Portal w rozbudowie, prosimy o wsparcie.
Uratujmy wspólnie polską tożsamość i pamięć o naszych przodkach.
Zbiórka przez Pomagam.pl

Powstańcy styczniowi

Szukanie zaawansowane

Wyniki wyszukiwania. Ilość: 310
Strona z 8 < Poprzednia Następna >
Aleksander Michał Miecznikowski
Artykuł | Ur. 27.2.1845 Warszawa, par. św. Andrzeja, zm. 5.8.1873 Lima. Syn Aleksandra (urzędnika Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, urzędnika municypalnego Miasta Warszawy) i Ludwiki Paschalis-Jakubowicz. Miał pięcioro rodzeństwa: Ludwika Aleksandra, Kazimierza Jana, Stanisława Alfonsa, Wandę Aleksandrę Ludwikę i Mieczysława Franciszka. W chwili wybuchu powstania uczył się w Szkole Głównej w Warszawie. Wyjechał w sandomierskie. Po przejściu do Galicji zaaresztowany przez Austriaków i wysłany do więzienia w Ołomuńcu. Przebywał dalej na emigracji w Paryżu, gdzie dokończył edukację studiując w Szkole Dróg i Mostów. W 1869 wraz z grupą polskich inżynierów emigracyjnych został zaangażowany przy pracach inżynierskich w Peru.[2][7][10]. Początkowo współpracował z Malinowskim przy budowie kolei transandyjskiej. W 1871 r. opracowywał także kosztorys projektowanej linii kolejowej Paita - Piura oraz uczestniczył w komisji dokonującej odbioru świeżo zbudowanej linii kolejowej Pisco - Ica. W 1872 r. działał w zespole oceniającym oferty przetargowe na budowę kolei Trujillo - Salaverry - Ascope i Chimbote - Tablones. Następnie kierował budową pierwszej w Peru nowoczesnej drogi bitej łączącej Limę z jej portem morskim Callao, ukończonej w 1873 r.[9] W 1873 zachorował na żółtą febrę i zmarł. Jego pogrzeb był dużą manifestacją - sfinansowany z pieniędzy publicznych.[2] Aleksander zgromadzony szybko spory majątek przekazał na rzecz rodziny pozostającej w kraju.[8]
zygmunt Mineyko
Syn Stanisława i Cecylji z Chrzczonowiczów z maj. Bałwaniszki w pow. oszmiańskim. Ciekawe koleje jego życia na dłuższą zasługują wzmiankę. Urodzony w r. 1840, uczęszczał do guimnazjum w Wilnie, następnie był w szkole wojskowej inżynierów w Petersburgu. Do organizacji przystąpił w r. 1859. Skompromitowany z powodu demonstracji, postanowili ukryć się za granicą, gdzie przebywał w latach 1861—62 ii był w Genui uczniem szkoły wojskowej. W wypadkach r. 1863 wziął czynny udział, najprzód w obozie Langiewicza, później na Litwie, jako „naczelnik wojenny" pow. oszmiańskiego, i tu stanął na czele oddziału z kilkudziesięciu ochotników złożonego. Pod osadą leśną Rosoliszkami oddział ten uległ rozproszeniu, zam zaś M„ ujęty przez włościan miejscowych, wydany został wi ręce wojska i osadzony w więzieniu, najprzód w Oszmianie, a później w Winie. Skazany tu został na śmierć przez powieszenie (wyrok był mu nawet przeczytany), lecz dzięki staraniom maiki zamieniono karę śmierci na 12 lat robót ciężkich. W katordze M. nie był, gdyż w drodze (z Tobolska) ujść zdołał przez Petersburg za granicę. W Paryżu oddawał się w dalszym ciągu studiom w zakresie inżynierii wojskowej i ukończył w r. 1869 Akademię sztabu głównego, w stopniu kapitana. Brał później udział w budowie kolei żelaznych i różnych przedsięwzięciach inżynieryjnych w Turcji europejskiej i azjatyckiej w ciągu lat 20 (do r. 1890), z krótką przerwą podczas wojny francusko-pruskiej. Przeniósł się następnie do Grecji w dalszym ciągu poświęcając się pracom inżynieryjnym i wojskowym. Podczas wojny na Krecie w r. 1896 należał do Komisji wykonawczej, w r. 1897, jako szef sekcji topograficznej, należał do sztabu generalnego. W uznaniu jego zasług ciało prawodawcze greckie w r. 1910 przyznało Z. M—ce honorowe prawo obywatelstwa greckiego. W ciągu ostatniej wojny bałkańskiej Z. M. był również czynny w sztabie generalnym (zwłaszcza przy oblężeniu Janiny). „Obecnie jestem w Atenach — tak pisze w liście do siostry — i pomimo 73 roku życia lepiej trzymam się na koniu od wielu młodych oficerów". Chociaż żonaty z Greczynką, nie zatracił Z. M. żywego poczucia łączności z krajem.
