Portal w rozbudowie, prosimy o wsparcie.
Uratujmy wspólnie polską tożsamość i pamięć o naszych przodkach.
Zbiórka przez Pomagam.pl

Jan Prendowski

Zdjęcie powstańca styczniowego Jan Prendowski
Jan Chrzciciel Wojciech Prendowski h. Korwin, ur. 1838 Mirów, zm. 9.9.1905 Dąbrowica, k. Janowa w Galicji. Syn Ludwika i Wiktorii Wiśniewskiej. Brat m.in. Czesława i Józefa zaangażowanych w Powstanie.

W 1856 ukończył gimnazjum w Radomiu[6]. Dzierżawca dóbr Szydłówek. 8.3.1861 brał udział w wielkiej patriotycznej manifestacji w Warszawie, cudem unikając pchnięcia bagnetem. We wrześniu brał udział w patriotycznej pielgrzymce na Święty Krzyż niosąc sztandar polski uszyty przez szwagierkę - Jadwigę.
Przed wybuchem powstania wielokrotnie spotykał się z Langiewiczem, który bywał we dworze w Szydłówku. W 1863 r przy swoim dworze zgromadził grupę 10 ochotników, do których dołączyło potem 15 zgromadzonych w Mircu u brata Józefa. Dowodził tym oddziałem przy napadzie na Szydłowiec, potem służył jako szeregowy, następnie porucznik w końcu rotmistrz w oddziale Langiewicza, Czachowskiego i Bosaka. Oprócz udziału w walkach z oddziałem zaufanej kawalerii wykonywał prace z działań organizacyjnych, egzekwował od ziemian należności na cele narodowe, walczył z pojawiającym się bandytyzmem, jeździł na zwiady. W oddziale tym traktował siebie na równi z podwładnymi przydzielając sobie najcięższe zadania - dlatego był niezwykle poważany i kochany przez powstańców.
Walczył pod Szydłowcem, Błotem, Bzinem, Wąchockiem, Świętym Krzyżem, Staszowem, Uniejowem, Małogoszczą, Pieskową Skałą, Skałą i po kilkumiesięcznej przerwie pod Rybnicą, Opatowem, Ociesękami i Bodziechowem. Jako porucznik dowodził oddziałami kawalerii Langiewicza, w bitwie pod Świętym Krzyżem (5 plut.), pod Staszowem (8 plut.). Na jesieni ponownie mianowany porucznikiem, w bitwie opatowskiej jako rotmistrz 4 szwadronu. Ranny pod Bodzechowem i Jaworem Soleckim.
Wyjechał za granicę, przybywając głównie w Rzymie u kuzyna Henryka Prendowskiego. Do kraju powrócił w 1866, został aresztowany i osadzony w Cytadeli. Zesłany na 5 lat katorgi, a później na osiedlenie do Tomska. W czasie zesłania faktycznie przebywał w Minusińsku, gdzie założył sklep. Powrócił w 1871 i zamieszkał u brata Czesława w Dźwiniaczu Górnym.
akt zgonu Zmarł w Dąbrowicy k. Janowa (pow. gródecki k/Lwowa).
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Dariusz Dąbrowski
Uwagi
W literaturze często mylnie figuruje pod nazwiskiem Prędowski a także mylnie pod herbem Ślepowron. Również błędnie powielana jest informacja o śmierci w bitwie pod Wąchockiem. Błąd ten powielono nawet na pomniku w Opatowie.

[1] Prendowska J., Moje wspomnienia, Kraków 1962
[2] Białynia-Chołodecki J., Księga Pamiątkowa opracowana staraniem Komitetu Obywatelskiego w czterdziestą rocznicę powstania r. 1863/1864, Lwów 1904
[3] Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej "Powiśle", Pułkownik Czachowski i jego ludzie - popularyzacja działań powstańczych na Ziemi Lipskiej w 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego
[4] С.В. Леончик, Спасение - только в единстве. Нарциз Войцеховский - ссыльный участник восстания 1863 г. w Polacy w Rosji: dzieje i współczesność, Krasnodar 2007
[5] Księga zgonów par. Janów
[6] Kronika Wiadomości Krajowych i Zagranicznych 17.7.1856
[7] Wąsik Lechosław, Rotmistrz Jan Prendowski (1839-1905) - dok. pdf
METRYCZKA REKORDU
Id
50326
Imię
Jan
Nazwisko
Prendowski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Dariusz Dąbrowski
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe