Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Miejsca - Litwa

Znajdź album
Galerie miejsc z terenu Litwy, zawierające większe zbiory zdjęć. Zdjęcia pojedyncze w kategoriach ogólnych.

Albumy (361)

Strona z 16 < Poprzednia Następna >

Butynga - Būtingė

Butynga - Būtingė ( niemiecki : Butendiekshof , łotewski : Būtinciems )
osada w okręgu kłajpedzkim, w rejonie Połąga, przy granicy z Łotwą na trasie Połąga - Lipawa Należała do Inflant. Od 1921 r jest częścią Litwy. Kościół luterański w Butinge (zbudowany w 1824 m.).

Bystrampol - Bistrampolis

Bystrampol- Bistrampolis - w okręgu poniewiskim położona jest przy autostradzie Via Baltica, w odległości 20 km od Poniewieża (Panevėžys) oraz 80 km od Kowna. Dzisiaj miejscowość tę zdobi jodrestaurowany pałac otoczony parkiem .Dwór w Bystrampolu wybudował w latach 1845-50 Karol Bystram Marszałek szlachty powiatu poniewieskiego. (zmarł w Bystrampolu w 1853 r i tam został pochowany).- Prace przy urzadzaniu i wystroju rezydencji oraz otoczenia ,ukończono dopiero w 1864 r...Do dzisiaj w rezydencji można zobaczyć sporą kolekcję dzieł sztuki, z dawnych zbiorów : biblioteki, archiwum rodzinnego, m. in. z dokumentami, zaopatrzonymi we własnoręczne podpisy królów: Zygmunta Augusta, Władysława IV, Jana III, Augusta III i Stanisława Augusta. W rezydencji gościł wielokrotnie Henryk Sienkiewicz, który w Bystrampolu zbierał materiały do swojej trylogii Pisarz spędził tu lato, wtedy też poznał miejscową szlachtę i miejscowości, które uwiecznił później w trylogii - Laudę, Wodokty, Pacunele.Bystram Władysław , właściciel Bystrampola, brał udział w Powstaniu Styczniowym. W 1945 roku wszyscy Bystramowie wyjechali do Polski.a najmłodsi z rodu Aleksander i Eugeniusz znaleźli się odpowiednio w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Cieciorka - Tetervinai

Cieciorka (lit. Tetervinai) – wieś na Litwie, w rejonie solecznickim, 4 km na północny wschód od Podborza (li. Pabare).
Cieciorka 105580

Cytowiany - Tytuvėnai

Cytowiany / Tytuvėnai - miasto na Litwie, położone w okręgu szawelskim na Żmudzi,
Klasztor beznardynow. Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, Kaplica Męki Pańskiej (albo schodowa)
Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Wszystkie budowle tworza cenny zespół zabytków z minionych epok

Czekańce- Čekonys

Czekańce- Čekonys wieś na Litwie, w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim w gminie Dobejki powstała w XVI w. W latach 1941-52 z Čekonių zesłano na Syberię 20 osób. We wsi w 1948 roku powstały kołchozy w latach dziewięćdziesiątych przekształcone na firmę rolniczą która została w 1997 r ostatecznie zlikwidowana. Zabudowa drewniana z wyjątkiem pokołchozowych paru bloków mieszkalnych . Wieś położona wśród ogrodów i pól. Należacy do parafii w Dobejkach - Debeikių cmentarz położony tuz przy drodze lokalnej Dobejki- Czekince, został ogrodzony kamiennym parkanem w 1910 r. a w 1936. podwoił swoją powierzchnię. W roku 1955 wymurowano do niego prowadzącą nową metalową bramę którą wykuł miejscowy kowal Paweł Scud. Na cmentarzu w jego centrum jest drewniana, prostokątna kaplica z krzyżem na szczycie.
Adresuję prośbę do wszystkich którzy mogą uzupełnić nieczytelne inskrypcje i mogą dosłać stare fotografie miejscowości, osób i starych grobów


