8484. Chmielewski v.Chmielowski .h.Pobóg

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Chmielewski v.Chmielowski .h.Pobóg

Postprzez jerzy » 26.04.2010

CHMIELEWSKI v. CHMIELOWSKI h. POBÖG. Podług Wielądka gniazdem tej licznie rozrodzonej rodziny jest wieś Chmielów, w wojew. płockiem, gdzie dla odróżnienia powtarzających się imion brali różne przydomki.
Około 1710 r. żyło czterech braci tego herbu: Wincenty, pułkownik husarski hetmana Wiśniowieckiego, Józef, porucznik husarski, dzielny wojownik przeciwko Szwedom 1701—1712 r., Stanisław, chorąży w wojsku słynnego partyzanta Szmigielskiego, poległ w bitwie pod Słupcą i Wojciech (najstarszy z braci), dziedzic dóbr Chmielów, w wojew. płockiem, pułkownik wojsk koronnych, po którym z żony Elżbiety Chrząstowskiej, kasztelanki nakielskiej, syn Paweł, z podstolego 1760 roku podczaszy bydgoski 1768—1788 r., żonaty z Maryanną Ossowską, z której syn Antoni, towarzysz kawaleryi narodowej, konfederat barski, następnie podobno generał wojsk koronnych, z żony Weroniki Kownackiej pozostawił synów: Karola i Lu¬dwika, podpułkowników w wojsku polskicm 1825—1830 r., którzy odbyli kampanię 1812—1814 r.
Niektórzy jednak z potomków Pawła, podczaszego bydgoskiego, wy¬legitymowali się w Królestwie z herbem Wieniawa.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do C____