekretu prezydenckiego w dniu 18 grudnia 1997 r.

Stulciszki -Stultiškiai

Stulciszki - Stultiškiai – na Litwie w okręgu uciańskim w poniewieskim rejonie przy drodze Upytė–Ramygala. (2 km od Upyte). W miejscowości jet wiatrak zbudowany w 1880 roku, w 1994 roku został odrestaurowany
Ma cztery kondygnacje, obecnie znajduje się w nim na trzech piętrach młyna Muzeum Lnu.

Styrnie -Stirniai

Styrnie - Stirniai- wieś w rejonie Molėtai, w okr. Uciańskim na Litwie.
Kościół we wsi p.w. św. Jana Chrzciciela,kamienny prostokątny, masywny z wieżą i absydą zbudowany w latach 1937-1940 . Obok kościoła cmentarzyk miejscowy. Wszystko ogrodzone drewni9anym płotem.

Sudejki . Sudeikiai

Sudejki . Sudeikiai – miasteczko na Litwie, położone w okręgu uciańskim w rejonie uciańskim, siedziba starostwa Sudejki, 11 km na północny wschód od Uciany, Stanisław August W r. 1779 . nadał Sudeikiai przywilej targów i jarmarków. . pierwszy drewniany Kościół . zbudowano 1806 m. Obecny kościół murowany zbudowano w r. 1825 wielokrotnie rewitalizowany w latach późniejszych.

Suderwa - Sudervė

Miejscowośc położona między jeziorami Rzeszańskim i Wiłnoje.W centrum miejscowości klasycystyczny kościół Św. Trójcy wzniesiony w latach 1803 – 1822. Dzwonnica wzniesiona w 1929 r.wg proj.arch. Jana Borowskiego. Obok cmentarz na którym wiele grobow starych opisanych po polsku . W 1637 r. dwór i dobra ziemskie należały do ówczesnego burmistrza Wilna J. Sienkiewicza. W 1669 r. dwór przekazano na własność jezuitom. W drugiej połowie XVIII w. nabył go biskup wileński Ignacy Massalski, W 1803 r. dwór przeszedł do biskupa W. Wołczackiego, którego staraniem stanął w 1822 roku kościół p.w. Najświętszej Trójcy. Jest zbudowany w stylu klasycystycznym wg proj. profesora Uniwersytetu Wileńskiego, sławnego architekta W. Gucewicza (1753–1798). Budowę prowadził jego uczeń arch. W. Bortkiewicz. Kościół ma niespotykany na Wileńszczyźnie kształt rotundy z okazałą kolumnadą. Pod okrągłym sklepieniem kościoła są cenne polichromie z XIX wieku. Z tego okresu pochodzą też dzwonnica Front kościoła ma kolumny a między nimi ustawione są drewniane rzeźby świętych dłuta Pulmana 1817-1820. Jest on też autorem rzeźb aniołów w środku kościoła.Dwupoziomowy ołtarz główny, obrazy MB Różańcowej i Jezusa Chrystusa także organy są cennymi zabytkami tej świątyni.

Suginty - Suginčiai

Suginty (lit. Suginčiai), na Litwie, w okręgu uciańskim, w rejonie malackim, siedziba gminy Suginty; kościół, szkoła podstawowa, urząd pocztowy

Sumarkowszczyzna - Samarakiškės

Sumorkowszczyzna (lit. Samarakiškės) − wieś na Litwie, w gminie rejonowej Soleczniki, 1 km na zachód od Dajnowy (lit. Dainava).
Sumarkowszczyzna 3154

Surdegi - Surdegis

Surdegi - Surdegis na Litwie, w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim, w gminie Traszkuny, na Auksztocie, nad rzeką Woszoką, 10 km na północny zachód od Traszkun i 28 km od Onikszt. W Surdegach jest kościoł barokowo klasycystyczny z 1638 r przebudowywany m.In w 1812 r jako greckokatolicki, bazyliański w końcu prawosławny a od 1917 roku katolicki ufundowany przez Annę Bilewiczownę