Czekiszki - Čekiškė

Czekiszki Čekiškė – miejscowość na Litwie, nad Dubissą, w okręgu kowieńskim, w rejonie kowieńskim, Pierwsza parafia powstała tutaj już w 1620 r W latach 1625-1627 istniała szkoła parafialna .W końcu XVIII wieku Czekiszki otrzymały przywilej urządzania targów więc napływali osadnicy a miejscowość zaczęła się rozbudowywać. Wokół rynku powstały liczne sklepy i karczmy, pracownie rzemieślnicze. W roku 1863 Czekiszki znane były z działań patriotycznych .W okresie międzywojennym 70 % mieszkańców stanowili Żydzi w czasie okupacji hitlerowskiej większość z nich zginęła. Jest siedzibą starostwa .W Czekiszkach jest kościół p.w. św. Trójcy wybudowany z cegły w 1935 r na miejscu dawnego kościoła drewnianego.Jest w miasteczku gimnazjum.

Czerwony Dwór - Raudondvaris

Czerwony Dwór Raudondvaris - w rejonie kowieńskim na zachód od Kowna u zbiegu rzek Niemna i Niewiaży. Siedziba starostwa. Miejscowość wzmiankowana w kronikach zakonu krzyżackiego z 1392 roku. Tu dochodziło wiele razy do wielkich walk z Krzyżakami. W Raudondvaris jest kościół p.w. Św. Teresy..
Dobra niegdyś królewskie potem kolejno Radziwiłłów, Zabiełłów, Tyszkiewiczów i Ci ostatni maja tutaj swoje groby. Obok kościoła pomnik Naujalisa Juozasa -organisty, kompozytora, pedagoga i dyrygenta chóralnego.

Dabuziu - Dabužiai

Dabuziu - Dabužiai - osada rejonie oniksztańskim w okręgu uciańskim na Litwie.W 1800 r była tu drewniana kaplica .Obecny murowany kościół neogotycki p.w. Wniebowstąpienia trzynawowy z jedną wieżą wybudowano w latach 1 926 - 1 935 r. Kościół konsekrowany był w 1940 .

Dajnowa - (lit. Dainava (Šalčininkai).

Rejon solecznicki, Litwa. Spokojna miejscowość niedaleko od Ejszyszek (lit. Eišiškės) i Podborza (lit. Pabare).

Datnów – Dotnuva

Datnów –Dotnuva w okręgu kowieńskim w rejonie kiejdańskim, przy drodze Kiejdany – Szawle. Pierwszy kościół zbudowano w 1636 metrów. W 1637 Datnów otrzymał prawa miejskie. Następny, też drewniany kościół zbudowano w 1699 roku. W 1702 osiedlili się w Datnowie bernardyni. W 1768 rozpoczęto budowę murowanego klasztoru w stylu barokowym, który po powstaniu styczniowym został zamknięty. W miejscu drewnianego kościoła ufundowanego przez Brzostowskich powstawał w latach 1773 -1810 murowany kościół barokowy p.w. Zwiastowania Najświętszej NMP. PO pożarze który strawił wieże kościoła i kościół w 1911 dosyć szybko go odbudowano.

Daugiele Daugailiai

Daugiele Daugailiai – na Litwie, położone w okręgu uciańskim w rejonie uciańskim, siedziba starostwa Daugiele, przy drodze Uciana-Jeziorosy, Pierwszy kościół był tutaj już w 1685 kolejne niszczone były przez pożary. Obecny kościół katolicki z XIX wieku św. Antoniego z Padwy został zbudowany w 1852 roku. przebudowany i powiększony 1883. Obok kościoła także drewniana dzwonnica . W Daugielach kopiec pomnik dla ofiar ruchu oporu, pomnik jubileuszowy w 1000 roku na Litwie


Degucie Degučiai

Degucie - Degučiai. jest położone na ziemiach Litwy Mniejszej w okręgu Klajpeda w rejonie szyłokarczemskim. Założenie osady Degučiai odnotowuje się w XVIII wieku. Na uboczu wsi za kamiennym murem posadowiony jest drewniany kościół katolicki fundacji starosty wojnickiego gen. Tadeusza Bielewicza p.w. św. Wincentego z Ferrary, ( Vincent Ferrero Bożnycia ). Należy on do tzw. typu żmudzkiego , założony na planie trójkąta i nakryty wysokim piramidowym dachem z sygnaturką. Został on. Zbudowany został w 1757 r., Dzisiaj jest on jedynym takim kościołem na Litwie. Posiada - trzy rzeźbione ołtarze z XVIII wieku wykonane przez lokalnych artystów. obok kościoła. Na przykościelnym cmentarzu jest również zabytkowa drewniana dzwonnica .

Degucie - Degučiai

Degucie - Degučiai w okręgu uciańskim, w rejonie jezioroskim. Malutka wieś. Miejsce zycia staroobrzędowców. Dopiero po powstaniu drogi łączącej w IXX Warszawę z Degučiai zyskało na znaczeniu po wybudowaniu stacji. W czasach carskich, prócz przewozu pasażerów, działała tutaj służba pocztowa, nieco później także telegraficzna. W 1925 roku wydzielono część budynku na kościół potem utworzono tu dom kultury i umieszczono urzędy, mieszkali tu ludzie ale w 1992r budynek odrestaurowano i utworzono w nim kościół p.w Św Antoniego z Padwy



Diržiai

Diržiai- wieś w północno-wschodniej rejonie pokrojskim w okręgu szawelskim obok drogi 211 Linkuva - Žeimelis
Są to tereny starych cmentarzysk sięgające III – IV – V i XII w. w miejscach tych archeolodzy odnaleźli dawna biżuterię także skrzynie i noże, topory, groty miecze wojowników itp. sprzęt

Dobejki - Debeikių/ Debeikiai

Dobejki- Debeikai Debeikių -na Litwie, na Auksztocie, nad brzegiem rzeki Oknista, w okręgu uciańskim, w rejonie oniksztyńskim, w pobliżu Uteny, Wiżun i Anyksciai . Są siedzibą gminy Dobejki. W miejscowości pielęgnowana jest pamięć o tych co zginęli za niepodległość. Jest też stary-umierający cmentarz.
Prośba do wszystkich posiadających wiedzę o dosyłanie starych zdjęć i danych na temat byłych mieszkańców Dobejek i okolicy, także -o pogrzebionych na starym cmentarzu.

Dorbiany - Darbėnai

Dorbiany - Darbėnai - na Litwie, położone w okręgu kłajpedzkim w rejonie kretyngańskim, 14 km na północ od Kretyngi w pobliżu granicy z Łotwą,. Są siedzibą starostwa Dorbiany. Znajduje się tu kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła. Dzwonnica drewniana z XIX w. i stary cmentarz

Dorsuniszki - Darsūniškis

Dorsuniszki Darsūniškis. Litwa . Miejscowość w Okręgu kowieńskim, Gmina rejonowa Koszedary. W XVI wieku było dobrze rozwinięte z uwagi na bardzo dobre położenie nad rzeką i na skrzyzowaniu dróg Kowno-Punie . Znane było z handlu i dobrego rzemiosła. Przez Szwedów spalone w 1702 r. Uważa się, że pierwszy kościół został tu zbudowany w 1418 r odbudowywany wiele razy po spaleniach także po uszkodzeniu w czasie II WŚ. Obecny murowany kościół Błogosławionej Maryi Dziewicy odrestaurowany został w 1950 r.W czasie II WŚ ośrodek partyzancki .W miejscowości do dzisiaj istnieją trzy bramy -kapliczki: Św. Agaty północna na drodze do Kruonis, Sw. Jerzego na wschodzie (na drodze do Užgirėlį, Sw Kazimierza na południu . Wszystkie bramy kapliczki w 1963 roku zostały zburzone ale w 1990 roku odrestaurowano je . Bramy kapliczki przypominające niezwykłe miejsce zapisane w historii i chętnie odwiedzane są przez turystów.

Dowiany - Daujėnai Litwa

Dowiany - Daujėnai położone w okręgu poniewieskim, w rejonie pozwolskim,
Pierwsza kaplica powstała w latach 1750 r a obecny kościół p.w. Jezusa na planie prostokąta zbudowany został w 1803 r. W 1910 roku kościół został odrestaurowany i pokryty blachą. Od XVIII wieku miejscowość posiadała przywilej handlu.

Dowile - Dovilai

Dowile Dawile (lit. Dovilai) – miasteczko na Litwie, położone w okręgu kłajpedzkim i w rejonie kłajpedzkim.

