32281. Sałatka świateczna WINEGRED

Przepisy kulinarne z zapisów naszych prababć, dawne sposoby domowe, tajemnice kucharskie i gospodarcze. Upiecz ciasto wg przepisu i poczuj smak świąt sprzed 100 lat.
* CO W DZIALE? - Przepisy, sposoby, metody, zwyczaje, wróżby - ważne że wszystkie takie o długiej tradycji, a może ktoś ma zapiski prababci?
* TYTUŁY - Przy przepisach proszę podawać orientacyjnie rok.
* OPINIE - Bardzo będzie miło jeśli ktoś przygotowuje potrawę wg przepisu i podzieli się wrażeniami smakowymi. A może zdjęcie jak wyglądała przyrządzona potrawa

Sałatka świateczna WINEGRED

Postprzez AlicjaF » 07.11.2017

Przygotowywała ją moja babcia, która najlepsze lata życia spędziła w Wilnie, przepis najprawdopodobniej stamtąd, nazwa sałatki- nie wiem dlaczego taka..Nigdy u nikogo z tą sałatką się nie spotkałam.
Składniki:
6 średnich ugotowanych buraków, 6 średnich ugotowanych ziemniaków (w mundurkach), duża cebula pokrojona w piórka i zaparzona w 3/4 szklanki gorącego oleju,
3 ogórki kiszone pokrojone w kostkę, 2 garście kiszonej, odsączonej kapusty, 2 szklanki ugotowanej fasoli ( ja używam tej z puszki, bo łatwiej).
Wszystkie 6 składników sałatki po ostudzeniu dobrze wymieszać, w razie potrzeby dodać jeszcze więcej oleju , przyprawić pieprzem i solą. To była nasza rodzinna wigilijna i wielkanocna sałatka przygotowywana przez babcię,a gdy babci zabrakło ja nadal ją przygotowuję na święta.

:arrow: Tradycja polskich potraw świątecznych
AlicjaF
Zainteresowany
Zainteresowany

Re: Sałatka świateczna WINEGRED

Postprzez jemytocodobre » 12.02.2018

Uwielbiam ! Moja ciocia robi taką samą tyle, że bez fasoli. Zamiast fasoli daje Kapary w oleju z ziołami od Ole. Pyszności <3
jemytocodobre
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli


Powrót do Przepisy kulinarne prababć, porady i zwyczajecron