Sużany - Sužionys

Sużany Sužionys Litwa-należały w r.1686 do kniazia Adama Kroszyńskiego. Przy dworze był folwark. Właścicielem kolejnym był Benedykt Tyzenhaus-starościc posolski który W 1782 roku sprzedał Sużany chorążemu pow.upitskiego Benedyktowi Karpiowi. A w połowie XIX w Sużany stały się własnością Jana Tyszkiewicza.Ostatnim właścicielem był hr. Zygmunt Michał Tyszkiewicz. W 1931 r pojął za żonę Marię Annę Pietruszyńską (słynną w okresie międzywojennym polską aktorkę i piosenkarkę, bardziej znaną pod pseudonimem Hanki Ordonówny).Karpiowie zbudowali w miejscu starej drewnianej kaplicy murowaną świątynię prawdopodobnie w 1795 i była ona filią kościoła niemeńczańskiego. Po powstaniu w 1866 r kościolek zostal zamknięty i dopiero w roku 1905 kościół sużański pw. Feliksa Walezego stał się parafialnym. W 1915 wojska niemieckie Sużany ograbiły i zniszczyły .Dzisiaj Sużany ((520 mieszk.) stanowią centrum gminy. Na jej terenie jest 90 wsi, większe z nich: Werusowo (371 mieszkańców), Skirlany (210 mieszkańców), Gryciuny(98 mieszkańców). Mieszkańcy są zatrudnieni w usługach rolnictwie i lesnictwie.

Świadoście - Svėdasai

Świadoście Svėdasai - Litwa połozone w rejonie oniksztyńskim,w okręgu uciańskim. Należało niegdyś do klucza birżańskiego ks. Radziwiłłów, którzy tu zbór kalwiński założyli.Pózniej nadane było przez ks. Karola Radziwiłła „panie kochanku" Leonowi Borowskiemu, przeszło następnie do rodziny hr.Morykonich i do dziś pozostaje w ich posiadaniu.Historia odnotowuje bardzo aktywny udział mieszkańców w obu powstaniach W 1831 roku. , a 1863. a także w ruchu powstańczym w czasie II WŚ. Co skutkowało utratą majętności, zesłaniem, śmiercią.

Święciany - Švenčionys

Święciany - Švenčionys w okręgu wileńskim, w rejonie święciańskim. Osada powstała w średniowieczu. Pierwsza wzmianka o wsi w źródłach pisanych pochodzi z 1486. Na początku XV wieku był tu dwór księcia Witolda.
Kościół Wszystkich Świętych został zbudowany w 1636 i przebudowany wielokrotnie. Obecny stan powstal w 1898 r . W 1812 stacjonował tu Napoleon ze swoją armią
Parafia prawosławna w Święcianach istnieje od 1842, jednak należąca do niej wolnostojąca cerkiew została wzniesiona dopiero w 1898 za pieniądze przekazane przez władze carskie oraz ze składek parafian. W 1928 przeszła kapitalny remont. Po II wojnie światowej w Święcianach pozostało tylko 158 prawosławnych, jednak w 1947 władze radzieckie zgodziły się na dalsze działanie parafii.

Święta - Šventoji

Święta - Šventoji
W XVI-XVIII Święta byla niemieckim miastem z działającym w tamtym czasie portem morskim.
Osada rybacka na wybrzeżu Bałtyku, obecnie w gminie Palanga , 12 km od centrum Palanga
Znana z odkryć archeologicznych. Dzisiaj kurort nadmorski uwielbiany przez Litwinów a plaże piękne konkurują z plażami w Połądze. . W miejscowości kościół p.w. Św. Dziewicy Panny o nowoczesnej architekturze w najwyższym punkcie ma 39 m.
W latach 1918-1921 Święta należała do Łotwy. Święta

Syłgudyszki - Saldutiškis

Syłgudyszki - Saldutiškis –na Litwie, na Auksztocie, położone w okręgu uciańskim, w rejonie uciańskim, ok. 90 km na północny wschód od Wilna i 20 km na południowy wschód od Uciany. Siedziba gminy Syłgudyszki, Początki miejscowości sięgają XVIII w. i związane są z dworem należącym do rodziny Jałowieckich. Ostatnim właścicielem dworu i majątku był urodzony tutaj polski ziemianin, agronom, dyplomata Mieczysław Jałowiecki. W latach 1916-1918 siedziba powiatu (Kreisamt Saldugischki). W roku 1944 miejscowość, dwór i kościół spłonęły. Miejscowy kościół pod wezwaniem Św. Franciszka z Asyżu z roku 1928, odbudowany po pożarze.
Strona z 16 < Poprzednia Następna >