Telesfor Nieszokoć
Ur. 5.1.1841, rozstrzelany 15.3.1864. Pochodził z drobnej szlachty. Syn Benedykta i Józefaty. Krewny Wincentego, weterana napoleońskiego, kapitana artylerii wsławionego pod Grochowem w Powstaniu Listopadowym a wcześniej biorącego udział w działaniach "Nocy Listopadowej". Ukończył gimnazjum w Kownie. W 1861/2 wstąpił na Uniwersytet Petersburski, gdzie studiował na wydziale fizyczno-matematycznym a później prawo. Wędrował po Żmudzi. Rubaszny, o powierzchownym obejściu zyskiwał zaufanie i życzliwość chłopów. Zajął się działalnością patriotyczną - m.in przetłumaczył i wydrukował zakazane śpiewy patriotyczne w języku żmudzkim, które po wypadkach warszawskich chętnie w Polsce były śpiewane - m.in "Boże coś Polskę" i "Matko Chrystusa". Zaaresztowany wziął za to 60 batów. Po uwolnieniu wyjechał wpierw w augustowskie przyjmując posadę wiejskiego nauczyciela, a następnie do Paryża, Genui i szkoły w Cuneo a także dzięki poręczeniu ks. Włodzimierza Czetwertyńskiego - współlokatora - do szkoły w Montparnasse. W 1863 przyjechał do kraju wraz z Molędzińskim i wszedł do partii Langiewicza. Był z nim we wszystkich bitwach, aż do wkroczenia do Galicji i przesiedział miesiąc w więzieniu austriackim. Następnie pod koniec kwiętnia (dzięki pomocy państwa S.) został wysłany do augustowskiego, gdzie pod pseudonimem "Antoni Budrys" (jako chłop żmudzki) pełnił funkcję dowódcy kosynierów w partii . Dowodząc w języku żmudzkim był uwielbiany przez szeregowych. 23 maja pod otrzymał przykaz stworzenia własnej partii. Zorganizował ją tak, że w obozie miał warsztaty puszkarzy, rymarzy, szewców, krawców, ruszników oraz sąd - do którego uciekali się okoliczni chłopi. W ten sposób zgromadził partię składając się ze 116 ochotników, utrzymywaną przez okolicznych mieszkańców, lecz na liście gotowych było 500 - którzy oczekiwali na wezwanie gdy przybędzie broń. Jego adiutantem w obozie był Rosjanin Bułatow, później rozstrzelany w Suwałkach, zaś poza obozem do pomocą służył Antoni M, oraz Gwazdajtys z 14 synem i parobkiem Augustem wyznania ewangelickiego. Zręcznie unikał okrążenia przez Moskali. Następnie połączył się ze , lecz został wzięty do niewoli 5.7. w okolicach Klonowa w mariampolskim podczas rekonesansu. Został zbity pałkami prawie do nieprzytomności. Odpowiadał tylko po litewsku do niczego się nie przyznając. Uznawany był za chłopa nazwiskiem Budrys. Przesiedział w Kownie i Dyneburgu. Skazany na Sybir, lecz karę zamieniono na rozstrzelanie na skutek wyjawienia że był organizatorem partii. Ponowne skazanie nastąpiło na mocy konfirmacji Dowódcy Wojsk Wileńskiego Wojennego Okręgu, wynikłej z decyzji Audytorjatu z dn. 6 lutego 1864 r. Rozstrzelany na esplanadzie twierdzy Dyneburskiej 15 (2) marca 1864. Pseudonim Antoni Budrys uznano za prawdziwe nazwisko - syn Feliksa, zaś błędnie opisano go jako używający pseudonimu "Niesiakac syn Andrzeja".
