W polu czerwony srebrny orłek ze złotą koroną i złotą toczenicą w dziobie.
Pierwsza wzmianka 1402.
Paprocki zapisuje legendę wg której węgierski wojewoda Amadej Aba przeniósł herb do polski wraz z jakąś rodziną. Być może jest to historia zbieżna z opowieścią Długosza o rodzinie Felicjana która zbiegła do Polski w latach trzydziestych XIV wieku, po zamachu na rodzinę królewską. Istnieje też muszyńska legenda o kupcu Amadeju, który płynąc Popradem ze złotem rozbił się i do dzisiaj przychodzi w nocy i szuka na dnie wyciągając jedynie kamienie. Szukając tak wykopał wielką dziurę zwaną czarnym wirem. Istnieje przypuszczenie, że kilka herbów związanych znaczeniowo z orłem oryginalnie pochodzi okresu silnych związków węgierskich z Polską. Orzeł (po węgiersku Szasz - czytane Sas) jest związany z herbem Sas, a także Szaszor.
Nazwa Amadej nie pochodzi jednak - jak chcą niektórzy historycy i Wikipedia - od słów amo, amicis, lub imienia Amadeusz. Wymagało by to zbyt dalekich związków historycznych i geograficznych. Należy raczej upatrywać pochodzenia od popularnego na terenie pogranicza polsko-węgierskiego imienia Madej (np. Zbój Madej).
Rodziny należące do herbu: Amadej, Grad, Gronostaj, Jankowski, Kosiński, Łagiewnicki, Msurowski, Mzurowski, Ptak, Suskrajowski, Walewski, Włostowski, Żyzmowski