Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Miejsca - Litwa

Znajdź album
Galerie miejsc z terenu Litwy, zawierające większe zbiory zdjęć. Zdjęcia pojedyncze w kategoriach ogólnych.

Albumy (361)

Strona z 16 < Poprzednia Następna >

Płotele Plateliai

Płotele - Plateliai na Litwie. położone w okręgu telszańskim, w rejonie płungiańskim, 20 km na północ od Płungian, nad jeziorem o tej samej nazwie. Znajduje się tu kościół, gimnazjum, poczta, klub jachtowy, dyrekcja Żmudzkiego Parku Narodowego i zespół pałacowo-parkowy założony przez Ogińskich

Płungiany - Plungė –

Płungiany - Plungė – położone na północy Litwy na Żmudzi. Do XVI wieku miejscowe dobra należały do rodu Gasztołdów. W latach 1773-1775 miał je biskup wileński Massalski. Potem należały do Potockich. W 1806 kupił je Płaton Zubow. Od niego kupił dobra w 1873 Michał Ogiński z Retowa – w ich władaniu były do roku 1921 po czym nastąpiła parcelacja majątku przejętego przez państwo litewskie. Kolej żelazna łacząca Kłajpedę – Siauliai spowodowała wzmożone osadnictwo

Podbirże - Pabiržė

Podbirże Pabiržė – położone w okręgu poniewieskim, w rejonie birżańskim na Litwie. Po raz pierwszy wspomniano w XVI wieku, kiedy w 1515 roku biskup wileński Radziwiłł zbudował drewniany kościół i założył parafię, nazywając miejscowość Podbirže. W XVII w właścicielami dóbr byli Karol i Maria z. Łopacińskich Rostowscy którzy ofiarowali ziemię pod świątynie i sfinansowali budowę nowego kościoła . Trzeci w dziejach Podbirże późnobarokowy kościół wybudowany został w 1772 r ale po 128 wg proj. Inż. F.Wyganowskiego w latach 1900-1910

Podborze

Podborze - Pabare

Podbrodzie - Pabradė

Podbrodzie Pabradė - na Litwie, w Auksztocie, nad Żejmianą, u ujścia Dubinki, 38 km na południowy wschód od Święcian, rozwinęły się dzieki Kolei Warszawsko-Peters-burskiej, dzisiaj linii Wilno–Dyneburgdawnej. Położone w okręgu wileńskim, do1945 w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie święciańskim. W 1927 byłą cerkiew prawosławną w Podbrodziu przerobiono na kościół katolicki pod wezwaniem św. Józefa. Dzisiaj jest to znowu świątynia prawosławna. Miasteczko od 2007 r ma nowy kościół p.w. św. Piotra i Pawła. Podbrodzie stanowi dzisiaj duży ośrodek kultury polskiej na Litwie.

Podbrzezie - Paberžė

Podbrzezie- Paberžė na Litwie. Miejscowośc położona w okr. wileńskim, w rej. wileńskim Wzmianki o Podbrzeziu pochodzą z roku 1484, gdy zbudowano tu kościół i założono parafię. W w. XVI był tu dwór. W 1517 roku król Zygmunt Stary zezwolił na powstanie karczmy z poleceniem by dochód był przekazywany na utrzymanie kościóła który był wielokrotnie odbudowywany i odnawiany. Obecny kościół Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany w 1932 r wg projektu inż. Władysława Stipulkovskisa. W pobliżu cmentarz miejscowy położony po obu stronach drogi.Ciekawostką jest fakt że tutaj była Corrida. Walki byków organizowano prawie do pierwszej wojny światowej.

Podlinków - Palinkuvė

Podlinków - Palinkuvė - w okręgu szawelskim, w rejonie pokrojskim w gminie Linkuva
2 km od Guostagalio.

Podlinków - Palinkuvė

Podlinków - Palinkuvė, w okręgu poniewieskim i wiejskiej gminie poniewieskiej w parafii Krekenawe, przy drodze prowadzącej z Krekenava przez Švenčiuliškiai- Lazdynėliai, Rabikiai-, Butrimonys- Palinkuvė – Radviliškis. W po©liżu przepływa rzeczka Linkava. 8 km od Petriskes .
W miejscu gdzie kiedyś była wieś stoi po jednej stronie drogi w okazala drewniana willa z lat odległych po drugiej strony drogi przy skrzyżowaniu z drogą szutrową kamienny pomnik na którym upamiętniono nazwę.