Tytus O'Byrn
(04.01.1838 Brześć Litewski - 11.03.1897 Nowy Targ) - weteran Powstania Styczniowego zmarł w Nowym Targu [1], [2] w wieku 59 lat jako wdowiec po Anieli [3] vel Aureli [4] Poncet. [3] Urodzony 04.01.1838 r w Brześciu [9] syn Feliksa O'Byrn [9] i Aleksandry Falkoni [9] Rodzeństwo 1/ Jan O'Byrn ur. ok. 1833-34 - zm. 15.08. 1834 Przyłuki dwór parafia Brześć , wiek 1,5 roku [10] "Starszy inżynier Wydziału krajowego zmarł 11 bm. w Nowym Targu. Nieboszczyk urodzony w 1838 r w Brześciu Litewskim wyszedł w 1862 r z akademji sztabowej w Petersburgu ze stopniem kapitana pospieszył w 1863 r. do powstania i odbył kampanię jako pułkownik Grzymała i naczelnik województwa podlaskiego, znajdował się w licznych potyczkach z własnym oddziałem przy jen. Kruku, aż ranny pod Kockiem, musiał ustąpić za kordon, W 1870 roku O'Byrn brał udział w wojnie franko-pruskiej jako dowódca batalionu wolnych strzelców. Powróciwszy do Polski nieboszczyk wstąpił w 1872 do służby krajowej, w której odznaczał się sumienną i gorliwą pracą, przy projektowaniu dróg krajowych i regulacji Dniestru, przy budowie licznych dróg w zachodniej Galicji, Od 1889 r. został inżynierem okręgowym w Nowym Targu i pracował gorliwie" [1] Rodzina - pokrewieństwo z Tytusem do ustalenia: 1/ Jan O'Byrn (ur przed 1820) i jego żona Anna Orzeszko [6] oraz dzieci: a/ Julia O'Byrn, córka Jana O'Byrn i Anny Orzeszko, ślub 30.08.1839 r w Brześciu, mąż to Feliks Wyszyński , syn Kazimierza Wyszyńskiego i Klary [6] i wnuki: aa/ Helena Maria Wyszyńska ur. ok. 1841 - zm. 1841 r w wieku 1 roku Brześć [obecnie Białoruś] córka Feliksa Wyszyńskiego i Julii O'Byrn, on kawaler lat 25 z Brześcia, ona panna lat 22 z Irlandii [5] 2/ Józefa O'Byrn Podgórska (ur przed 1803 ) i jej mąż Tomasz Podgórski [7] oraz ich dzieci: a/Bernard Podgórski ur. ok. 1823 r - zm, 1829 r lat 6, Brześć [11] b/ Józefa Podgórska ur. ok. 1826-27 - zm. 08.08. 1828 r. 1,5 roku, Brześć [12] c/ Włodzimierz Adolf Ludwik Podgórski ur. 18.08.1829 Brześć [7] 3/ Aleksandra O'Byrn Podgórska (ur przed 1818) i jej mąż Jan Podgórski oraz ich dzieci: a/ Adolf Podgórski ur ok. 1836 - zm. 04.09. 1837 Brzesć [13] b/ Józefa Podgórski ur. 25.04.1837 Przyłuk parafia Brześć [8] Dzieci: 1/ Jan Bolesław O-Byrn ( - zm. 23.012.1895 r Nowy Targ, 12 lat)
Tytus O'Byrn
Tytus O'Byrn (nie O'Brien de Lacy[8]), herbu {{O'Byrn|własnego}}. Ur. 4.1.1839 Irlandka k. Brześcia Litewskiego, zm. 11.3.1897 Nowy Targ[9]. Syn Feliksa i Aleksandry Falconi. Potomek irlandzkiej rodziny jakobickiej, której przedstawiciel wyemigrował do Polski na początku 18 w. W grudniu 1862 ukończył Akademię Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu.[1] Krótko po tym, według przekazów rodzinnych, miał przyłączyć się do powstania styczniowego, używając pseudonimu "Grzymała". Pojawiające się w literaturze wzmianki jakoby walczył w oddziale Żuawów Śmierci nie zostały potwierdzone, choć był tam oficer o takim pseudonimie. E. Maliszewski uważał jednak, że O'Byrn mógł opuścić armię rosyjską dopiero na początku maja 1863 gdy rozpoczęło się powstanie na Litwie, i identyfikował go z "Grzymałą", dowódcą partii na Podlasiu walczącym tam od maja 1863 zanim w sierpniu dołączy do gen. "Kruka".[2] Walczył na pewno oddziale , biorąc udział w oraz , gdzie został ranny. W późniejszym podaniu o przyjęcie do Towarzystwa Weteranów we Lwowie napisał tylko o kontuzji pod Kockiem oraz że przez jakiś czas sprawował funkcję Naczelnika /Wojennego/ Województwa Podlaskiego. Prawdopodobnie w 1864 znalazł się na emigracji. W kolekcji J.P. Blocha Ad Usque Fidelis [3] znajduje się zdjęcie podpisane Tytus O'Byrn w stroju powstańczym z pieczątką zakładu fotograficznego w London, Canada West - od 1868 prowincja nazywa się Ontario. Tytus mógł tam pracować przy budowie linii kolejowych, którą nadzorował polski inżynier Kazimierz Gzowski. Powrócił jednak najpóźniej w 1866. W 1870 wziął udział w wojnie francusko-pruskiej jako ochotnik, uciekł z niewoli po bitwie pod Sedanem, po czym włączył się w akcję próby utworzenia Legionu Polskiego. Wyznaczony na dowódcę w zastępstwie przebywającego w Paryżu , poniósł porażkę. Krytykowany za nieudolność przez Bronisława Wołowskiego[4], bronił się w cyklu artykułów zamieszczonych w krakowskim "Kraju"[5]. Po zakończeniu Komuny Paryskiej przez krótki czas był więziony przez władze francuskie; podobno wskutek pomyłki; uratowało go może wstawiennictwo generała i innych oficerów. Powróciwszy do Polski, zamieszkał na terenie zaboru austriackiego, początkowo we Lwowie, później w Nowym Targu, gdzie przez wiele lat był na stanowisku p.o. inżyniera wydziału krajowego, nadzorując budowę linii kolejowych. Był w Nowym Targu pierwszym prezesem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, udzielał się na uroczystościach rocznicowych, ale nie zajmował polityką. Zmarł w Nowym Targu w 1897; jako miejsce jego pochowku niekiedy cytowany jest Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, jednakże brak na ten temat danych.[6] Żona: Aurelia (Aniela) Pouset Dzieci: Jan Bolesław, zm. 1895 Nowy Targ (Poronin) w wieku 12 (łub 25) lat.
Tytus O'Byrn
(04.01.1838 Brześć Litewski - 11.03.1897 Nowy Targ) - weteran Powstania Styczniowego zmarł w Nowym Targu [1], [2] w wieku 59 lat jako wdowiec po Anieli [3] vel Aureli [4] Poncet. [3] Urodzony 04.01.1838 r w Brześciu [9] syn Feliksa O'Byrn [9] i Aleksandry Falkoni [9] Rodzeństwo 1/ Jan O'Byrn ur. ok. 1833-34 - zm. 15.08. 1834 Przyłuki dwór parafia Brześć , wiek 1,5 roku [10] "Starszy inżynier Wydziału krajowego zmarł 11 bm. w Nowym Targu. Nieboszczyk urodzony w 1838 r w Brześciu Litewskim wyszedł w 1862 r z akademji sztabowej w Petersburgu ze stopniem kapitana pospieszył w 1863 r. do powstania i odbył kampanię jako pułkownik Grzymała i naczelnik województwa podlaskiego, znajdował się w licznych potyczkach z własnym oddziałem przy jen. Kruku, aż ranny pod Kockiem, musiał ustąpić za kordon, W 1870 roku O'Byrn brał udział w wojnie franko-pruskiej jako dowódca batalionu wolnych strzelców. Powróciwszy do Polski nieboszczyk wstąpił w 1872 do służby krajowej, w której odznaczał się sumienną i gorliwą pracą, przy projektowaniu dróg krajowych i regulacji Dniestru, przy budowie licznych dróg w zachodniej Galicji, Od 1889 r. został inżynierem okręgowym w Nowym Targu i