7895. Dwernicki

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Dwernicki

Postprzez Genealogia Polakow » 16.04.2010

Dwernicki h. Sas, rodzina czerwonoruska, pochodząca z Dwernik w ziemi sanockiej. Pisali się z Ternowy, właściwie Tarnawy, wsi leżącej niedaleko Dwernik. Iwan i Michał Ternowscy h. Sas, w 1533 r. sprzedali wieś swą dziedziczną Ternowę Piotrowi Kmicie z Leska, za wójtostwa w Polanie i Dwerniku. Z synów Iwana Piotr, przyjął nazwisko Polański, a Łukasz od swego wójtostwa w Dwerniku, nazwał się Dwernickim.
Wylegitymowali się ze szlachectwa w guberni podolskiej 1853 r., oraz w Królestwie 1860 r. W XIX stuleciu byli właścicielami m. in. dóbr Jałtuszków w dawnym pow. latyczowskim, oraz Zawale w pow. kamienieckim.


SZCZEPAN JÓZEF Dwernicki, ur. ok. 1710, zm. 1784, fundator kościoła w Kalwarii Pacławskiej, ojciec Wiktorii, Marianny, Katarzyny i Faustyna - pradziad generała.JÓZEF Dwernicki (19 III 1779-23 IX 1857), s. Faustyna i Franciszki Załęskiej, generał dywizji wojsk pol., dowódca kawalerii w powstaniu listopadowym; dziedzic dóbr Balin, Cyganówka i Słobódka w Galicji i na Podolu; ur. w Warszawie, zm. w Łopatynie w Galicji; 1ż. Julia Żukowska (zm. 1832); dzieci: Tytus, Hortensja, Olimpia, Aleksandra; 2ż. (1835) Alina de Broc; dzieci: Józef, Klemens, Jan.GOTARD z Tarnawy Dwernicki (XIX w.), s. Tytusa i Joanny Koziebrodzkiej, wnuk generała, właściciel dóbr Zawale w pow. borszczowskim; ż. Maria Sadowska; dzieci: Bolesław, Olga, Wanda.
Źródła: Bon. V 118-120; Bork. Rocz. II 457-458.

Wszystko na ten temat:
:drzewo:    Noty biograficzne tego nazwiska
:nota:    Znajdź wszystkie związane artykuły i opowiadania
:aparat:    Zestaw zdjęć
:info:    Wszystkie posty na forum z tym nazwiskiem (frazą)
:info:   Powstańcy styczniowi z tym nazwiskiem
:info: Właściciele dóbr ziemskich
:info:     Oficjaliści dóbr prywatnych
:drzewo: Genealogia Dwernickich
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do D____