Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jan Prendowski

Zdjęcie powstańca styczniowego Jan Prendowski
Jan Chrzciciel Wojciech Prendowski h. Korwin, ur. 1838 Mirów, zm. 9.9.1905 Dąbrowica, k. Janowa w Galicji. Syn Ludwika i Wiktorii Wiśniewskiej. Brat m.in. Czesława i Józefa zaangażowanych w Powstanie.

W 1856 ukończył gimnazjum w Radomiu[6]. Dzierżawca dóbr Szydłówek. 8.3.1861 brał udział w wielkiej patriotycznej manifestacji w Warszawie, cudem unikając pchnięcia bagnetem. We wrześniu brał udział w patriotycznej pielgrzymce na Święty Krzyż niosąc sztandar polski uszyty przez szwagierkę - Jadwigę.
Przed wybuchem powstania wielokrotnie spotykał się z Langiewiczem, który bywał we dworze w Szydłówku. W 1863 r przy swoim dworze zgromadził grupę 10 ochotników, do których dołączyło potem 15 zgromadzonych w Mircu u brata Józefa. Dowodził tym oddziałem przy napadzie na Szydłowiec, potem służył jako szeregowy, następnie porucznik w końcu rotmistrz w oddziale Langiewicza, Czachowskiego i Bosaka. Oprócz udziału w walkach z oddziałem zaufanej kawalerii wykonywał prace z działań organizacyjnych, egzekwował od ziemian należności na cele narodowe, walczył z pojawiającym się bandytyzmem, jeździł na zwiady. W oddziale tym traktował siebie na równi z podwładnymi przydzielając sobie najcięższe zadania - dlatego był niezwykle poważany i kochany przez powstańców.
Walczył pod Szydłowcem, Błotem, Bzinem, Wąchockiem, Świętym Krzyżem, Staszowem, Uniejowem, Małogoszczą, Pieskową Skałą, Skałą i po kilkumiesięcznej przerwie pod Rybnicą, Opatowem, Ociesękami i Bodziechowem. Jako porucznik dowodził oddziałami kawalerii Langiewicza, w bitwie pod Świętym Krzyżem (5 plut.), pod Staszowem (8 plut.). Na jesieni ponownie mianowany porucznikiem, w bitwie opatowskiej jako rotmistrz 4 szwadronu. Ranny pod Bodzechowem i Jaworem Soleckim.
Wyjechał za granicę, przybywając głównie w Rzymie u kuzyna Henryka Prendowskiego. Do kraju powrócił w 1866, został aresztowany i osadzony w Cytadeli. Zesłany na 5 lat katorgi, a później na osiedlenie do Tomska. W czasie zesłania faktycznie przebywał w Minusińsku, gdzie założył sklep. Powrócił w 1871 i zamieszkał u brata Czesława w Dźwiniaczu Górnym.
akt zgonu Zmarł w Dąbrowicy k. Janowa (pow. gródecki k/Lwowa).
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Dariusz Dąbrowski
Uwagi
W literaturze często mylnie figuruje pod nazwiskiem Prędowski a także mylnie pod herbem Ślepowron. Również błędnie powielana jest informacja o śmierci w bitwie pod Wąchockiem. Błąd ten powielono nawet na pomniku w Opatowie.

[1] Prendowska J., Moje wspomnienia, Kraków 1962
[2] Białynia-Chołodecki J., Księga Pamiątkowa opracowana staraniem Komitetu Obywatelskiego w czterdziestą rocznicę powstania r. 1863/1864, Lwów 1904
[3] Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej "Powiśle", Pułkownik Czachowski i jego ludzie - popularyzacja działań powstańczych na Ziemi Lipskiej w 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego
[4] С.В. Леончик, Спасение - только в единстве. Нарциз Войцеховский - ссыльный участник восстания 1863 г. w Polacy w Rosji: dzieje i współczesność, Krasnodar 2007
[5] Księga zgonów par. Janów
[6] Kronika Wiadomości Krajowych i Zagranicznych 17.7.1856
[7] Wąsik Lechosław, Rotmistrz Jan Prendowski (1839-1905) - dok. pdf
METRYCZKA REKORDU
Id
50326
Imię
Jan
Nazwisko
Prendowski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Dariusz Dąbrowski
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe