2060. Paszkiewiczowie z nad Bajkału

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Paszkiewiczowie z nad Bajkału

Postprzez Nazar » 27.12.2008

Dzień Dobry,

nazywam się Nazar Buławka. Jestem studentem trzeciego roku archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 10 lat pobytu w Polsce poszukuję swoich korzeni. Moja rodzina została zesłana na Syberię na początku poprzedniego stulecia. Miało to miejsce w czasie jakichś rozruchów politycznych, około roku 1900-1910. Wówczas mojego prapradziadka Wincentego Paszkiewicza, razem z żoną Marią (córką Kazimierza) i dziećmi: Janem, Bronisławem, Józefem, Aleksandrem, Konstantym, Marią wysłano na Syberię do obwodu Brackiego. Razem z rodziną mojego prapradziadka na Syberię zesłano również inne polskie rodziny. Niektórym z tych udało się wrócić do Polski. Jak opowiadała mi moja babcia Nadzieja Paszkiewicz, według słów prapradziadka w Polsce zostało wiele osób z naszej licznej rodziny i być może żyje jeszcze ktoś, kto pamięta historię miłości Wincentego i Marii. Ich rodziny były przeciwne tej miłości i temu związkowi. Ale zakochani pomimo sprzeciwu postanowili być razem. Chociaż mieli bardzo trudne warunki materialne, do końca życia bardzo się kochali i poświęcili się wychowywaniu licznego potomstwa w ciężkich mrozach Syberii.
Chciałbym jeszcze napisać o Jani Paszkiewiczu, starszym bratu moje pradziadka. Jan Paszkiewicz był uczestnikiem powstania studentów, w Wilnie lub Warszawie. To było głównym powodem szykanowań i doprowadziło do zesłania całej rodziny. Jan Paszkiewicz był nękany i dręczony przez władze. Jak wspominała babcia z jego dłoni zdarta była skóra, a stan zdrowia jego był bardzo słaby. W Syberii Jan Paszkiewicz nadal działał w opozycji przeciwko carowi. Jako wykształcony człowiek pomagał miejscowym. Zginął w walce na Syberii. O nim i jego towarzyszach napisano książkę, lecz nie znam jej tytułu.
Mój pradziadek – Konstanty - brał udział jako żołnierz Armii Radzieckiej w wyzwoleniu Warszawy. Był ranny. Po powrocie opowiadał babci Nadziei, że od śmierci uratowała go Polka, mieszkanka Warszawy. Ona to podarowała pradziadku obrazek święty z Jezusem Chrystusem ukrzyżowanym. Wówczas, korzystając z pobytu w Polsce pradziadek próbował odnaleźć kogoś z rodziny Paszkiewiczów żyjących, według jego słów w okolicach Wilna lub Warszawy. Niestety trwała wtedy wojna i poszukiwanie było kłopotliwe i nie przyniosło żadnych rezultatów.
Moja babcia mówiła, że jej Ojciec po powrocie wiele opowiadał o Polsce. Do końca życia wspominał ten kraj jak Ojczyznę, z której wygoniono go na krótki czas. Bardzo pragnął odszukać rodzinę Paszkiewiczów i znaleźć swoje korzenie oraz odwiedzić wasz kraj. Niestety umarł i został pochowany na Syberii.
Moja już siedemdziesięcioletnia babcia Nadzieja odwiedziła Polskę kilka lat temu Pomimo ciężkiego stanu zdrowia i męczącego lotu samolotem z odległego Irkucka bardzo cieszyła się z tej podróży. Spędziła tutaj pół roku. Nie spełniło się jednak jej marzenie i obietnica dana mojemu prapradziadkowi, że w miarę swych możliwości i sił odnajdzie nasze utracone Polskie korzenie. Moja Babcia wciąż wierzy, że może żyje jeszcze ktoś z rodziny Paszkiewiczów i wie, że część tej rodziny żyła na zesłaniu w obwodzie Brackim miejscowości Koronka na Syberii.
Pisaliśmy już wiele listów do różnych instytucji; kilka lat temu. Wszystkie jednak pozostawały bez odpowiedzi. Myśleliśmy, że dalsze poszukiwania nie mają już sensu. Wszystko zmieniło się, gdy w internecie zauważyłem tę stronę internetową. Wtedy zacząłem znowu rozmyślać na ten temat i pisać ten list. Długo zastanawiałem się czy go wysłać.

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc w poszukiwaniu.

Bardzo proszę o kontakt pod adresem e-mailowym (----maili nie publikujemy (DHRP)----).
Nazar
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Paszkiewiczowie z nad Bajkału

Postprzez Marcin » 28.12.2008

Bardzo dobrze, że Pan napisał. Ta strona to najlepsze miejsce do tych poszukiwań.

Żeby uściślić, drzewo wygląda więc tak:

1. Wincenty Paszkiewicz ur. ok. 1870, ok. 1910 zesłany z rodziną na Syberię, gdzie pozostali + Maria, ojciec, Kazimierz
1.1. Jan Paszkiewicz, uczestnik powstania w Wilnie
1.2. Bronisław Paszkiewicz
1.3. Józef Paszkiewicz
1.4. Aleksander Paszkiewicz
1.5. Konstanty Paszkiewicz, w armii radzieckiej, brał udział w wyzwoleniu Warszawy
1.5.1. Nadzieja Paszkiewicz
1.6. Maria Paszkiewicz

Czy to się zgadza ? - proszę dodać do tego jak najwięcej danych szczegółowych, w szczególności daty, miejsca, cokolwiek, poszlaki ...
Postaramy się pomóc, ale proszę prowadzić korespondencję tutaj - być może kogoś zainteresuje, być może ktoś ma jakieś informacje
po potwierdzeniu drzewa - wstawimy je na stronę
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Re: Paszkiewiczowie z nad Bajkału

Postprzez Nazar » 10.01.2009

1. Wincenty Paszkiewicz ur. ok. 1870, ok. 1910 zesłany z rodziną na Syberię, gdzie pozostali + Maria, ojciec, Kazimierz
1.1. Jan Paszkiewicz, uczestnik powstania w Wilnie
1.2. Bronisław Paszkiewicz
1.3. Józef Paszkiewicz
1.4. Aleksander Paszkiewicz
1.5. Konstanty Paszkiewicz, w armii radzieckiej, brał udział w wyzwoleniu Warszawy, zm. 1965 + Anna, ojciec Ilia, zm. 2001 (mając lat 80 parę)
1.5.1. Nadzieja Paszkiewicz ur. 17 Maja 1938 w wiosce Koronka rej. Tanguskij ( Irkutskaja oblast') według dokumentu z 1959 roku
1.6. Maria Paszkiewicz

Bardzo dziękuję Panu za pomoc.
Postaram się uzupełnić drzewo gen. o kilka informacji w najbliższym czasie.
Nazar
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli


Powrót do Opowiadania