Pogromoncie - Pagramantis

Pogromoncie - Pagramantis na Litwie, położone w okręgu tauroskim w rejonie tauroskim, 16 km na północny zachód od Taurogów,), u zbiegu rzek Akmena i Gramančia. Przez Pogromoncie przebiega droga Taurogi-Szyłele. Jest tu kościół p.w. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i , dzwonnica z 19 wieku )

Pojegi - Pagėgiai Litwa

Pojegi Pagėgiai niem. Pogegen) – miasto rejonowe na Litwie, położone w okręgu tauroskim, na prawym brzegu rzeki Gege od którego miasto wzięło swoją nazwę 30 km od Taurogów przy granicy z Rosją. Pojegi. Pagėgiai po raz pierwszy w historii wspomniane w 1281. W XVI w leżały w granicach Prus Miasto rozwinęło się z chwila wybudowania kolei żelaznej w 1875 r prowadzącej do Kłajpedy. W 1923 r nadane zostały Pojegom prawa miejskie.W mieście są dwa kościoły: Katolicki zbudowany około 1930 i Kościół Ewangelicko-Luterański p.w. św. Krzyża zbudowany w 1933. W czasie II wojny światowej w lesie obok Pagėgiai był wojskowy obóz jeniecki " Oflag-53 " (oddział obozu w Buchenwaldzie ). Miał 36 ha i był ogrodzony drutem kolczastym. Obóz funkcjonował do około 1943 r., Zginęło w nim około 20 tysięcy osób.

Pojeśle - Pajieslys

Pojeśle - Pajieslys Litwa. Wieś w okręgu kowieńskim w rejonie Kiejdan nad rzeką Jieslos 10 kilometrow od Pernarowa. W malutkiej wsi drewniany kościółek p.w. Świętej Maryi Pocieszycielki Strapionych zbudowany w latach 1857- 1862 przebudowany w 1913 r . Obok drewniana dzwonnica.

Pojewoń - Pajevonys

Pojewoń - Pajevonys – wieś na Litwie w okr. mariampolskim w rej. wyłkowyskim przy drodze 5102 Virbalis - Wisztyniec. Pierwszy kościół drewniany p.w. Jana Chrzciciela został zbudowany przez Tyszkiewiczów w 1589 r. Murowany kościół zbudowano w 1875 . Jednak w czasie I i II WŚ. został on bardzo uszkodzony .Obecny kościół odbudowany został w.1968 r. Pojewoń jest dzisiaj siedzibą starostwa .

Pojeziory - Pažėrai

Pojeziory - Pažėrai - wieś w okręgu kowieńskim, w rejonie kowieńskim , przy drodze Garliava - Kazlų Rūda - W miejscowości są dwa kościoły Najświętszego Serca Pana Jezusa ( Stary z 1910 m., i nowy z 1997 m.),

Pojeziory -Požerė

Pojeziory -Požėrė na Litwie, wieś położone w okręgu tauroskim w rejonie szyłelskim przy drodze Telšiai–Varniai–Laukuva .Blisko Požėrė na wzgorzu w dawnych czasach był jeden z najważniejszych grodów Żmudzkich zwany „drewniana głowa” zdobyty i spalony przez Krzyżaków.Dzisiaj we wsi jest zabytkowy drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego zbudowany w 1771 roku i drewniana zabytkowa dzwonnica.

Pokojnie- Pakuonis

Pokojnie - Pakuonis, Litwa. SMiejscowość jest położona w okręgu kowieńskim w rejonie preńskim na Niemnem. Miejscowość wymieniona już była w 1744. Pierwszy drewniany kościół był tutaj w 1794 roku. Obecny Kościól p.w. Wniebowzięcia NMP zbudowano w 1883 roku.
Dzisiaj Pokojnie są siedzibą gminy Pokojnie.