Druskieniki - Druskininkai

Druskieniki - Druskininkai położone w okr. olickim
Wzmianki o Druskininkai / Druskienikach pochodzą z 1636, ale już w XIII wieku było tu grodzisko, które w 1308 spłonęło i okolica się wyludniła. W XVIII wieku Pranas Surutis(Słony), jako pierwszy zastosował w leczeniu wodę z miejscowych źródeł solankowych . Badania nad leczniczymi solankami prowadził tu profesor chemii Uniwersytetu Wileńskiego, Ignacy Fonberg .W 1794 roku, dekretem króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego Druskieniki zyskały status miejscowości leczniczej. Nastąpił rozwój połączeń komunikacyjnych a z nim rozwój miasteczka Status uzdrowiska miasteczku nadał w r. 1837 Car Mikołaj I.W miasteczku są: Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej–neogotycki z lat 1912-1932 wg proj. arch. Szyllera Stefana , Niebieską Cerkiew drewnianą ufundowana przez Kutuzową Jekaterinę, Stare łazienki zdrojowe, Łazienki zdrojowe nowe , piękne drewniane wille , Muzea Żydowskie, Oraz Muzeum Ćiurlionisa.i Lasu . Piękny położony w sosnowym lesie cmentarz ówczesny i stary cmentarz z kaplica cmentarną położony nad jeziorem na którym wiele grobów z polskimi inskrypcjami.

Dubinki - Dubingiai

Dubinki -Dubingiai położone są w rejonie Malackim w okr. Uciańskim gminie Malatai nad jeziorem Asveja. Pierwsze wzmianki o Dubinkach pochodzą z opisu najazdu Zakonu Inflanckiego z 1334 r. Wielki Książę Litewski Witold wzniósł tu zamek po bitwie pod Grunwaldem. Następnie teren przeszedł we władanie Radziwiłłów. W zamku mieszkała Barbara Radziwiłłówna – żona Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski Zygmunta Augusta. W kaplicy zamkowej urządzono mauzoleum Radziwiłłów. Podczas niedawnych archeologicznych prac natrafiono na szczątki rodziny Radziwiłłów . W roku 2009 na Górze Zamkowej w miejscu dawnego kościoła kalwińskiego dokonano uroczystego pochówku szczątków Radziwiłłów .

Dūdiškės

Dūdiškės wieś na Litwie w rejonie koszedarskim.w okr. kowieńskim 4 km na północny-zachód od Varkalių. "Wieś należała do hrabiego Chrapowickiego Chrapovickiui później do hrabiego . Pletera. Dūdiškė - wieś z 15 mieszkańców. 1932. Wcześniej była to rosyjska wioska We wsi odrestaurowana cerkiew prawoslawna a na starym cmentarzu groby prawoslanych starowierców

Dukszty - Dūkštas

Dukszty Dūkštas – miasto na Litwie, położone w okręgu uciańskim, w rejonie ignalińskim. Stare Dukszty należały do rodu Rudominów Dusiackich (z tymi rodami wiążą się rodziny Zanów oraz ród Weyssenhoffów. Zmarli z tych rodzin byli pochowani w kryptach nieistniejącego dzisiaj kościoła. Tzw. Dukszty nowe w XX w rozwinęły się w bardzo bliskim położeniu jeziora Perswiety i przy powstałej linii kolejowej.

Dukszty Pijarskie - Dūkštos

Dukszty w w rej. wileńslim w okr. wileńskim W XVII wieku należą do Giedrojciów. W 1647 roku Dorota z Giedrojciów, żona Mateusza Dowbora sędziego wiłkomierskiego, zbudowała maleńki kościółek pw. Zwiastowania N.M.P., na pamiątkę po zmarłym synie Janie Piotrze Dowborze.. W XVIII w majątek należał do Jana Komorowskiego, pisarza ziemskiego mozyrskiego. Sprowadzony przez bp Brzostowskiego zakon Pijarow przejmuje w zarząd Dukszty którzy za sprawą rektora zakonu ks Michała Frąckiewicza odbudowuja kościół który przez biskupa Massalskiego wileńskiego zaliczony jest do parafialnych Od tego czasu do nazwy Dukszty dodano Pijarskie . W r 1854 wybudowano w Duksztach Pijarskich nowy kościół p.w. Św. Anny który W r. 2011 obchodzi jubileusz 155 lecia
.
Strona z 16 < Poprzednia Następna >