Bogdanowicze/Bohdanowicze h. Mogiła wywodzą się ze Żmudzi. Familia wchodzi w skład rodu Zodeyków/Zodeykowiczów. „Schodeyken” – z powiatu Rosienie (Raseiniai) – jest wymieniony w liście wielkiego księcia litewskiego Witolda z 1418 r. do wielkiego mistrza krzyżackiego. W herbarzach Zodeyko bywa określany jako kniaź, lub ciwun żmudzki. Jego pierwszą żoną była Milussa siostra wlk. ks. Witolda i córka wlk. ks. litewskiego, stryja Jagiełły – Kiejstuta. Z nią Zodeyko miał synów Bila i Monstwila, synem Monstwila był Bagdonas (spolszczony Bogdan) ur. 1450. Innymi familiami z tego rodu są Billewiczowie, Stankiewiczowie, Montwiłłowie i Dowgirdowie. Bogdanowiczowie/Bohdanowiczowie używali czasami tytułu „kniaź”. Bywali też grzecznościowo tak tytułowani. W rzeczywistości nie znane są rodziny o takim nazwisku ze sformalizowanymi tytułami arystokratycznymi.
Bogdanowiczowie h. Mogiła w ciągu wieków obejmowali różne majątki na całym terenie b. Wlk. Ks. Litewskiego – od Kiejdan po Witebsk i od Inflantów po Wołyń. Wielu jednak straciło posiadłości po powstaniu styczniowym. Do 1939 zachowali własność ziemską m.in. na Litwie Kowieńskiej, gdzie byli też zapisywani jako Bohdanowiczowie, co jest zrutenizowaną formą litewskiego Bagdonavicius, lub polskiego Bogdanowicz. Tak samo rutenizowana bywała nazwa herbu Mogiła na Mohyła. Niemniej istnieje osobny herb Mohyła, ale on przynależy wyłącznie rodzinie hospodarów wołoskich Mohyłów.
Istnieje także dużo innych familii szlacheckich o nazwiskach Bogdanowicz/Bohdanowicz. Wszystkie one używają innych herbów i są pochodzenia rusińskiego (- białoruskiego lub ukraińskiego), ormiańskiego i tatarskiego. Nieznani są również w tych przypadkach ich przedstawiciele posiadający legitymizowane tytuły arystokratyczne.
Mój dziadek Władysław Bohdanowicz – urodził się w Kiejdanach, a po 1920 mieszkał w Baranowiczach. W 1936 powrócił do polskiej formy nazwiska – Bogdanowicz. Po II wojnie trafił na Pomorze.