Pokroje - Pakruojis

Pokroje albo Pokrój Pakruojis) – na Litwie, w okręgu szawelskim, w XVI wieku należały do Martynowiczów, później do Siesickich, Zabiełłów, Munsterów. W końcu XVIII w. właścicielami zostali baronowie von Ropp i w ich rękach były do 1940 r. Jest tu kościół. Jana Chrzciciela (pierwszy zbudowany w 1613 ), odbudowany w 1887 ),Odrestaurowany Pałac klasycystyczny zbudowany na pocz. XIX w. także liczne budynki dworskie – w tym Oficyny, stajnie, spichrze, chlewy, obora, stodoła, browar, gorzelnia, mleczarnia, karczma, wiatrak, młyn wodny park z drewnianymi rześbami. Most pięcioarkadowy z 1819 r. nad rzeką Kroją (Kruoja).

Połąga - Palanga

Pierwsza wzmianka pochodzi już z 1161. Był tu znaczący port morski WKL. Został on jednak zlikwidowany przez Szwedów. Miasteczko to Stanisław August Poniatowski podarował biskupowi Masalskiemu W 1975r było w zaborze rosyjskim a w 1819 włączone do Kurlandii . Od 1824 - 1940 r. należała Połąga do Tyszkiewiczów .W latach 1918-1921 była pod panowaniem Łotwy.

Poławień - Palevene

Poławień. Na wzgórzu zespół klasztorny(1676-1864) z Kościołem św. Dominika z 19 m. wieżą .W kościele cenne zachowania. Na sklepieniu i ścianach rokokowa polichromia, kute kraty, balustrady, osiem ołtarzy w stylu rokoko , ambona z XVIII w. i portrety fundatorów z 1676 roku Michała Odlanieckiego i Jego żony Marianny. Byłe seminarium zbudowano w 1779 r.

Połomień - Palomenė

Palomenė wieś na Litwie w okr..kowieńskim w rej. koszedarskim. Palomenė wieś w źródłach historycznych jest wymieniona w XVIII wieku. Pierwsza kaplica zbudowana była przez M. Zalewskiego w 1809 r. Obecny kościół drewniany na planie prostokąta z czterema, kolumnami portyku , bez wieży, zbudowany w 1915 r p.w. Św. Michała Archanioła. Obok kościoła jest drewniana dzwonnica.
Kościół i dzwonnica otoczony jest metalowym ogrodzeniem.

Połusze -Palūšė

Połusze Palūšė na Litwie w okręgu uciańskim w rejonie ignalińskim, mała wieś położona nad jeziorem Łusze. Jest tu zabytkowy drewniany kościoł, zabytkowa drewniana dzwonnica i kaplica

Pompiany- Pumpėnai

Pompiany- Pumpėnai położone w okręgu poniewieskim, w rejonie pozwolskim, nad rzeką Istrą.Wykopaliska archeologiczne podpowiadają że żyli tu ludzie już VI-VII w. Pisane źródła mówią że dzięki ulokowaniu tutaj klasztoru karmelitów następował szybkli rozwój osady. Pumpėnai otrzymały prawa handlu w 1717 i z związku z tym szybko następowało tu osadnictwo. W 1792 roku miasto otrzymało prawa magdeburskie. Nastąpił wiec dalszy rozwój produkcji, rzemiosła i handlu. Niestety w 1795 r. Litwa została włączona do Rosji i prawa magdeburskie zostały zniesione. Po powstaniu w 1831 klasztor Karmelita został zamknięty. Również powstanie w 1863 r zdziesiątkowało społeczność a część została wywieziona w głąb Rosji . Pumpenai dotknięte było wieloma pożarami w latach 1846, 1856,1881 i 1915. W czasie I w Pumpenai miały miejsce zacięte walki wyzwoleńcze.
Zapraszam młodzież miejscową o nadsyłanie fotografii zabytkowych grobów bądź uzupełnienie epitafiów na zdjęciach grobów w tym albumie umieszczonych

Ponary (dzielnica Wilna)

Ponedele - Pandėlys

Ponedele Pandėlys - na Litwie są położone w rejonie rakiszańskim w okręgu poniewieskim.W XVII w. miejscowość należała do Rajeckich, później Chreptowiczów,potem od roku 1767 Kościałkowskich. Podczas pierwszej wojny światowej, Ponedele zajęte były przez wojska niemieckie.
Strona z 16 < Poprzednia Następna >