158 Łódź
Działo się w mieście Łodzi dnia dwudziestego czwartego stycznia/piątego lutego tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku o godzinie szóstej po południu. Oznajmiamy, że w obecności świadków Edwarda Adlera, murarza, i Mikołaja Borkowskiego, robotnika dniówkowego, pełnoletnich z Łodzi, zawarto dnia dzisiejszego religijny związek małżeński pomiędzy Rochem Borkowskim [Borkowskim] kawalerem, murarzem z Łodzi dwadzieścia dwa lata od urodzenia mającym, urodzonym w Sarnowie1 powiatu łęczyckiego z Mikołaja i jego żony Marianny z domu Kujawiak i Bronisławą Konstancją Adler [Adler] panną, robotnicą dniówkową z Łodzi osiemnaście lat od urodzenia mającą, urodzoną w Dobrzcu2 powiatu kaliskiego z Edwarda i jego żony Franciszki z domu Kęsikowskiej. Związek ten poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym kościele parafialnym dnia dziesiątego/dwudziestego drugiego stycznia tego roku i w dwie następne niedziele. Umowy przedślubnej nie zawarto. Zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego ojciec panny młodej wniósł ustnie. Ten religijny obrzęd został udzielony przez księdza Jana Albrechta, miejscowego wikariusza. Akt ten Nowożeńcom i świadkom został przeczytany. Ksiądz I. Dąbrowski.
Uwaga: 1. Wieś Sarnów była wtedy w gminie Dalików, powiat łęczycki - gubernia kaliska. W tej gminie była do 1954 roku. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego. Obecnie wieś w Polsce w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Dalików.
2. Zapis zgodny z aktem, „w Dobrzcu” - tak pewnie odmieniano/wymawiano, ale na pewno jest to wieś Dobrzec koło Kalisza czyli „ w Dobrcu”.