pracował gorliwie" [1] Rodzina - pokrewieństwo z Tytusem do ustalenia: 1/ Jan O'Byrn (ur przed 1820) i jego żona Anna Orzeszko [6] oraz dzieci: a/ Julia O'Byrn, córka Jana O'Byrn i Anny Orzeszko, ślub 30.08.1839 r w Brześciu, mąż to Feliks Wyszyński , syn Kazimierza Wyszyńskiego i Klary [6] i wnuki: aa/ Helena Maria Wyszyńska ur. ok. 1841 - zm. 1841 r w wieku 1 roku Brześć [obecnie Białoruś] córka Feliksa Wyszyńskiego i Julii O'Byrn, on kawaler lat 25 z Brześcia, ona panna lat 22 z Irlandii [5] 2/ Józefa O'Byrn Podgórska (ur przed 1803 ) i jej mąż Tomasz Podgórski [7] oraz ich dzieci: a/Bernard Podgórski ur. ok. 1823 r - zm, 1829 r lat 6, Brześć [11] b/ Józefa Podgórska ur. ok. 1826-27 - zm. 08.08. 1828 r. 1,5 roku, Brześć [12] c/ Włodzimierz Adolf Ludwik Podgórski ur. 18.08.1829 Brześć [7] 3/ Aleksandra O'Byrn Podgórska (ur przed 1818) i jej mąż Jan Podgórski oraz ich dzieci: a/ Adolf Podgórski ur ok. 1836 - zm. 04.09. 1837 Brzesć [13] b/ Józefa Podgórski ur. 25.04.1837 Przyłuk parafia Brześć [8] Dzieci: 1/ Jan Bolesław O-Byrn ( - zm. 23.012.1895 r Nowy Targ, 12 lat)
Antoni Pacyna
Pseud.: Zaborowski. Ur. 1834 Zaborów, par. Szczurowa, zm. 1912 Pilzno, syn. Wawrzyńca i Teresy Golonka. Miał 5 rodzeństwa. Wcześnie osierocony przez matkę. Ukończył gimnazjum w Bochni, następnie studiował w Szkole Kadetów we Lwowie, krótko na Wydziale Filozoficznym UJ i Akademii Inżynierii Wojskowej w Weronie, którą ukończył w 1859 w stopniu porucznika. Od 1861 na UJ - Wydział Prawa. W Powstaniu major kawalerii. Władał w mowie i w piśmie 6 językami. Wiosną przygotował oddział składający się z 300 ochotników zwerbowanych przez Chmieleńskiego, ćwicząc ich na łąkach w Miechowicach Małych i wszedł do zgrupowania Oxińskiego. Dowódca pisał o nim: "Był to mężczyzna młody, (...) przyjemnej powierzchowności i wojskowego układu, porucznik artylerii austriackiej, któren, rzuciwszy w błoto swą karierę wojskową z sumieniem polskim poszedł spełnić swój obowiązek względem Matki Ziemi. Nazwisko jego właściwe było Pacyna, jak się później dowiedziałem, to dziecko ludu. Całe jego postępowanie w ciągu 48-godzinnego wspólnego pobytu wskazywało człowieka serio myślącego, a nie blagiera z którego wojna wyrobić mogła wybitniejszą osobowość". Walczył w bitwie w Przedborzu 27.6, gdzie koncentrował się na rejonie Rynku i wzgórza za kościołem. Po wycofaniu się oddziałów z bitwy podążył do Korytna. Po następnej bitwie w Trzepnicy oddziały zostały rozwiązane. Podobno brał udział w bitwach dalej - możliwe że to on dowodził oddziałem potyczce pod Książem. Po powstaniu wyemigrował do Stanów gdzie walczył w Wojnie Secesyjnej po stronie Północy. Następnie pracował przy budowie linii kolejowej w Kordylierach. Po amnestii wrócił do Galicji i pracował przy linii kolejowej Lwowsko-Stanisławowskiej. Ożenił się z Zofią Kaznowską z którą miał dzieci: Józefa Leopolda, Emilię Wilhelminę, Jana Adama, Eugeniusza, Jadwigę Teresę i Zofię Marię. Rodzina przeniosła się do Pilzna gdzie Antoni był sekretarzem Rady Powiatowej, członkiem Towarzystwa Oświaty Ludowej. Został pochowany w Pilznie razem z żoną i synem.
Strona z 8 < Poprzednia Następna >